Središnje misno slavlje na svetkovinu Velike Gospe, 15. kolovoza predslavio je ordinarij mons. Željko Majić, biskup banjolučki uz suslavlje petorice svećenika, a prethodnog dana u večernjim satima upriličen je svečani koncert
Proslava patrona u župi Sanski Most (Izvor: samostan-petricevac.org)
Župa Uznesenja BDM u Sanskom Mostu ovih je dana uz proslavu patrona obilježila dva jubileja: 140 godina postojanja i 25 godina od izgradnje sadašnje župne crkve, objavljeno je na mrežnoj stranici samostana Petrićevac.
Središnje misno slavlje na svetkovinu Velike Gospe, 15. kolovoza 2024. predslavio je ordinarij mons. Željko Majić, biskup banjolučki uz suslavlje petorice svećenika, a prethodnog dana u večernjim satima upriličen je svečani koncert.
Budući da su se na pobožni vjernici počeli okupljati već u ranim jutarnjim satima, na novouređeno dvorište župne crkve u 9 sati iznesen je Gospin kip za javno štovanje. Potom je uslijedila molitva krunica za vrijeme koje su svećenici bili na raspolaganju za svetu ispovijed.
Sveta misa je, kao i ranijih godina, bila na vanjskom oltaru te je za ovu prigodu pripremljena i prigodna zaštita koja je vjernike štitila od jakoga sunca. Na misi je uz biskupa Majića koncelebriralo još pet svećenika: dekan Prijedorskog dekanata vlč. Marko Vidović, župnik iz Sasine vlč. Adolf Višaticki, župnik iz Ljubije vlč. Zlatko Matić, župnik HKM u Frankfurtu fra Petar Komljenović te upravitelj župe Sanski Most fra Tomislav Svetinović.
Budući da je ove godine uz patron župe vezan i jubilej na misi se osim velikog broja vjernika okupio i izvjestan broj istaknutih osoba kako iz političkog, društvenog i vjerskog života grada Sanskog Mosta ali i šire. Sudjelovao je i paroh Srpske pravoslavne Crkve g. Nedeljko Jakšić te predstavnik Islamske zajednice Selmir ef. Hurić.
U prigodnoj homiliji biskup Željko je približio vjernicima ulogu Marije u dvostrukom pogledu: Marija djelatnica i Marija patnica, a također se se osvrnuo i na prigodne jubileje u župi. Na koncu homilije biskup je ohrabrio sve prisutne vjernike kao i samog upravitelja župe da zajedno nastave u svemu dobrome što je do sad učinjeno.
Nakon mise i okrjepe vjernici Sanskog Mosta, kako domaći tako i oni iz dijaspore, su se susreli s biskupom Majićem u župnoj crkvi gdje imali prigodu s njime otvoreno porazgovarati o svim problemima i gorućim pitanjima koje muče ovdašnje mještane.
Župljani Sanskog Mosta za proslavu su se pripremali misama trodnevnicma u večernjim satima. Prije svetih misa molila se Gospina krunica nakon čega je uslijedila molitva Lauretanskih litanija te ostale molitve Gospi u čast. Sva tri dana mise je predvodio domaći sin ove župe fra Petar Komljenović, župnik i voditelj HKM u Frankfurtu.
Treći dan trodnevnice, nakon večernje mise, upriličen je prigodni kulturni koncert zbora „Harmonija“ iz Sanskog Mosta pod ravnanjem prof. Alme Karabeg.
O povijesti župe Sanski Most više se može saznati na mrežnoj stranici Banjolučke biskupije, a u nastavku donosimo kratki isječak s navedenog izvora:
Današnja župa Sanski Most osnovana je 1884. Međutim, na području župe u srednjem je vijeku bilo više župa, ali su one padom pod tursku vlast nestale. Tako znamo da su postojale crkve i župe u Kljevcima, Oštroj Luci, Podbrežju, Dabru itd., a u Kamengradu uz crkvu sv. Katarine bio je ugledan franjevački samostan. Za turskoga doba sjedište župe više je puta premještano: Kamengrad, Stari Majdan i Sasina. Staromajdanske matice postoje od 1747.
U XVII. st. tu se navode župe Kamengrad i Majdan (Stari Majdan). Godine 1672. u župi postoje četiri crkve i župni stan. Sve su te župe nestale za Bečkoga rata (1683. – 1699.).
Godine 1741. ponovno se pojavljuje župa Stari Majdan, ali u njoj nema ni jedne crkve niti župnik ima stalan stan. Župnikova kućica postojala je u Sasini, a 1776. župnikova skromna kuća spominje se u selu Škrljeviti. Sjedište župe početkom XIX. st. preneseno je u Sasinu, a 1884. u Sanski Most, gdje su izgrađeni župni stan i drvena kapelica.
Izvor: samostan-petricevac.org
Objavljeno: 17. 8. 2024.