"Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje, poslanje" tema je 16. redovne opće skupštine Biskupske sinode.
Izvor: Vatican Media
"Za Sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje, poslanje" tema je 16. redovne opće skupštine Biskupske sinode. Druga sesija Sinode otvorena je danas svečanim misnim slavljem koje je papa Franjo predvodio na Trgu sv. Petra, u zajedništvu sa sinodskim ocima. Podsjetimo, prva sesija održana je u Vatikanu u listopadu 2023., prije koje se u mjesnim Crkvama odvijala prva faza Sinode, sa slušanjem i razlučivanjem, piše Vatican News.
Potaknut aktualnim događajima u Izraelu i Libanonu, Sveti Otac je pozvao cijelu Crkvu i sve ljude dobre volje da 7. listopada mole i poste za mir u svijetu.
U homiliji je pak podsjetio na liturgijski spomen Svetih anđela čuvara i pozvao da se za nadahnuće Plenarnog zasjedanja Biskupske sinode uzmu tri slike: glasa, utočišta i djeteta. Naglasio je da putnike u Obećanu zemlju Bog poziva slušati glas anđela kojega On šalje:
Sinoda je putovanje na kojemu Gospodin u naše ruke stavlja povijest, snove i nade velikog naroda: sestara i braće raspršenih diljem svijeta, potaknutih istom vjerom i istom željom za svetošću, tako da zajedno s njima i za njih pokušamo razumjeti kojim putem krenuti da bismo stigli tamo kamo nas On želi odvesti. Ali kako možemo čuti "glas anđela"? Jedan od načina je s punim poštovanjem i pozornošću, u molitvi i u svjetlu Božje riječi, pristupiti svim prilozima prikupljenima u ove tri godine intenzivnog rada, dijeljenja, razgovora i strpljivog nastojanja da se očiste umovi i srca.
"Da bi se to dogodilo, postoji uvjet: osloboditi se onoga što u nama i među nama može spriječiti 'milost Duha' koji stvara sklad u različitosti", upozorio je papa Franjo i naglasio: "Gospodnji glas nije u stanju čuti onaj koji arogantno tvrdi da je jedini u pravu. Inače ćemo se svi zatvoriti u dijalog gluhih, uz kojem svatko pokušava 'navesti vodu na svoj mlin', ne slušajući druge i, iznad svega, ne slušajući glas Božji."
Potom je spomenuo i drugu sliku – utočište.
To je slika krila koja čuvaju, kako kaže psalmist, 'pod njegova ćeš se krila skloniti.' Krila su moćni alati koji svojim snažnim pokretima mogu dići tijelo s tla. Međutim, usprkos svojoj snazi, mogu se i spustiti i skupiti se, postajući gostoljubivi štit i gnijezdo malenima koji trebaju toplinu i zaštitu. Ovo je simbol onoga što Bog čini za nas, ali i uzor koji treba slijediti, posebno u vrijeme Sinode.
Treća je slika djeteta koje sam Isus stavlja u sredinu, pokazuje ga učenicima, pozivajući ih da se obrate i postanu maleni poput tog djeteta.
Sinoda, s obzirom na svoju važnost, u određenom smislu od nas traži da budemo veliki – u umu, srcu i pogledima – jer su pitanja koja treba rješavati 'velika' i delikatna, a scenariji unutar kojih su smješteni široki su i univerzalni. Ali upravo zbog toga ne možemo si dopustiti ukloniti pogled s djeteta, koje Isus nastavlja stavljati u središte naših sastanaka i radnih stolova, da nas podsjeti kako je jedini način da budemo na visini povjerenog zadatka umanjiti sebe i da, kao takvi, jedni druge prihvaćamo u poniznosti.
Na kraju homilije papa Franjo pozvao je na nastavak toga crkvenog hoda s pogledom prema svijetu, jer je kršćanska zajednica uvijek u službi čovječanstva, pozvana svima navijestiti radost evanđelja.
Postoji potreba za time, osobito u ovom dramatičnom času naše povijesti, dok vjetrovi rata i vatre nasilja i dalje potresaju cijele države i narode. Kako bih zazvao dar mira, po zagovoru Presvete Marije, ove nedjelje ću u bazilici Svete Marije Velike moliti krunicu i uputiti usrdnu molbu Djevici; ako je moguće, molim i vas, članove Sinode, da mi se pridružite tom prilikom. A sljedećega dana, 7. listopada, molim sve da se uključe u dan molitve i posta za mir u svijetu.
"Hodajmo zajedno u poslušnosti Gospodinu i prepustimo se povjetarcu Duha", zaključio je Sveti Otac.
Izvor: RV
Objavljeno: 2. 10. 2024.