Nakon izbora novoga poglavara Rimokatoličke crkve ispred bazilike sv. Petra novi papa obratio se svijetu riječima: Mir vama! Mir je važna, velika i značajna tema duhovnosti, Svetoga pisma, Kristovog naviještanja i današnjeg evanđelja. Rezultat je zrelosti u djelovanju, plodnog odnosa s onostranim, skladnim stanjem prema bićima, Krist veli: Neka se ne uznemiruje vaše srce! Riječ mir ima više značenja, ovisna je o okviru izričaja, uglavnom opisuje situaciju odsustva sukoba, stanje bez rata, javnog reda. Mir znači stanje bez buke i u tišini, situaciju bez velikog uzbuđenja, unutarnje spokojstvo, odnos bez svađe u slozi, svojevrsnu harmoniju. Mirovinom se naziva period kraja radnog vijeka i smanjenja aktivnosti, smirenost je duhovna kvaliteta sagledavanja šire, više i dublje slike svijeta. Mnoge svjetske udruge za cilj imaju zaštitu, vraćanje i promociju mira među narodima, državama i društvenim organizacijama, mnoge konferencije poduzimaju se kako bi se stvorio mir. Mir je česta tema izreka, citata i poslovica brojnih autora raznih provenijencija što ukazuje kako je mir iskonska i sveobuhvatna potreba čovjeka i čovječanstva
Krist o miru govori u zreloj fazi svog djela, u momentu opraštanja od svojih učenika, na Posljednjoj večeri u trenucima kad se očekuje nemir. Isus naglašava kako je njegov mir drukčiji od svjetskog, svjetovnog, zemaljskog: „Kazao sam vam to sada, prije negoli se dogodi, da vjerujete kad se dogodi“. Bez Boga nema pravoga smiraja, mir je spoznaja potpune istine, bez pravde nema mira, psalam 66. opjevava međunarodno mirotvorstvo koje se ogleda u bogoštovlju. Prvo misno čitanje iz Djela apostolskih govori o uznemirenju unutar mlade kršćanske zajednice po pitanju nametanja zakona iz Starog zavjeta o obrezivanju kao preduvjetu za spasenje. Knjiga Otkrivenja u drugom čitanju službe riječi donosi viđenje sv. Ivana apostola o novoj vlasti koju ima Krist po Božjoj slavi žrtve na križu koja osvjetljava drukčiji način vrednovanja istine, pravde i mira. Evanđelje navodi Isusove misli: Ako me tko ljubi čuvat će moju riječ a riječ koju slušate nije moja nego Oca koji me posla i Duh Sveti poučavat će vas o svemu.
Piše: fra Mijo Šuman, vikar u župi Dolac kod Travnika
Živjeti znači biti u stanju promjena, osobnih i kolektivnih dinamika koje uključuju sukobe, konflikte, ratove i prema tome nemire. Želimo mirnoću ali po nužnosti života bivamo uvučeni u razdore koji su neugodni a ipak unose društvene promjene i ponekad napredak. Na osobnoj razini ratovi donose stradanja ali su nerijetko i civilizacijska neminovnost koja prisiljava na izmjene kulturnih i tehničkih odnosa. Spinoza navodi kako mir nije samo stanje bez rata nego je to stanje duha, težnja ka dobrom, pravednom i međusobno povjerenje. Sv. Augustin ističe da je mir rezultat uređene poslušnosti prema vječnom zakonu i kaže: Nemirno je srce naše dok su u Bogu ne smiri. Mir je cilj, ideal i zadnja odrednica života koja se ostvaruje u ozračju kojeg zovemo počinak, umiranje, vječni život.
Izvor: RM BiH
Objavljeno: 22. 05. 2025.