Naše doba između ostalog okarakterizirano je kao vrijeme razvijene komunikacije. Jedan događaj, bilo gdje se zbio, ma kako beznačajan bio, dostupan je svakomu tko se uključi u sistem informatizacije. Suvremena sredstva obavještavaju nas o mnoštvu važnih stvari: zdravlje, posao, politika. Dobivamo i vijesti o manje bitnim stvarima koje nas zabavljaju iz svijeta sporta, estrade, mode.
Foto: Unsplash
Bliskost možemo ostvariti s ljudima koji nam fizički nisu blizu, pa se otuđujemo od bližnjih iz okoline. Manje živimo realno jer se povodimo ponudama virtualnog svijeta, sposobnosti su nam proširene, produktivnost uvećana. Svatko od nas može postati izvor informacija za mnoge, preuzimamo profesiju novinara, istodobno mnogi nas zagušuju svojim vijestima. Doživljavamo kako nas dobronamjerni ljudi pogrešno izvješćuju, jedna stvarnost različito se tumači, perspektiva postaje presudna.
Važno je biti informiran, no bitnije je biti formiran, oblikovan, izgrađen, pogotovo ako smo izvor novih vijesti. Riječ komunikacija dolazi iz latinskog jezika i označava zajedništvo, prema tome prvotna namjera bila joj je ujediniti ljude. Ipak, ne ispunjavaju sva komunikacijska sredstva svoj primarni cilj, niti nas svaka informacija koristi na izgradnju svijeta i čovjeka. Potrebno je učiniti nešto kako se u slikovitom govoru kaže da nam se ne dogodi da od „šume ne vidimo stablo“. U procesu komunikacije potrebno je informacije filtrirati, razabrati i ograničiti. Isus u evanđelju veli da se za spasenje ulazi na uska vrata, jer ima nebitnih koji će postati važni i prvih koji će biti posljednji.
Piše: fra Mijo Šuman, vikar u župi Dolac kod Travnika
Tako i u javnom mnijenju i medijima ima ih koji su eksponirani a uopće nam nisu bitni za spasenje. Kad se uključujemo u masmedijski svijet, primamo informaciju i ostvarujemo komunikaciju, uvijek držimo na pameti tko je taj od kojega vijest primamo, kakve su mu namjere i duhovne kompetencije. Medijske kuće se natječu tko će biti zanimljiviji, pronicljiviji i brži pa nerijetko objavljuju suvislo, suvišno i površno. Informaciju zbog toga primamo s rezervom pazeći koliko je izvor pouzdan, medij vjerodostojan, događaj vjerojatan i konačno za mene osobno važan. Možda mi je potrebnije i korisnije udahnuti svjež zrak, razgledati osunčani brijeg ili urediti vrt, nego pratiti i vrijeme potratiti istražujući tko se od estradnjaka zaljubio a tko nakon tromjesečne strasne veze posvađao.
Prvo čitanje podcrtava da nam Gospod šalje znak, da nas želi okupiti, da navještamo njegovu slavu. Psalam poziva: pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje. Drugo čitanje govori o Božjoj pedagogiji koja se kroz stegu događa. Poklik aleluja ističe citat iz evanđelja: Isus je put, istina i život. Sreću, izbavljenje ili spasenje, kako se to biblijski kaže, ostvarujemo kad u mnoštvu svjetskih ponuda svoju osobnost pridružimo liku Krista.
Izvor: RM BiH
Objavljeno: 21.kolovoza 2022.