Eh, koliko vremena protratimo iščekujući! Čekanje je postala ljudska odrednica. Jedva čekamo da odrastemo, da završimo školu, da nađemo posao. Onda čekamo godišnji odmor, praznik, proslavu, novu godinu. Narodna mudrost pak savjetuje kako trebamo živjeti sadašnji trenutak. Latinska poslovica poručuje „carpe diem – iskoristi dan“. Božji sin na početku javne djelatnosti poziva evanđeljem „ispunilo se vrijeme“. Trenutak je Božje vlasti, približilo se „kraljevstvo Božje“, pozvani smo na obraćenje. Krist poziva učenike da ga slijede, oni ostavljaju svoje aktivnosti, alatke i obitelji
Pozvani su na obraćenje, preokret, preobraženje koje proizlazi iz nove spoznaje, shvaćanja ili umovanja (grč. μετάνοια, metanoia - iza uma). Poticaj na obraćenje shvaća se kao promjena ideologije, izmjena pogleda na svijet, mišljenja i djelovanja. Vjerovanje u Boga u suvremenom svijetu tretira se kao ideologija, mnoge religijske prakse su političke. Boga se gleda na iskrivljeni način, kao sredstvo za očuvanje kulture, tradicije ili društvenog identiteta. Sukladno tome traži se obrat prema pravom Bogu koji neće biti tek puko zadovoljavanje naših sebičnih ljudskih interesa.
Zahtjev evanđelja za obraćenjem tumačio se moralno kao etički obrat, nalog da ne griješimo odnosno da činimo dobro. Situacijska deontologija, kontekstualizacija i individualizam učinili su da pojam dobrote bude poosobljen tj. dobro se po vlastitom prosuđuje. U konačnici ostaje da obraćenje shvaćamo kao okretanje vlastitom mišljenju, djelovanju i postojanju, kao obraćenje prema sebi. Previše pozornosti usmjeravamo na stvari, osobe i pojave koje nas okružuju te zanemarujemo vlastitu mjeru.
Piše: fra Mijo Šuman, vikar u župi Dolac kod Travnika
Knjiga proroka Jone opisuje građane Ninive koji su se obratili od zlog puta te su spašeni od propasti. Psalam 25. je vjernički vapaj za putem Gospodnjim koji se nalazi dobrotom, pravednošću i poniznošću. Pavlova poslanica Korinćanima predstavlja relativizaciju vremenitih pojava jer „prolazi obličje ovoga svijeta“. Ivan Krstitelj je uhićen pošto je okupljao narod uz obale Jordana i Isus odlazi u sjevernu pokrajinu Galileju naviještati evanđelje, radosnu vijest za ljude. Biblija više od 100 puta spominje sintagmu „kraljevstvo Božje“ ali ne kao prostornu, političku ili ekonomsku odrednicu.
Prema Kristovom propovijedanju kraljevstvo Božje je u nama, obraćenjem prema sebi otkrivamo Božju ljubav te bivamo osposobljeni za nove međuljudske odnose. Obraćenje prema sebi potrebno nam je kao zaštita od različitih opterećenja kojima nas ugnjetava suvremeni globalni informacijski sustav. Mnoštvo je podataka kojima nas obasiplju današnji mediji, mnogi od njih za nas su irelevantni, neki su važni ali su sporedni s obzirom na naš djelokrug. Preokret u mišljenju, činjenju i stavu već se događa u svijetu u kojem trebamo naći vlastito mjesto, kako bismo ostvarili osobnu sreću.
Izvor: RM BiH
Objavljeno: 21.01. 2024.