icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Majka Terezija rodila se u Skoplju 26.8.1910. pod imenom Agnes Gonxha Bojaxhiu. Albanija je tada bila pod okupacijom Osmanskog Carstva. Njezin otac radio je kao pomoćnik u ljekarni, a brat je otišao na Vojnu akademiju u Grazu. Završila je gimnaziju na srpskom jeziku, a župnik njene župe bio je hrvatski isusovac.
Vrlo rano je odlučila posvetiti se vjeri, a s 18 godina ušla je u red specijaliziran za misije u Bengalu, za što je najprije morala naučiti engleski. Njezin novi život u Indiji počeo je 1929. te si je izabrala ime Terezija. Isprva je radila u školi, a onda je 1948. počela pomagati siromašnima i bolesnima. Nakon što je dobila indijsko državljanstvo, odselila se u Kalkutu, gdje je i sama morala prositi za hranu. Godine 1950. osnovala je u Kalkuti redovničku zajednicu Misionarke ljubavi za pomoć svima kojima je to potrebno i nalaze se na margini društva ili su potpuno napušteni. Danas ta zajednica broji preko 5000 redovnica diljem svijeta. Osnovala je prvi Dom za umiruće, gdje je pripadnicima različitih religija omogućen posljednji obred prema njihovoj religiji. Zatim je osnovala dom za gubavce te dom za napuštenu djecu i mlade. Neki su kritizirali njezin rad, tvrdivši da je previše novca uložila u gradnju samostana, umjesto da je potrošen na medicinske potrepštine.
Majka Terezija dobila je Nobelovu nagradu za mir 1979. godine. Zatim je osnovala Corpus Christi (Pokret za svećenike) isudjelovala je u spašavanju zatočenika u Bejrutu. Putovala je po svijetu i organizirala pomoć potrebitima. Odstupila je s mjesta voditeljice Misionarki ljubavi zbog lošeg zdravstvenog stanja 1997. godine. Umrla je te godine u Kalkuti i pokopana je uz državne počasti, a 2016. proglašena je sveticom.
-

Dana 26. kolovoza 1850. godine umro je posljednji kralj koji je ikada vladao Francuskom. Ime mu je bilo Luj Filip I. i pripadao je dinastiji Bourbon-Orléans, a nazivali su ga i Kralj-građanin(franc.Roi Citoyen). Postao je kralj tek u 57. godini života, nakon što su zaredom vladali njegovi rođaci Luj XVIII. i Karlo X. iz starije grane dinastije Bourbon (Luj Filip I. pripadao je mlađoj grani nazvanoj po vojvodstvu Orléans).
Vrlo je zanimljivo da je Luj Filip I. na kraju umro u Engleskoj. Naime, ondje je završio nakon što je, kao posljednji francuski kralj, svrgnut u revoluciji 1848. godine. Za vrijeme te revolucije Luj Filip I. bojao se da bi mogao završiti kao njegov rođak Luj XVI. u prijašnjoj revoluciji (odsječene glave na giljotini), pa je na vrijeme pobjegao prerušen iz Francuske. Nastanio se u Engleskoj, gdje je na upotrebu dobio dvorac Claremont, jugozapadno od Londona. Taj znameniti dvorac dao je nekoć sagraditi basnoslovno bogati lord Clive, jedan od utemeljitelja britanskog kolonijalnog imperija u Indiji. U dvorcu Claremont  Luj- Filip I. je umro u 77. godini života. Njegovo pravo na francusko prijestolje naslijedio je njegov unuk Filip, koji je nosio zanimljivu titulu grof od Pariza (franc. Comtede Paris). Nasljednik te dinastije postoji i danas, a zove se Henri d’Orléans. On također nosi titulugrof od Pariza (neki monarhisti smatraju ga zakonitim kraljem današnje Francuske).
-

Dana 26. kolovoza 1810. godine ubijen je Santiago de Liniers, grof od Buenos Airesa. On je rođenjem bio Francuz, a ratovao je u španjolskoj službi protiv Britanaca. Imao je veliku ulogu u obrani grada Buenos Airesa, današnjeg glavnog grada Argentine, od pokušaja da ga Britanci zadrže u svom posjedu.
Santiago de Liniers rođen je zapravo pod imenom Jacques de Liniers u gradu Niortu u Francuskoj 1753. godine. Pripadao je uglednoj francuskoj plemićkoj obitelji. Školovao se za vojnog časnika, a zanimljivo je da je u vojnu službu ušao na strani Španjolske, koja je u to vrijeme bila saveznica Francuske (u obje su zemlje na vlasti bili kraljevi iz dinastije Bourbon).
Njegovo francusko ime Jacques u španjolskom je govornom području prevedeno sa Santiago, tako da je postao poznat kao Santiago de Liniers. Službovao je na području današnje Argentine (tada španjolskog kolonijalnog Potkraljevstva Rio de la Plate). Kad su britanske trupe zauzele Buenos Aires tijekom Napoleonskih ratova, Santiago de Liniers organizirao je lokalne snage i istjerao Britance. Dapače, čak je proglašen i novim potkraljem Rio de la Plate, što je bio neobičan postupak jer su mu tu funkciju dodijelile lokalne vlasti, a ne kraljevska središnja vlast u Španjolskoj. Da stvar bude neobičnija, Liniers je navodno bio i prvi potkralj na području španjolskih kolonija koji nije bio rodom Španjolac.
Ipak, španjolske kraljevske vlasti prihvatile su naknadno Liniersa zbog njegovih objektivnih uspjeha i potvrdile su njegovu funkciju potkralja. Dapače, nagrađen je i titulom grofa od Buenos Airesa. Na kraju je Liniers stradao zbog lokalnih revolucionara. Budući da je bio u službi španjolskih kolonijalnih interesa morao se boriti protiv pokušaja osamostaljenja južnoameričkih područja od španjolske krune. Smaknuli su ga kao kontrarevolucionara pred streljačkim vodom kod mjesta Cabeza de Tigre (središnja Argentina). U trenutku smaknuća bilo mu je 57 godina.

Pripremio: Dražen Janko

Program

10:00 Vijesti Herceg Bosne
10:05 Otvoreni program: Blok glazbe po izboru
10:30 Emisija: Škola duhovnog života/Misionari Monfortanci
11:20 Kontakt emisija: Kava s Radio Marijom/Ljerka Bralo
11:45 Rođendani, donacije
11:50 Podnevne molitve: Litanije sv.Antuna Padovanskog, molitva sv.Josipu, molitva Jubileja 2025.
12:00 Kraljice neba, srednji čas, molitva sv. Mihaelu arkanđelu, posvetna molitva RM
12:20 Rubrika: Svetac dana i Imendan
12:30 Najave i obavijesti dnevnog programa
12:45 Komentar dnevnog Evanđelja
13:05 Rubrika: Dogodilo se na današnji dan /Dražen Janko
13:30 Emisija: Medicinsko - psihološki savjeti/Ana Baotić Bisharat

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu