Važne su nam brojne tehničke konekcije: električna, vodovodna, internetska... Evanđelje govori o duhovnoj konekciji s Bogom: Ako tko ne ostane u meni, usahne. Isus propovijeda usporedbom sa prirodom vezom loze i trsa koji donosi rod. Kaže: Tko ostaje u meni i ja u njemu, taj donosi mnogo roda, bez mene ne možete učiniti ništa. Konekcija s Bogom događa se Biblijom, po Kristu, u Crkvi, sakramentima, liturgijski. Biblija ili Sveto pismo je riječ Božja, govor o Bogu, uprisutnjenje Boga moćnim literarnim sredstvom. Nastajala je dugi niz stoljeća, najprije u usmenom obliku a potom su priče zapisivane u starim jezicima. Svaki aspekt Božjeg prikaza učinjen je određenom književnom formom što treba uvažavati. Svaku stvar možemo opisati brojnim načinima, činjenica je koju uvažavamo kad slušamo opise Boga. Ljudi su u svom svijetu ograničeni shvatiti božansku veličanstvenost. Kao kad nas neuko dijete pita o jednoj stvari pa mučimo se tragajući za načinom da mu objasnimo.
S tim motivom Bog se utjelovio, učovječio, ušao u svijet s ciljem da se izravno, svojim postupcima i životom objavi ljudima. Dogodilo se to prije 2 tisućljeća u Svetoj zemlji u liku Isusa iz Nazareta što je opisano u dijelu Biblije Novog zavjeta koji se zovu evanđelja. Dio Kristove pouke jest muka, smrt i uskrsnuće, Bog kao čovjek je umro a ponovno se objavljuje snagom treće božanske osobe, Duhom Svetim. Duh Sveti objavio se pedeseti dan nakon uskrsnuća kad su vjernici okupljeni na molitvu dobili snagu za život što se smatra početkom djelovanja Crkve kao zajednice vjernika. Crkva predstavlja društveni aspekt Božje prisutnosti u svijetu, ona je zemaljska institucija Kristovih vjernika, socijalna smo bića a po Crkvi se organiziramo u zajednicu vjernika.
Piše: fra Mijo Šuman, vikar u župi Dolac kod Travnika
Sakramenti su po definiciji vidljivi znaci nevidljive milosti Božje. Bog je nevidljiv a očituje se riječima i djelima kako je opisano u Bibliji. Slavljenjem sakramenata u Crkvi konektiramo se s Bogom a proslava se odvija liturgijski. Liturgija, bogoštovlje ili bogoslužje je sveukupnost riječi, simbola i dijela kojima slavimo Boga. Misa je svečana proslava sakramenta euharistije u kojem se zajedno susrećemo s Bogom. Vrhunac mise je primanje Kristovog tijela u dijelu mise koji se zove pričest. Služba Božje riječi današnje mise u prvom čitanju je iz knjige Djela apostolska gdje se opisuju događanja među prvim kršćanima. Poticajem Duha Svetoga sakramentom krštenja u crkvenu zajednicu primljeni su nevjernici. Gospodin obznani spasenje pred poganima liturgijski opjevava u misi psalam 98. U drugom čitanju službe riječi u Prvoj poslanici svetoga Ivana apostola ističe se ljubav kao kriterij Božji. Poklik aleluja napominje: Ako me tko ljubi čuvat će moju riječ, Bog će ljubiti njega i k njemu ćemo doći!
Izvor: RM BiH
Objavljeno: 28. 4. 2024.