„Blago njemu, pobjedila je njegova stranka, dobit će ugledan i dobro plaćen položaj“ obično pomislimo i kažemo s divljenjem ili ljubomorom gledajući na načije uspjehe. Evanđelje ima drukčije poglede kako se postiže blaženstvo, blagostanje tj. blagoslov, Isus paradoksalno navodi kako su blaženi koji su u oskudici. Izrečeno je to u znamenitom Govoru na gori iznad Galilejskog jezera i smatra se najvažnijom Kristovom propovijedi u kojoj je sažetak čitavog njegovog nauka. Uobličen je u osam jednostavnih postavki koje počinju prilogom „blago“ što je blisko riječima bogatstvo, izvrsnost, zadovoljstvo, označava ostvarenje čežnje za srećom.
Foto: Magnifikat.hr
Na prvom mjestu blaženima se proglašavaju siromasi, njih Biblija često tematizira, Isus ih često okuplja, oni su važan objekt duhovnosti. Bogu se obraćamo kad smo siromašni, u oskudici, u potrebi. Siromasi duhom su osobe čijemu duhu nedostaje ispunjenje, oni su potrebiti Duha, čeznu za Bogom, a čovjek po svojoj prirodi kreće u potragu za onim što mu duša traži. Kao takvi, siromasi duhom - tražitelji Boga, ući će u dimenziju Božje vladavine, Božjeg kraljevstva nebeskog. Kraljevstvo nebesko sintagma je dvaju oprečnih pojmova, jednog koji pripada svjetskom i politička je kategorija, i drugog koje je onostrano nebesko. Što je veći broj praktikanata nebeskog kraljevstva u jednoj zajednici to će više duhovnoga biti među njezinim pripadnicima, po tom se u bitnom razlikuje kvalitet života među pojednim državama.
Piše: fra Mijo Šuman, vikar u župi Dolac kod Travnika
Priznajmo sebi, upravo su nas neprijatni i nepoželjni nedostaci uveli u svijet viših i važnijih vrednota, doveli su nas do osobnog obraćenja, svijesti ovisnosti o Bogu. Među njima su također i glad, žeđ, žalost i žudnja za pravednošću. Govor na gori navodi i nekoliko kreposti koje nas uvode u svijet blagostanja. Među prvima je potreba da budemo krotki tj. popustljivi, ponizni i uviđavni. Navodi se kako nam to omogućuje da zadobijemo prijeko potrebni životni prostor, da baštinimo zemlju, egzistencijalna praksa to svakako potvrđuje. Preduvjet da doživimo Boga, da ga osjetimo ili vidimo kako se u blaženstvu navodi jest da imamo čisto srce, izričaj je to koji opisuje ispravnu namjeru. Ukoliko želimo zadobiti milosrđe i sami ga trebamo prakticirati, ako smo djelatni tvorci mira tek tad možemo zadobiti atribute djece Božje.
Na koncu se govori o progonstvima koje u izvijesnom stupnju i određenom obliku svakodnevno proživljavamo: na poslu, u javnosti ili obitelji. Nerijetko se to događa jer živimo po Božjem zakonu, to je odredilo naš karakter, po tom smo drukčiji od ostalih. Obično se pred ljudima žalimo i pred Bogom negodujemo zbog nepravdi, nerazumijevanje, gubitka dostojanstva, a u blaženstvima se poziva: „Radujte se i kličite, velika je plaća vaša na nebesima“!
Izvor: RM BiH
Objavljeno: 29.siječnja 2023.