Foto:CNAK
Teološko-katehetski institut u Mostaru, visokoškolska ustanova priznata od Svete Stolice i priključena Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Sarajevu, u svojoj 31. godini djelovanja, svečanom je akademijom proslavio 15. studenoga svoga zaštitnika Sv. Alberta Velikoga.
Tom su prigodom podijeljene diplome prvostupnicima religijske pedagogije i katehetike: Franciski Alerić, Maji Babić, Marijani Bebek, Mateji Ćavar, Josipi Gašpar, Dini Kljenaku, Dragani Pehar i Danijeli Vukoji; te magistrima religijske pedagogije i katehetike: Ivani Bebek, Kristini Biokšić, Suzani Buntić Pejak, Maji Crnjac, Katarini Lauc, Ivani Matić, Aniti Puljić i Gabrijeli Sušac.
U odsutnosti dekana Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Sarajevu dr. Darka Tomaševića, diplome je studentima uručio, uz njihovu prethodnu prisegu dr. Marko Šutalo, predstojnik Instituta, a dekana je predstavljala dr. s. Bernarda Horvat, profesorica kanonskoga prava na KBF-u. Dvije su studentice posebno pohvaljene zbog izvrsnih studijskih rezultata: Josipa Gašpar i Katarina Lauc kojima je dodijeljena Spomenica biskupa Žanića In memoriam u povodu njegove Stoljetnice rođenja (1918.-2018.), a koji je prije 30 godina kao dijecezanski ordinarij utemeljio današnji Teološki institut.
Dr. Zoran Tomić, rektor Sveučilišta u Mostaru, i dr. Nevenko Herceg, predsjednik Vlade HNŽ-a, pozdravili su na početku sudionike akademskoga skupa.
Biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski Ratko Perić u svojem je pozdravnom obraćanju govorio o šesnaestero veličanstvenih Blaženika i Svetaca, koji su u vrhunskom stupnju proveli Božju riječ u svojemu životu.
„U Vatikanu se od 5. do 28. listopada 2008. održala Biskupska sinoda pod predsjedanjem pape Benedikta XVI. Naslov teme: Riječ Božja u životu i poslanju Božjega naroda. Papa je izdao posinodsku pobudnicu Verbum Domini [Riječ Gospodnja] koja obuhvaća 124 broja i 382 bilješke. Papa je u 48. broju te pobudnice među 16 izričito spomenutih imena Blaženih i Svetih, koji su se u 2 000 godina povijesti Crkve istaknuli kao iznimni i uzorni ne samo slušatelji nego i izvršitelji Riječi Božje u svome životu i poslanju, nalazi i blaženi Alojzije Stepinac, zagrebački nadbiskup i kardinal, kao Kristov svjedok i mučenik pred bezbožnim komunizmom. Tu su i sve četiri glasovite svete Terezije: Španjolka, Francuskinja, Njemica i Albanka“, istaknuo je biskup Perić koji je progovorio o svetim uzorima: Sv. Antunu opatu, Sv. Baziliju Velikom, Sv. Benediktu iz Nursije, Sv. Dominiku, Sv. Franji Asiškom, Sv. Klari Asiškoj, Sv. Ignaciju Lojolskom, Sv. Tereziji Velikoj, Sv. Ivanu Mariji Vianneyju, Sv. Ivanu don Boscu, Sv. Tereziji Maloj, Sv. Piju iz Pietrelcine, Sv. Josemariji Escrivi, Sv. Majci Tereziji, Sv. Tereziji Benedikta od Križa i Bl. Alojziju Stepincu.
Glavno predavanje održao je dr. Dubravko Turalija, profesor Staroga Zavjeta na KBF-u u Sarajevu, pod naslovom: Stari i novi prijevodi Biblije, u povodu 50. obljetnice hrvatskoga prijevoda Svetoga Pisma u Zagrebu, 1968.
Pjevao je Mješoviti zbor Teološkoga instituta uz pratnju Katedralnoga orkestra pod vodstvom don Nike Luburića. Solo je pjevao Ave Maria i Gospodin je Pastir moj Karlo Miličević uz klavirsku pratnju prof. Marijane Pavlović.
KT
Preuzeto s portala: https://www.nedjelja.ba/hr/vijesti/bih/promovirano-16-prvostupnika-i-magistara-religijske-pedagogije-i-katehetike/7631