Iran, službeno Islamska Republika Iran, prostrana je država smještena u jugozapadnoj Aziji. U Iranu živi malobrojna kršćanska zajednica koja je zbog specifičnih zakona veoma ugrožena, dok je gotovo svaka kršćanska aktivnost na perzijskom jeziku – prevođenje Biblije, propovijedanje, izdavanje knjiga – ilegalna i podložna sankcijama.
Unatoč postojanju starih civilizacija, danas se u Iranu necivilizirano postupa s kršćanima i onima koji to žele postati. Katolički misionari sa Zapada radili su u Perziji s tek malim uspjehom nakon srednjeg vijeka. Dominikanci su bili aktivni od 14. do 18. stoljeća.
Piše: Petra Emanuela
Augustinci, karmelićani, kapucini i isusovci stigli su u 17. stoljeću; Vincentians, 1839. godine. Najznačajniji prirast kršćanstva u Perziji proizišao je iz imigracije Armenaca, posebno početkom 17. stoljeća, kada je velik broj njih deportiran iz domovine. Oni su nastavili činiti najveću skupinu kršćana u Iranu tijekom 20. stoljeća. Dok je vjerska sloboda dana 1834. godine, kršćani su u Perziji masakrirani još 1918.godine. Iako je vlada malo više prihvaćala zapadne tradicije od Homeinijeve smrti 1989. godine, Iran i dalje muči vjerska netrpeljivost. U ožujku 1999. papa Ivan Pavao II. primio je iranskog predsjednika Mohammeda Khatamija u Vatikanu kako bi razgovarao o načinima za poboljšanje odnosa između muslimana i kršćana. Papa Franjo je također 27. siječnja 2016. godine primio predsjednika Irana Hasana Rouhanija. Bio je to prvi posjet nakon 1999. godine. Kršćani trpe ozbiljne progone u Iranu, posebno oni koji su prešli s Islama. Oko 98 posto Iranaca su muslimani. Nejasno je koliko kršćana ima. Vlasti kažu da ih ima oko 90 000. Organizacija za ljudska prava Open Doors objavila je da u Iranu ima čak 500 000 kršćana različitih denominacija, uključujući protestante, armensko-apostolske i asirsko-kaldejske kršćane te oko 15 000 rimokatolika. Mnogi su zatvoreni, mučeni ili im se prijeti smrću. Armenska i Kaldejska Crkva smiju držati bogoslužja, sve dok ih ne provode na perzijskom jeziku, a policija ih promatra. Distribucija kršćanske literature strogo je zabranjena, kako bi se spriječila evangelizacija. Mnogi kršćani formiraju male kućne crkve i sastaju se u privatnim kućama. Iran je totalitarna država, država pod nadzorom i policijska država koja pokušava zaštititi stanovništvo od bilo čega izvan šiitske ili islamske kulture. No ipak, jedno od najmračnijih mjesta na svijetu je dom najbrže rastuće podzemne crkve.
Objavljeno: 23. 04. 2021.