Koga više voliš mamu ili tatu, nepromišljeno se stavljao upit djetetu poigravajući se njegovim osjećajima. Neprimjereni način obraćanja u kojem se po odgovoru pravi kategorizacija zapravo više govori o samom ispitatelju. Slično je doživio Isus od podmuklih, umišljenih i opakih vjernika koji mu se obraćaju ne iz znatiželje već s namjerom da ga ponize. Pomno su isplanirali ispitivanje kako bi ga javno ponizili na osjetljivom političkom diskursu. Obratili su mu se laskajući priznanjem kako on nije pristran s pitanjem: „Je li dopušteno dati porez caru“.
Foto: Shuterstock
Odabir tema u razgovoru, način kako se izražavamo, riječi koje upotrebljavamo odaju naš karakter. Reakcija sugovornika na prvotno zadani dijalog vodi u komunikacijsku interakciju i nepredviđenu zamršenost odnosa. Ishod svakodnevno proživljavamo po nekoliko puta tako da u sugovorniku prepoznajemo suradnika. Rečenična struktura koju razgovarajući oblikujemo suptilno određuje uspješnost tijeka razgovaranja. Svi imamo iskustvo kako su nam neki ljudi u konverzaciji ugodni dok se s drugima razilazimo. Kolokvijalno se izražavamo kako smo s nekima „kliknuli“, kompatibilni smo, imamo zajedničku energiju.
Božji sin raskrinkava licemjernost svojih sugovornika ištući od njih da mu pokažu novac. Oni ga imaju uza se premda očekuju od Krista da se pred narodom negativno očituje naspram strane monete. Isusova izreka postaje antologijska i paradigmatska: „Dajte caru carevo a Bogu Božje“. U pitanjima odnosa vjere i vlasti razvila su se četiri modela ponašanja ili tipa ljudi. Ekstremisti ne poštuju nikakvu vlast, ni državnu niti religioznu, destruktivni su. Nazivaju se anarhisti i njihov oblik djelovanja je terorizam jer su iz nekoga razloga neostvarene ličnosti. Drugi pak poštuju svjetovnog vladara a protive se religiji ili je koriste za vlastitu promociju. Treći pesimistično odbacuju institucije, razočarani su u ljude i žude za vjerom koja će ih utješiti. Uslijed lošeg povijesnog i kulturnog naslijeđa u našoj zemlji većinski pribjegavamo ovakvom rješenju
Piše: fra Mijo Šuman, vikar u župi Dolac kod Travnika
Krist je poštovao Boga - Oca i ljude kao braću i sestre te navješta Kraljevstvo nebesko, vladavinu Božju. Knjiga proroka Izaije osvrće se na prvu Božju zapovijed: Nemaj drugih bogova, izvan Boga sve je ništavilo. Psalam 96. poziva na kult prema istinskom Bogu: Poklonite se Gospodinu u sjaju svetosti njegove.
Poslanica izražava radost i ponos zbog Solunjana spominjući se njihove djelatne vjere. Dati caru carevo znači biti dobar građanin a državna uprava trebala bi poštovati moralne božanske principe života. Kibernetički procesori, kompjutori i roboti postupke svode na tzv. i - ili - ne opcije uz pomoć kojih rješavaju sve logičke operacije. Pitanje odnosa države i religije, društva i vjere, zajednice i pojedinca Isusovi neprijatelji htjedoše riješiti alternativno te negirati njegov nauk. Krist je uključiv i unosi opciju „i“ poštuje i državu i Boga.
Izvor: RM BiH
Objavljeno: 22.listopda 2023.