Bog je postao čovjekom izvanrednim događanjima na uobičajen način - u obitelji. Nedjelja poslije Božića slavi se kao blagdan Svete obitelji i evanđelje donosi događaj dvanaestgodišnjeg Isusa. Hodočastili su u Jeruzalemski hram što je bio uobičajeni religiozni postupak ljudi Židovskog naroda njihovog vremena. Kao već samostalna osoba svog doba vjerojatno se udaljio od roditelja, vraćali su se u Nazaret i tek tada otkrili da ga nema među njima. Vratili su se u grad te su ga našli u hramu kako sjedi pored učitelja zakona i diskutira, odnosno izmjenjuje mišljenje o vjerskim pitanjima. Zabrinuti, potreseni i posramljeni jer su osjećali odgovornost zbog njegova lutanja gotovo ga okrivljuju upitom: Sinko zašto si nam to učinio? Dječak Isus odgovara da treba biti u domu Oca svoga što oni nisu razumjeli jer je govorio o tome kako on pripada Bogu
Duhovna poruka evanđelja je kako se djeca odrastanjem odvajaju od roditelja, oni „pripadaju“ roditeljima no Bog je njihov suveren. Ova činjenica može biti bolna za oca ili majku ali što prije to shvate i prihvate to će im biti lakše a dijete će duhovno zdravije odrastati. Profesija koja se bavi istraživanjem i unapređenjem odgoja naziva se pedagogija, disciplina također proučava utjecaje, procese i sadržaje koji oblikuju osobnost. Cilj svakog odgoja je pripremiti mlado biće za izazove koji ga čekaju u budućnosti, no uvijek je otvoreno pitanje kakva je sutrašnjica jer i drugi faktori utječu na izobrazbu. Također, mi koji odgajamo nismo savršeni i zacijelo ćemo pogriješiti u poučavanju, bit ćemo prestrogi što rezultira grubošću ili pak popustljivi što stvara razmaženost na zadanom području.
Piše: fra Mijo Šuman, vikar u župi Dolac kod Travnika
A segmenti odgoja su nebrojeni: odnos prema vršnjacima, starijima, slabijima, susjedima, vladarima, dužnostima, poslovima, nezgodama, razonodi, osjećajima, prirodi, stvarima, zabavi... Jedno je sigurno, potrebno je priznati nedoraslost zadatku, djeca se ne odgajaju samo savjetima nego i postupcima, činjenjem pa i izvrgavanjem pothvata. Slabost javno očitujemo pokazivanjem kako postoji netko pametniji, vještiji i bolji od nas i tu je uloga religije iznimna, da gojenac uoči kako se kajemo, molimo i zagovaramo kod Boga. U prvom čitanju Ana prikazuje Samuela Gospodinu sa sviješću da Bogu pripada jer ga je od Boga dobila. Psalam 84. izjavljuje: Blaženi koji prebivaju u domu Gospodnjem a Ivanova poslanica podsjeća da smo djeca Božja, odgajani ljubavlju postajemo ljubazni.
Izvor: RM BiH
Objavljeno: 29. 12. 2024.