Početak novoga svijeta dogodio se rođenjem Božjega sina i posredstvom, pristankom i žrtvom koju je podnijela nazaretska djevojka. Zbog toga liturgija prvoga dana u Novoj godini obilježava blagdan Marije koja je rodila Božjega sina te je prozvana Marijom Bogorodicom. Evanđelist Luka opisuje pohod pastira, priprostih ljudi kojima je objavljeno te su prepoznali Božji dolazak u svijet, divili su se, hvalili i slavili Boga zbog svega što su doživjeli. Prvo čitanje iz Knjige Brojeva slično toj pastirskoj reakciji donosi blagoslovnu molitvu koja izražava unutarnji osjećaj ushićenja.
Foto: Unsplash
Drevna hrvatska riječ „blagoslov“ složenica je riječi „blago“ što znači bogatstvo, imanje, dobroćudnost. Ushićeni znamo kazati „blago meni“ nakon što smo primili povoljnu vijest koja nas usrećuje i za koju očekujemo da će poboljšati naše stanje. Druga sastavnica biblijskog termina kojeg razmatramo dolazi od glagola sloviti u značenju: govoriti, biti na dobru glasu, imati reputaciju. Izričući blagoslove izražavamo svoje dobre želje u čestitkama blagdana, nove godine i u škropljenju domova i obitelji. Zazivamo božansku pomoć i milosrđe na osobe i stvari uvjereni kako su naše riječi učinkovite jer su početak i naše stvarne namjere. Psalam 66. Izričaj je veličanja, slavljenja i blagoslova Boga, najuzvišenija molitva jest tog tipa jer naspram Boga ne možemo stajati na drukčiji način.
Piše: fra Mijo Šuman, vikar u župi Dolac kod Travnika
Riječ ima terapeutski učinak, ona nas liječi i pozitivno utječe na svijet koji nas okružuje i s kojim smo u kontaktu. Uspješni vrtlari svjedoče kako cvijeće bolje napreduje kad se s njim razgovara, ma kako to besmisleno zvučalo. Kad u prolazu sretnemo režećeg psa počet ćemo s njim razgovarati i premda ne razumije naš govor po tonu će razaznati našu namjeru i smiriti se. Novorođeno dijete ne razumije jezik svog roditelja, ipak majka, otac i rodbina s njim razgovaraju te beba tijelom i dušom napreduje. Možemo izricati različite ideje, jedino je važno da taj govor bude implicitno izražavanje želje za dobro, sreću ili blagoslov Božji.
Poslanica Galaćanima govori o ispunjenom vremenu koji se zbio po Mariji Isusovim rođenjem po kojemu smo i mi postali Božja djeca. Bog se stoljećima objavljivao nadarenim pojedincima po svojoj riječi, konačno u vrijeme Božića objavio nam se rođenjem svoga sina, podcrtava su u pokliku aleluja. Marija
Bogorodica uzbuđena nakon poroda nije mogla razumjeti veličanstvenost svega što je proživljavala, veli se u evanđelju: „u sebi pohranjivaše sve te događaje i prebiraše ih u svom srcu“. Stoga, ne iznenađujmo se i ne sramimo ako i nama samima ovi misteriji ostaju neobjašnjivi i nedokučivi.
Neka vam je blagoslovljena Nova godina!
Izvor: RM BiH
Objavljeno: 01.siječnja 2023.