Katehetski dan za vjeroučitelje koji djeluju na području Vrhbosanske nadbiskupije (VN), 28. po redu, upriličen je u subotu, 31. kolovoza u prostorijama Katoličkog školskog centra "Sv. Josip" u Sarajevu.
Izvor: Nedjelja
Katehetski dan za vjeroučitelje koji djeluju na području Vrhbosanske nadbiskupije (VN), 28. po redu, upriličen je u subotu, 31. kolovoza u prostorijama Katoličkog školskog centra "Sv. Josip" u Sarajevu, izvijestila je Nedjelja.
Redoviti godišnji seminar za katoličke vjeroučitelje i vjeroučitelje u osnovnim i srednjim školama s područja Vrhbosanske nadbiskupije, koji je okupio 90-ak sudionika, započeo je u auli Centra prigodnom molitvom.
Nazočne je na početku pozdravio ravnatelj Katehetskog ureda Biskupske konferencije BiH i predstojnik Katehetskog ureda VN-a vlč. Tomislav Mlakić, koji je posebice dobrodošlicu poželio vrhbosanskom nadbiskupu mons. Tomi Vukšiću, generalnom vikaru VN-a mons. Slađanu Ćosiću te sudskom vikaru fra Šimi Ivelju.
Statistike vjeroučenika i vjeroučitelja
Potom se osvrnuo na proteklu školsku godinu i naglasio da se nastava katoličkog vjeronauka na području Vrhbosanske nadbiskupije odvija u 139 škola: 81 osnovnoj i 58 srednjih škola. Dodao je kako je vjeronauk protekle školske godine u osnovnoj pohađalo 7 976, a u srednjim školama 4 012 vjeroučenika. Nadalje je progovorio o statistikama vjeroučenika po županijama i kantonima koji pripadaju Vrhbosanskoj nadbiskupiji te napomenuo kako 110 vjeroučiteljica i vjeroučitelja (laika, časnih sestara i svećenika) djelovalo u školama protekle školske godine. Podcrtao je kako je to za samo dva manje u odnosu na školsku godinu 2022./2023., a za ilustraciju rekao je kako ih je prije desetak godina bilo 142.
Potom je progovorio o personalnim promjenama među vjeroučiteljima, onima koji odlaze, kojima je zahvalio na svemu što su kroz mnoge godine učinili na području odgoja u vjeri najmlađih te poželio dobrodošlicu novima. Na tom tragu istaknuo je kako „sve više mladih svećenika prihvaća i započinje raditi u školama“ te zahvalio na spremnosti nadbiskupu i generalnom vikaru na njihovom doprinosu u, ponekad, teškom i mučnom popunjavanju praznih mjesta.
Progovorivši o izazovima koji čekaju u novoj školskoj godini napomenuo je kako će to biti kurikularna reforma. “Naša Biskupska konferencija je odobrila novi kurikulum, a HBK nam je ustupila nove udžbenike. Planirano je da se novim kurikulumom započne od iduće školske godine – u nekim županijama eksperimentalno se kreće s novim kurikulumom u 1. i 6. razredima osnovne i 1. razredu srednje škole“, kazao je te svima zaželio blagoslovljen početak još jedne nove školske i vjeronaučne godine.
„Kako reče u svojoj ovogodišnjoj poruci za početak nove školske i vjeronaučne godine predsjednik Vijeća za katehizaciju i novu evangelizaciju BK-a BiH mons. Petar Palić: 'budite svjedoci Božje ljubavi svaki dan u molitvi, radu I učenju – budite svjedoci Božje ljubavi u našim obiteljima, školama, župnim zajednicama i društvu u kojem živimo. Pratimo svoju djecu i mlade na putu njihova odrastanja u mudrosti i milosti, u znanju i jakosti, u religioznim i moralnim vrjednotama bez kojih nije moguć cjelovit odgoj ljudske osobe'“, rekao je na kraju vlč. Mlakić.
Evanđeoski imperativ zaštite najranjivijih
Uslijedilo je predavanje sudskog vikara, nadbiskupijskog i metropolijskog pročelnika ureda za zaštitu maloljetnika i odraslih ranjivih osoba, dr. fra Šime Ivelja pod naslovom Mjere i upute za zaštitu djece i ranjivih osoba - odgovor Crkve.
