Bog i bogatstvo, slične su riječi u našem jeziku, imaju zajednički korijen, isto etimološko porijeklo. Etimologija je razmjerno nepoznata lingvistička disciplina, bavi se porijeklom značenja određenog pojma. Nastojanje je to da se nađe pravo, iskonsko ili izvorno značenje riječi koje je povezano sa stvarima na prirodan, a ne na neki dogovoreni način. Prema tome poruka izvornog značenja riječi Bog je „onaj koji daje bogatstvo“ u pozitivnom tumačenju, a negativistički u našem mentalitetu postoji shvaćanje kako mi je Bog milostiv ukoliko sam bogat. Evanđelje današnje nedjelje suprotno takvom poimanju završava rečenicom: Ne možete služiti Bogu i bogatstvu.
Foto: Getty images
Zaključak je to Isusovog poučavanja kako ne možemo služiti dvojici gospodara, nakon što je zorno objasnio situaciju u kojoj se našao pohvaljeni snalažljivi upravitelja imanja. U duhovnom smislu poručuje nam se: 1. imamo Gospodara, 2. povjerio nam je imanje na upravu, 3. ono će nam biti oduzeto jer mi nismo pravi vlasnici. Teološka postavka je: Bog nam je dao život, tijelo s određenim karakteristikama, duševno sposobnosti izvijesne kvalitete i poslani smo u svijet da upravljamo tim imanjima privremeno. Krist nas propovijedanjem potiče da budemo snalažljivi u svijetu za vrijeme kad nam je imanje povjereno jer će nam sigurno biti i oduzeto, izgubiti ćemo fizičke sposobnosti, socijalni status će se izmijeniti, u končnici ćemo i umrijeti tj. napustiti ovaj svijet.
Piše: fra Mijo Šuman, vikar u župi Dolac kod Travnika
U našem meditacijskom odnosu prema Stvoritelju obično uočavamo što nam nedostaje, što nemamo, što trebamo u molitvi prositi, a zaboravljamo i zapostavljamo što sve posjedujemo, kakve su nam kvalitete i komparativne prednosti. Evanđelje nas poziva da naglasak stavimo na sve ono što imamo i što možemo ostvariti svojim imanjem, tijelom i duševnim sposobnostima, pozvani smo biti snalažljivi. Snalažljivost kao ljudska vještina poistovjećuje se sa inteligencijom, u novije vrijeme se podcrtava kako imamo više oblika inteligencije: matematička, lingvistička, tehnička, emocionalna, socijalna, pa i duhovna inteligencija na koju aludira evanđelje. U balkanskoj kulturi riječ snalažljivost primila je negativnu konotaciju, npr. dok se vozači obično drže reda, znakova i propisa u prometu, oni snalažljivi se guraju, ulijeću i zastajkuju radi svojih sebičnih potreba.
Gospodarenje i služenje temeljni je odnos koji se prepoznaje u čitanjima današnje mise. U Starom zavjetu upravitelji su pozvani da budu obazrivi prema podložnicima, u Novom zavjetu podložnici su pozvani neka mole za vlastodršce, psalam poetično govori kako je Bog svim svorenjima gospodar. Od Gospodina smo primili različite sposobnosti, imamo i mnoštvo ograničenja, nedostataka i mana. One nisu zapreka već okvir našeg djelovanja koji nas poziva na domišljatost, okretnost tj. snalažljivost.
Izvor: RM BiH
Objavljeno: 18.rujna 2022.