Nadbiskup Henryk Hoser, apostolski vizitator s posebnom ulogom za župu Međugorju predvodio je trećeg dana Festivala mladih u Međugorju 3. kolovoza središnje večernje misno slavlje, a koncelebriralo mu je 689 svećenika. Izravni prijenos preko live streama Informativnog centra Mir Međugorje gledan je s rekordnih 2.258.400 jedinstvenih IP adresa.
Nakon mise deseci tisuća mladih sudjelovali su u procesiji s Gospinim kipom i klanjanju Isusu u Presvetom Oltarskom Sakramentu, a međugorski župnik fra Marinko Šakota pročitao je pozdrave koje je mladima, kao i ranijih godina, uputio bečki nadbiskup kardinal Christoph Schönborn, prenosi ika.hr.
Na početku propovijedi nadbiskup Hoser kazao je kako ”još jedan dan Festivala mladih potvrđuje što je Međugorje”.
Ono je mjesto susreta i spoznaje. Ne samo mjesto upoznavanja drugih sudionika, koji su došli iz brojnih zemalja svijeta, nego i upoznavanja ovog neobičnog mjesta. Naizgled nije ništa posebno, obična hrvatska, seoska župa, okružena vinogradima i zelenim brežuljcima. Ali Međugorje je i nešto što treba upoznati i s čime se treba susresti. Međugorje je mjesto i vrijeme, koje pokazuje nešto više od našeg svakodnevnog iskustva tamo gdje živimo, radimo i odmaramo se. Isto tako živi mladež koja je ovdje rođena, koja ovdje uči i odavde upoznaje svijet. Vidite ih obučene u posebne majice volontera. Svi imamo iskustvo onoga što je tajna Međugorja.
Tajna Međugorja je nevidljiva stvarnost, ali intenzivna i jako prisutna. Ovo je svijet duha, svijet susreta čovjeka s Bogom. Taj se susret događa u dubini svakoga od nas. Događa se u srcu čovjeka. Ovo jadno ljudsko srce koje „skače od radosti i shrvano je od bola“. Ovo jadno ljudsko srce bolesno i komplicirano, kao što kaže prorok Jeremija: “Podmuklije od svega je srce. Jedva popravljivo, tko da ga pronikne?“ (Jer 17,9), zapitao se mons. Hoser, pojasnivši kako je ”ljudsko srce, pogotovo kod mladih jednako osjetljivo i na dobro i na zlo. Pogotovo kada se radi o nepravdi”. Kazao je kako su ”svi ljudi, a posebno mladi neobično osjetljivi na nedostatak pravednosti i jako pate zbog šteta koje su im nanesene”.
Ovo je nepravedno! Ovo je nedopustivo! Ovo je bolno! Ovo je štetno! Uzvikuju to mladi na razne adrese. Među primateljima vrlo često se nalaze vlastiti roditelji i odgojitelji! Mladi čovjek se bori za svoju slobodu – to je osobina mladenačkog doba. Ipak, mladež ne pozna uvijek granice osobne slobode, a takve granice postoje i moraju postojati. Jedna takva granica je i sloboda drugog čovjeka, društvena sloboda, sloboda vjere, sloboda roditelja u odgoju vlastite djece. I takvu slobodu treba poštovati. Kao što postoje i ograničenja u cestovnom prometu, koja štite sigurnost svih sudionika: znakovi naredbe i zabrane, kazao je nadbiskup Hoser i pojasnio ” najvažnije granice, u duhu pravednosti i ljubavi” koje je Bog dao.
On nam je dao deset „Riječi Života“, deset zapovjedi. One nas uče što je za nas dobro, što je loše i zato imaju oblik naredbi i zabrana: radi ono što je dobro, ne radi ono što je zlo, jasan je bio nadbiskup Hoser.
Naglasio je kako smo u praksi ”okruženi lancima grijeha” te da ”ponekad sami pridonosimo njihovom uvećavanju”, a da Bog te ”lance kida i oslobađa nas”.
Borba dobra sa zlom ostvaruje se u našem srcu. To ljudsko srce Bog savršeno poznaje. „Jer čovjek gleda na oči, a Jahve gleda što je u srcu.“ (1 Sam 16,7). Isus čita u našim srcima i poznaje naše slabosti, ali prije svega poznaje naše mogućnosti činjenja dobra. I želi nam pomoći, želi nas podržati i želi biti s nama te se čak i nastaniti s cijelim Presvetim Trojstvom u tom ljudskome srcu! Prema tome nas vodi Majka Božja i Majka naša: iz Čestohove, iz Vilnusa, iz Lurda, iz Fatime, iz Kibeha i iz Međugorja, Kraljica Mira. Dopustimo Joj da nas vodi!, riječi su kojima je apostolski vizitator za župu Međugorje nadbiskup Hoser zaključio propovijed koju je na oduševljenje mnogih svojih sunarodnjaka koji su bili u Međugorju govorio na poljskom jeziku, donosi ika.hr.