Fra Šimo je na početku predavanja podijeljenog u četiri podnaslova, istaknuo kako je tema o kojoj govori "jedna od najvažnijih i najosjetljivijih u našem pastoralnom, a na poseban način u katehetskom radu". "Kao nositelji evanđeoskog poslanja, svi smo pozvani biti ne samo učitelji vjere, već i zaštitnici onih najranjivijih među nama. Vi ste po milosti krštenja dio Crkve, a snagom kanonskog poslanja, kojeg ćete i danas primiti, od vas se očekuje da budete i svjedoci vjere, učitelji i mistagozi, pratitelji i pedagozi, koji će poučavati druge u ime Crkve, evanđeosku istinu i istine naše vjere", kazao je napominjući kako je Crkva pozvana biti domom svima i sigurno utočište.
Obraćajući se katehetama, kojima je naglasio da njihov zadatak nije samo prenošenje vjerskih znanja nego i stvaranje okruženja u kojima se i najranjivija osoba osjeća zaštićeno, podcrtao je kako je ta zadaća iznimno zahtjevna i traži visoku razinu odgovornosti, moralne osjetljivosti i stručnosti. Pojasnio je kako zaštita najranjivijih nije samo profesionalna obveza nego i evanđeoski imperativ.
Potom je ukratko predstavio što se konkretno uradilo u vezi sa zaštitnom maloljetnika na području VN-a, ali i Biskupske konferencije BiH. Između ostaloga naveo je: Osnovne smjernice Biskupske konferencije BiH za postupanje u slučajevima seksualnoga zlostavljanja maloljetnika od strane klerika, redovnika i laika koji vrše neku crkvenu službu iz 2015. te Odredba o imenovanju biskupijskog povjerenika za zaštitu maloljetnika i odraslih ranjivih osoba, kao i osnivanje ureda, usvojena na 87. redovitom zasjedanju BK-a BiH u Banjoj Luci, 13. i 14. srpnja 2023.
Nadalje je govorio o stvaranju i održavanju sigurnoga okruženja što uključuje uspostavljanje i održavanje jasnih profesionalnih granica koje služe kao zaštita svih uključenih od nesporazuma ili narušavanja profesionalnog odnosa. Naveo je određene savjete kako bi se izbjegli problemi te podcrtao elemente emocionalnog zlostavljanja. Naglasivši kako nije svaki nesmotreni i nedopušteni čin ujedno i seksualno zlostavljanje podcrtao je razliku između pritužbe od službene prijave za zlostavljanje djeteta.
Potom je govorio o pojmu seksualnoga zlostavljanja, nesnalaženju pojedinih biskupa i redovničkih poglavara u prošlosti u tom kontekstu naglasivši kako od 2001. u Katoličkoj Crkvi postoji nulta tolerancija prema zlostavljanju kada su stupile na snagu Odredbe o najtežim kažnjivim djelima. "Od 2001. do danas Katolička Crkva ima najrigoroznije i najozbiljnije mjere koje se odnose na osobe koje su počinile kažnjivo djelo zlostavljanja, ali i mehanizme i sredstva koja imaju za cilj prevenciju i podizanje svijesti o suzbijanju ovakvih slučajeva unutar same Crkve", kazao je fra Šimo napominjući kako je proces "čišćenja" Crkve započeo Sv. Ivan Pavao II., a nastavio Benedikt XVI. te to i danas čini papa Franjo. Progovorio je i o odredbama koje se tiču zataškavanja slučajeva kao i o corpusu delicti koji se ogleda u Šestoj Božjoj zapovijedi (ne sagriješi bludno).
Nadalje je naglasio potrebu i važnost prijavljivanja zlostavljanja i zanemarivanja, a u tom smislu podcrtao je kako nije potrebna osnovana sumnja već je dovoljno postojanje nižeg stupnja vjerojatnosti da je dijete zlostavljano. Progovorio je i o potrebi povjerljivosti kako ne bi ničiji dobar glas bio ugrožen te pravičnoj proceduri provedbe istrage.
U zaključku predavanja naglasio je kako je Crkva u posljednjih 23 godine napravila revoluciju u moralnom "čišćenju" svoga dostojanstva uprljanog "u nebo vapijućem grijehom". "Crkva je odgovorila. Jesmo li mi kao članovi Crkve, kao oni koji vršimo određene crkvene službe, kao klerici, redovnici i redovnice, katehete i vjernici laici, spremni prihvatiti te odgovore Crkve i primjenjivati ih u njihovom punom značenju?", zapitao se na kraju fra Šimo te podcrtao važnost da se vjeronaučni rad uvijek provodi u sigurnom okružju te na kraju potaknuo: "Pridržavajte se svih propisa i smjernica vezanih za rad s maloljetnicima".
Potom je dvočlani tim NCM-a Ivan Pavao II. Predstavio volontersku akciju 72 sata bez kompromisa koja treba biti upriličena krajem rujna.
Samo Krist poučava
Vrhunac 28. katehetskog dana bila je misa u crkvi Kraljice Sv. Krunice na Banjskom Brijegu, koja se nalazi u sklopu zdanja KŠC-a. Euharistiju je slavio nadbiskup Vukšić uz koncelebraciju 15-ak svećenika.
U prigodnoj homiliji nadbiskup se poslužio mislima o katehezi i poslanju kateheta koje se nalaze u Katekizmu katoličke Crkve koji je poziva uglavnom na apostolsku pobudnicu Catechesi tradendae, što ju je 1979. objavio Sv. Ivan Pavao II.
„'Katehezom je vrlo rano nazvano sveukupno nastojanje Crkve da ljude učini Kristovim učenicima, da im pomogne vjerovati da je Isus Sin Božji, kako bi po vjeri imali život u njegovo ime, da ih odgaja i poučava u tom životu i da tako izgrađuje Tijelo Kristovo (br. 4)' i 'Općenito se može ustvrditi kako je kateheza odgoj u vjeri koji valja dati djeci, mladeži i odraslima iznad svega poučavanjem kršćanskog nauka na organski i sustavan način, s ciljem da se vjernici uvedu u puninu kršćanskog života' (br. 5).“, kazao je nadbiskup Tomo te podcrtao kako je odgoj u vjeri osnovna svrha cijele kateheze i glavno poslanje svakoga vjeroučitelja.
Progovorivši dalje o sljedećim točkama iz Katekizmu katoličke Crkve naglasio je kako je kateheza povezana s mnogim drugim elementima pastoralnoga poslanja Crkve koji imaju neki katehetski vidik, pripremaju katehezu ili iz nje proizlaze te je tijesno povezana i spojena s cijelim životom Crkve.
„Kateheza, njezina svrha i poslanje kateheta su: Činiti da ljudi postanu Kristovi učenici; Odgoj u vjeri djece, mladeži i odraslih; Kateheza je povezana s mnogim drugim elementima pastoralnoga djelovanja; Kateheza je spojena s cijelim životom Crkve“, kazao je mons. Vukšić te nadalje progovorio o sadržaju kateheze. „Vjeroučitelj nije poslan svojim odgajanicima nuditi i prenositi prije svega sadržaj školskoga programa ili svoje znanje, nego Isusa Krista, drugu osobu Presvetoga Trojstva, Bogočovjeka i spasitelja svijeta“, dodao je te naglasio (br. 426) kako u jezgri kateheze stoji bitno jedna osoba: Isus iz Nazareta.
„Vjeroučitelj se, kao onaj od kojega se očekuje da je sam odgojen u vjeri, poistovjećuje s naukom vjere u kojoj odgaja druge. Ali pri tomu, kateheta je svjestan da je ponizan sluga i skroman suradnik Isusa Krista, jedinoga pravog učitelja, svog učitelja, vjeroučitelja svih kateheta i odgojitelja svih odgojitelja“, podcrtao je te istaknuo kako bi svaki kateheta trebao na sebe primijeniti Isusovu otajstvenu riječ: 'Moj nauk nije moj, nego onoga koji me posla'“ (Iv 7,16).
Na kraju homilije podsjetio je na apostola Pavla koji je u svojoj Prvoj poslanici zajednici vjernika u grčkom gradu Korintu rekao „Mi propovijedamo Krista raspetoga: […] Božju snagu i Božju mudrost„ (1 Kor 1,23-24). te propovijed završio riječima: „I kao što je sveti Pavao poučavao ondašnje Isusove učenike (…) jednako danas svim odgojiteljima u vjeri poručuje: 'Od njega je da vi jeste u Kristu Isusu, koji nama posta mudrost od Boga, i pravednost, i posvećenje, i otkupljenje' (1 Kor 1,30)'“.
Na kraju euharistije nadbiskup je podijelio kanonska poslanja pojedinim vjeroučiteljima te izrazio zadovoljstvo velikom odazivu, a one koji ovoga puta nisu nazočili pozvao, preko njihovih kolega, da dođu na sljedeći Katehetski dan kako bi ih upoznao.
Misno zajedništvo nastavljeno je objedom i druženjem u prostorijama KŠC-a
Izvor: Nedjelja
Objavljeno: 31. 8. 2024.