Papa Franjo je na povratnom letu na kraju svog 45. apostolskog putovanja odgovarao na novinarska pitanja te se dotaknuo stanja u Gazi i predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama. Osudio je pobačaj i odbijanje migranata te izrazio pozitivan stav glede dijaloga Svete Stolice s Kinom.
Osvrnuvši se na posjet Singapuru, istaknuo je međureligijski susret na kojem je sudjelovao kao „model bratstva“ te kako mu se dojmila kultura. Uvijek se ima što naučiti, jer svaki čovjek i svaka zemlja imaju različita bogatstva, poručio je, ističući kako je u Istočnome Timoru vidio mnogo djece, dok u Singapuru manje, što može potaknuti na razmišljanje. „Budućnost je u djeci“, istaknuo je. Govoreći o Indoneziji osvrnuo se na važnost socijalnoga nauka Crkve u osiguravanju komunikacije između različitih sektora društva. U svim je zemljama koje je posjetio umjetnost vrlo razvijena, te je poručio kako mu se posebno dojmila u Vanimu u Papui Novoj Gvineji.
Na upit o odnosima s Kinom, Papa je izrazio zadovoljstvo s dijalogom između Svete Stolice i Kine o imenovanju biskupa. Također je izrazio želju za posjetom Kini jednoga dana, dodajući kako je to zemlja s „drevnom kulturom, sposobnošću dijaloga za međusobno razumijevanje koje nadilazi različite sustave koje je imala“. Vjerujem da je Kina obećanje i nada za Crkvu, poručio je.
Na pitanje o njegovoj poruci katolicima u SAD-u glede predsjedničkih izbora, Papa je kazao kako nije građanin te da neće glasati, no da treba biti jasno kako je protivno životu zalagati se za pobačaj kao i izbacivanje migranata. „Uskratiti migrantima mogućnost rada i prihvata je grijeh, težak grijeh“, poručio je. Nadalje, pobačaj je ubojstvo „sviđala vam se ta riječ ili ne“, kazao je Papa, dodajući: „Crkva nije zatvorenog uma jer zabranjuje pobačaj; Crkva zabranjuje pobačaj jer ubija“.
Papa je novinarima rekao kako svakodnevno zove Gazu, gdje postoji župa koja ima školu gdje kršćani i muslimani žive kao braća i sestre. „Pričaju mi strašne priče, strašne stvari“, kazao je. „Ponekad se kaže da je ovo obrambeni rat, ali ponekad vjerujem da je to rat… previše, previše. Ispričavam se što ovo govorim, ali ne vidim da se poduzimaju koraci prema miru“, rekao je Papa, ponavljajući kako je rat uvijek poraz.
Upitan o tome zašto u Singapuru nije govorio o smrtnoj kazni, koja je u toj zemlji i dalje na snazi, Papa je odgovorio kako mu to nije palo na pamet, ali da se smrtna kazna mora zaustaviti te da nije u redu.
Francuska novinarka postavila je nadalje pitanje o timorskom biskupu Belu i pokojnom utemeljitelju zajednice Emmaus Abbé Pierreu, obojica optuženi za seksualno zlostavljanje. Kako je rekao Papa: „Ne smijemo reći: hajdemo to prekriti da se ne vidi. Javni grijesi su javni i moraju se osuditi. Na primjer, Abbé Pierre bio je čovjek koji je učinio mnogo dobra, ali je bio i grešnik. O tim stvarima moramo jasno govoriti, a ne skrivati ih. Borba protiv zlostavljanja je nešto u što se svi moramo uključiti. I ne samo protiv seksualnog zlostavljanja, već svih vrsta zlostavljanja: društvenog zlostavljanja, obrazovnog zlostavljanja, manipuliranja ljudskim umovima, oduzimanja njihove slobode. Po mom mišljenju, zlostavljanje je demonsko jer uništava dostojanstvo osobe. Svi oblici zlostavljanja pokušavaju uništiti ono što jesmo: slika Božja. Drago mi je kada ovi slučajevi izađu na vidjelo“.
Osvrnuvši se na stanje u Venezueli, Papa je rekao kako ne može dati politički stav jer ne zna pojedinosti, no da diktature ne služe ničemu i prije ili kasnije loše završe. Vlada i narod moraju učiniti sve što mogu za pronalazak puta mira. Što se tiče njegova posjeta Argentini, poručio je kako bi htio ići, ali još nije odlučeno. Na kraju konferencije za medije govorio je o klimatskoj krizi, poručujući kako je pod dojmom da se na tome planu „puno priča, ali malo radi“.
Izvor: IKA
Objavljeno: 14. 9. 2024.