Kršćani su u Tursku došli prije 2000 godina, stoljećima prije rođenja islama. Ranokršćanske zajednice u Maloj Aziji osnovane su uglavnom kao rezultat propovijedanja svetog Ivana u Efezu, svetog Filipa u Hierapolisu i svetog Andrije, koji se smatra evangelizatorom regije.
Piše: Petra Emanuela
Neki su kršćanski apostoli putovali i čak se nastanili u regijama u Turskoj. Među njima su bili sveti Pavao, sveti Petar i sveti Ivan. Sveti Petar osnovao je jednu od prvih kršćanskih crkava, a navodno je sveti Ivan odveo Djevicu Mariju u Efez, koji je dvije milje jugozapadno od današnjeg Selčuka u provinciji Izmir na zapadu Turske. Carigrad, današnji Istanbul i Antiohija, današnja Antakya, u Turskoj, bili su dva od pet centara kršćanstva, zajedno s Rimom, Aleksandrijom i Jeruzalemom. Istanbul je dugo bio dom najveće katedrale na svijetu, Aja Sofije. Od svoje gradnje u šestom stoljeću do osvajanja Istanbula od strane Turaka 1453. godine, Aja Sofija je služila kao vjersko središte za istočno kršćanstvo i Bizantsko carstvo. Velika zgrada postala je džamija pod Osmanlijama i pretvorena je u muzej 1935. godine nakon što je Turska postala sekularna republika. Međutim, danas su kršćani manjina u Turskoj, gdje je oko 98 posto države muslimansko.
Papa Franjo je prihvatio poziv turskog predsjednika Erdogana u rujnu 2014. godine. Ovaj poziv je također došao i od patrijarha Bartolomeja kako bi obilježili blagdan svetog Andrije. Nakon dolaska, papa je položio vijenac na spomenik Mustafe Kemala Ataturka. Papa je zatim otputovao do predsjedničke palače, gdje se sastao s predsjednikom Erdoganom. Sljedeći dan, papa Franjo je posjetio Plavu džamiju. Trodnevni posjet je završio liturgijom u crkvi Svetog Jurja u Istanbulu.
U zajedničkom obraćanju javnosti, papa Franjo je pozvao na dijalog i istaknuo zajedničke vrijednosti kršćanstva i islama, te naglasio da je samo kroz dijalog moguće učiti o međusobnim razlikama te nadići predrasude i strahove. Susreo se i s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom. Erdogan je tada rekao da „skoro da nema teme o kojoj s papom imamo različita stajališta”.
„Živjeti kao katolik u većinski muslimanskoj zemlji Turskoj može biti teško, ali može biti i blagoslov i poziv za svjedočenje”, rekao je meksički svećenik otac Ruben Tierrablanca Gonzalez u razgovoru za CNA (katolička novinska agencija). Fratar franjevac koji je 11 godina službovao u Župi svete Marije Draperis u Istanbulu također je rekao: „Kad postoji ta raznolikost religija, što naše vlastito govori drugima i svijetu? Živjeti kršćansku vjeru usred muslimana zahtijeva pročišćavanje vjere, zrelost i otvorenost prema drugima, kako bi živjeli autentično evanđeoski kršćanski život”, razmišljao je. „Pozvani smo na ovo i trudimo se kreativno odgovoriti na ovaj izazov. Ako želimo biti u kontaktu s muslimanima, moramo im pokazati kršćansko svjedočenje, a to nam pomaže da budemo bolji kršćani i da rastemo u svojoj vjeri.”
Svećenik je izrazio nadu da „kršćani u Turskoj, muslimanima mogu dati primjer da je moguć miran suživot među religijama”.
Foto: AP/Lefteris Pitarakis