Kriza autoriteta, sintagma je do koje dolazimo zaključujući mnoge rasprave. Evanđelje izvješćuje o Kristovoj empatiji prema narodu jer bijahu kao „ovce bez pastira“. Slikoviti biblijski izričaj upućuje na manjak vodstva i istovjetan je suvremenom govoru o autoritetu. Autoritet predstavlja priznanje ili nametanje utjecaja od strane pravne ili fizičke osobe ili neformalne institucije. Termin dolazi iz rimskog prava i u temelju je mnogih zakonskih, moralnih i profesionalnih diskursa. Označava nečiju moć, vlast, ugled i uzor pa i jamstvo ili garanciju koji obvezuju na zadano ponašanje.
Foto: Unsplash
U Starom zavjetu Mojsije je bio neprikosnoveni autoritet, Knjiga Izlaska opisuje savez naroda s Bogom kao najvišim autoritetom. Iz takvog osjećaja i vjerovanja nastao je psalam 100. koji kliče božanskom autoritetu od kojeg proizlazimo i koji nas vodi. Poslanica Rimljanima predstavlja drukčiji autoritet kojeg je Krist stekao svojom žrtvom i poziva da se pridružimo i participiramo takvoj vlasti. Evanđelje poimenice donosi registar Kristovih ovjerovljenima koje šalje u svijet da besplatno poučavaju, izbavljaju i liječe narod. Upravo su ovakvi kriteriji postali mjerilo za ugled modernog vremena: učitelji koji poučavaju, političari dok oslobađaju, liječnici što liječe.
Piše: fra Mijo Šuman, vikar u župi Dolac kod Travnika
Stručnost je postala načinom promoviranja autoriteta a svaka struka obiluje takvom količinom znanja da njome nijedan ekspert ne može ovladati. Današnji učitelji ne poučavaju željenim vještinama, državnici ne doprinose boljim međunarodnim odnosima, liječnici nerijetko tek produžavaju životnu agoniju. Potreban nam je novi autoritet koji bi povezao razvodnjeno stanje, znanje i vjerovanje i to bi bilo glavno obilježje današnjeg postmodernoga svijeta s krizom autoriteta. Postmodernizam ne prihvaća apsolutnu istinu, smatra se kako ne možemo prosuđivati o drugoj kulturi, mišljenju i osobi jer se naša stvarnost od njih razlikuje.
Odbacili smo tradicionalne vrednote, razočarali se u autoritet modernih ideja i zapali u postmoderni relativizam čiju je diktaturu osudio papa Benedikt XVI. Rasulo je posebno očigledno u medijima, ima ih raznih vrsta, provenijencija, žanrova, sadržaja, motiva, ciljeva, stajališta. Informacije su opširne ali sumnjive, prosudbe su neodređene, vrijednosni sudovi su diletantski, dominiraju nekompetentni analitičari. Svijet je globalan, slojevit i multikulturalan kakav je bio u vrijeme nastanka Novog saveza, stari poredak je srušen a novi još nije izgrađen. Evanđeoski priznajemo da smo „ovce bez pastira“, ali ohrabreni jer se Božji sin sažalio nad nama, molimo Gospodara da pošalje radnike u svoju žetvu!
Izvor: RM BiH
Objavljeno: 18.lipnja 2023.