icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

KBF_VBS.jpg

Priopćenje 

Nakon što su u sjemenišnoj crkvi sv. Ćirila i Metoda u Sarajevu, 5. srpnja 2021. sudjelovali na Euharistijskom slavlju nebeskih zaštitnika ove crkve i obilježavanju 140. obljetnice ponovne uspostave redovite crkvene hijerarhije u Bosni i Hercegovini, biskupi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine su se, istog dana u prostorijama Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa, susreli s profesorima Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i odgojiteljima bogoslovne zajednice.

Susretom je predsjedao nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, predsjednik BK BiH i veliki kancelar KBF-a, uz sudjelovanje nadbiskupa koadjutora vrhbosanskog i apostolskog upravitelja Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tome Vukšića, biskupa banjolučkog mons. Franje Komarice te generalnog vikara iz Mostara mons. Željka Majića, delegata biskupa mostarsko-duvanjskog i apostolskog upravitelja trebinjsko-mrkanskog mons. Petra Palića koji bio spriječen sudjelovati kao i pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren.

Na susretu je sudjelovalo 14 profesora KBF-a na čelu s dekanom preč. Darko Tomaševićem među kojima i sva trojica poglavara VBS-a predvođeni rektorom preč. Zdenkom Spajićem.

U svom pozdravu kardinal Puljić je istaknuo da su biskupi ovim susretom na kraju akademske 2020./2021. godine željeli zahvaliti profesorima i odgojiteljima za sav uloženi trud na planu cjelovite formacije budućih svećenika i studenata laika prisjećajući se početaka djelovanja ove važne institucije Vrhbosanske metropolije od prije 130 godina. Ukazao je na potrebu da zajednički brinu o toj instituciji koju je utemeljio sluga Božji nadbiskup Josip Stadler s ciljem formiranja budućih svećenika kao istinskih evangelizatora za kraljevstvo Božje u vlastitoj mjesnoj Crkvi.

U uvodnom izlaganju nadbiskup Vukšić je, između ostalog, kazao da su „ovakvi povremeni susreti radi međusobne razmjene iskustava, analize onoga što se čini i radi iznošenje planova za budućnost ponajprije potreba, koja proizlazi iz konkretnoga stanja ali i obveza, koju traže suvremene crkvene odredbe“. Podsjetivši da se Katolički bogoslovni fakultet svrstava u kategoriju onih koji su „združeni“ s bogoslovijom zajedničkom svrhom koja je prvenstveno pastoralna, pojasnio je da papa Franjo u konstituciji Veritatis gaudium propisuje i doslovce naređuje dužnu suradnju između bogoslovije i teološkog učilišta i statutarno definiranu odgovarajuću njihovu odvojenost kao i da je dobro studenata osnovni kriterij za njihovu suradnju. Također je čestitao svima 140. obljetnicu otkako je u odluci Svete Stolice Leon XIII. odlučio i odredio da se „bez ikakve odgode, u Vrhbosanskoj nadbiskupiji osnuje pokrajinsko sjemenište za klerike, koje će odgovarati potrebama i te nadbiskupije i ostalih biskupija koje joj dodjeljujemo kao sufraganske“ (Ex hac augusta, 1881.).

U otvorenoj diskusiji istaknuta je važnost izgradnje svijesti o važnosti ovih institucija za sve biskupijske zajednice u Bosni i Hercegovini. Razmišljano je o iznalaženju najboljih načina da se odgovori na aktualne izazove od sve manjeg broja svećeničkih kandidata, što pogađa sva bogoslovna i mala sjemeništa u BiH i u Crkvi u Hrvata, preko specifičnog poslanja Crkve u Bosni i Hercegovini na rubu katoličkog kršćanstva do financiranja ovih ustanova. Ukazano je i na određene poteškoće na planu formacije mladih ljudi odraslih u uvjetima modernoga digitalnog svijeta te istaknuta potreba temeljitog planiranja, ali i novih inicijativa koje bi mogao ponuditi KBF na pastoralnom planu. Svi su suglasni da je potrebo jasno definirati nadležnosti VBS-a i KBF-a te napraviti dubinsku analizu djelovanja ove dvije institucije u sadašnjim uvjetima, ali i u budućem razdoblju. Svjesni da većina kandidata tijekom formacije redovito ne napuni kanonsku dob potrebnu za svećeničko ređenje, razmišljano je o mogućem jednogodišnjem angažmanu bogoslova na župama ili u nekim drugim crkvenim institucijama prije ili tijekom njihova studija i odgoja.

Sarajevo, 5. srpnja 2021.

Tajništvo BK BiH
 

Izvor: Katolička tiskovna agencija

Objavljeno: 06. srpnja 2021.

Program

21:45 Božanski časoslov - Povečerje
22:00 Vijesti radio Vatikan /R/
22:30 Rubrika: Dogodilo se na današnji dan/ Dražen Janko/ R
22:45 Rubrika: Čitamo knjigu: Međugorje - prvih sedam dana/Darko Pavičić/naratorica Ljilja Soldo
23:00 Najava noćnog programa
23:05 Emisija: Svjetlo riječi/R
00:00 Anđeo Gospodnji + Pjesma Rajska Djevo, Kraljice Hrvata
00:05 Rubrika: Zaljubljeni zrakama ljubavi/ Phil Bosmans
00:15 Sveta Krunica (slavna otajstva)
01:00 Informativne minute/R
03:00 Krunica Božjeg Milosrđa + Litanije Božjem Milosrđu
03:45 Rubrika: 365 dana s Padre Piom/Maja Rotim

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu