Suočeni s barbarskim terorističkim napadom koji se u SAD-u dogodio 11. rujna 2001., pape: Sv. Ivan Pavao II., Benedikt XVI. i Franjo podsjetili su svijet na nasljedovanje puta mira i ljubavi, koji nadilazi sve oblike mržnje i nasilja.
Sjedinjene Američke Države je ovaj nadnevak 2001. zavio u tugu. Terorističkim napadom al-Qaedae život je izgubilo 2 977 osoba. Meta, s četiri oteta zrakoplova, bili su Blizanci Svjetskog trgovinskog centra (World Trade Center – WTC, New York) i Pentagon (Washington).
Današnjim nadnevkom, portal Nedjelja prisjetio se riječi i djela trojice Petrovih nasljednika suočenih sa strahotom mračnog 11. rujna.
Papa Sv. Ivan Pavao II.: 2001.
Bio je utorak. Papa je događaje gledao uživo putem televizora. Njegov tajnik za medije kasnije je ispričao kako je zatražio telefonski kontakt s tadašnjim američkim predsjednikom Georgeom W. Bushom kako bi izrazio bliskost američkom narodu, no predsjednik je bio nedostupan na sigurnom mjestu iz sigurnosnih razloga. Umjesto toga, Sveti Otac je poslao telegram sućuti, osuđujući „neljudske napade“, uvjeravajući kako su s američkim narodom njegove molitve u tim teškim vremenima.
Sljedećeg dana bila je srijeda i papa Ivan Pavao II. održao je redovitu opću audijenciju popraćenu patnjom zbog 11. rujna. „Jučer je bio mračan dan za povijest čovječanstva i užasna povreda ljudskog dostojanstva (...) Ljudsko je srce ponor iz kojega ponekad izviru planovi nečuvene bjesnoće, kadri u jednom trenutku poremetiti miran i radin život nekog naroda. Ali u tim vremenima, kada riječi gube snagu, vjera nam pritječe u pomoć. Samo Kristova riječ može dati odgovore na pitanja koja uznemiruju naš duh. Iako izgleda da sile tame prevladavaju, oni koji vjeruju u Boga znaju da zlo i smrt nemaju zadnju riječ. Kršćanska nada se temelji na ovoj istini...“, rekao je tada Sv. Ivan Pavao II.
Papa emeritus Benedikt XVI.: 2008.
Papa Benedikt XVI. 20. travnja 2008. upriličio je prvi papinski posjet Ground Zerou u New Yorku kako se nakon 11. rujna naziva mjesto gdje se prije nalazio World Trade Center. Kako bi odao počast žrtvama, Papa je umjesto govora odabrao izreći molitvu.
Pod sivim nebom, iz oboe se čula žalosna melodija dok se spuštao do nedovršenog spomenika i pogledao u njegov privremeni reflektirajući bazen.
„Bože razumijevanja, preplavljeni veličinom ove tragedije, tražimo Tvoju svjetlost i smjernice dok se suočavamo s tako strašnim događajima“, rekao je Papa u molitvi i potom zapalio svijeću u sjećanje na žrtve u New Yorku, Washingtonu i na letu United 93 koji se srušio u Pennsylvaniji.
Papa Franjo: 2015.
Sedam godina od toga, papa Franjo je prateći stope svog predšasnika posjetio dovršeni Ground Zero spomenik 26. rujna 2015. Samo se zvuk žubora vode mogao čuti kada je Sveti Otac spustio bijelu ružu na rub reflektirajućeg bazena.
Na ovomu simboličnom mjestu, Papa je održao međureligijski susret i apelirao sve religije na zajedničko promicanje mira.
„Ovo mjesto smrti postalo je i mjestom života također. To je hvalospjev pobjedi života nad prorocima uništenja i smrti, dobroti nad zlom, pomirenju i jedinstvu nad mržnjom i podjelom“, kazao je tada papa Franjo.
Izvor: Nedjelja
Objavljeno: 11. 9. 2024.