Što govorimo, kako ideju razvijamo, koje teme ističemo, odražava naše mentalno stanje. Hermeneutika je vještina tumačenja poruke nekog teksta, izričaja, tvorevine pa i ponašanja. Kao znanstvenu disciplinu utemeljio je Matija Vlačić Ilirik radi boljeg razumijevanja Svetog pisma. Molitva kao razgovor s Bogom najintimnije odaje naš duhovni status, naše želje, strahove i ciljeve. Evanđelje donosi Kristovu velikosvećeničku molitvu, oporuku kojom se spremao napustiti svijet. Analiza ovog molitvenog teksta upućuje Isusovu posljednju želju da budemo proslavljeni jedinstvom. Gospodin moli za nas njegove anonimne sljedbenike koji ćemo njegovo djelo u svijetu dovršavati. Obećava: „Neću vas ostaviti kao siročad, idem i doći ću k vama, radovat će se srce vaše“, naglašava poklik aleluja. Čitanje iz Djela apostolskih opisuje kako su Isusovi sljedbenici nakon njegova uzašašća na nebo bili sjedinjeni u molitvi. Poslanica svetog Petra potiče vjernike neka budu ponosni ako imaju za trpjeti poradi toga što su kršćani i neka zbog toga slave Boga. Misni psalam nepokolebljivo izgoni strah iz svijeta, očitovanje je vjerničkog pouzdanja u Božju pomoć.
Piše: fra Mijo Šuman, vikar u župi Dolac kod Travnika
Isusova molitva iz evanđelja poziv je na jedinstvo kršćana i povod ekumenizmu. Ekumenski pokret ima za cilj kako sam pojam kaže ujediniti razjedinjene kršćanske zajednice u jednu zajedničku kuću tj. svijet. Iz povijesnih razloga i više kulturoloških uvjetovanosti prošlost je oblikovala dominantnije vjerničke skupine u svijetu. Katolička crkva u svom nazivu nosi atribut „katholikos“ odnosno opći, zajednički, univerzalni i za program ima protežiranje na sve narode. Protestantske zajednice nastale su iz opravdanog protesta protiv zloupotreba u Rimskoj crkvi te se samostalno razvijale među narodima zapadne i sjeverne Europe i Amerike. Pravoslavne crkve imaju jasno izražen nacionalni identitet, pretendiraju kako na prav način slave Boga a često je to staromodna liturgija, bogoštovlje i bogoslužje.
Unutar svake vjerske zajednice mnoštvo je pokreta, strujanja i stranaka, svatko na vlastiti način tumači evanđelje i svatko se po svom nadahnjuje likom Isusa Krista. Očigledno je kako svi mi koji se katolicima zovemo različito prakticiramo kršćanstvo što je legalno i poželjno sve dok u nam ima duha ljubavi, pomirenja i tolerancije. Kao što mi hermeneutički pristupamo evanđelju i Kristovu životu, tumačimo ga vlastitim kulturnim, društvenim i duševnim datostima, tako će i Bog tumačiti naš život i prosuđivati nam po djelima. Sudi nam se već u našem svijetu jer kako Boga štujemo takvo nam je stanje nacije, države, obitelji, bez obzira kako se deklariramo. Dopustivo nam je različito promišljati, činiti i Boga slaviti ali uvijek trebamo biti nadahnuti Kristovom ljubavlju koju promovira evanđelje i zdravi ljudski razum.
Izvor: RM BiH
Objavljeno: 21.svibnja 2023.