icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Na blagdan Sv. Luke, u petak, 18. listopada, euharistijskim slavljem i svečanom akademijom Katolički bogoslovni fakultet Univerziteta u Sarajevu proslavio je svog nebeskog zaštitnika.

phpThumb cache nedjelja.ba src55739111174d4ddf8d1e04d4cfe69043 par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378 dat1729250897

Misu u sjemenišnoj crkvi Sv. Ćirila i Metoda slavio je veliki kancelar ove visokoškolske ustanove vrhbosanski nadbiskup metropolit mons. Tomo Vukšić u koncelebraciji s 30-ak svećenika među kojima je bio dekan KBF-a dr. preč. Mario Bernadić, vicerektor Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa dr. Ljubo Zadrić i prodekan za nastavu i studente KBF-a Đakovo dr. vlč. Boris Vulić.

Na početku prigodne propovijedi koju je naslovio Ako si teolog, zaista ćeš moliti, i ako moliš, zaista si teolog, mons. Vukšić podsjetio je kako će naredna 2025. u cijeloj Katoličkoj Crkvi biti obilježena kao jubilarna te kako je radi potrebite duhovne priprave pojedinih vjernika i cijele zajednice za to zahvalno obilježavanje početka povijesti spasenja na Isusov način, papa Franjo 21. siječnja 2024., upravo na Nedjelju Riječi Božje, pozvao cijelu Crkvu da pojača svoju molitvu kako bi se svi dobro pripravili za to milosno događanje.

Nasljeđe Sv. Luke

„…U okviru Godine molitve čini se prikladnim danas, na blagdan Svetoga Luke, prisjetiti se da je on Crkvi u nasljeđe ostavio jedno od četiri evanđelja i Djela apostolska koja se može nazvati i prvom knjigom o povijesti Crkve. U obje te knjige Svetoga pisma vrlo često se ponavlja element i opis molitve, počevši od Isusove molitve preko Marijine pa do molitve učenika, žena i rane kršćanske zajednice. Tumačeći tu pojavu i praksu molitve papa Benedikt XVI. je u jednoj od svojih kateheza kazao: 'Hod prve Crkve određuje prije svega djelovanje Duha Svetoga, koji pretvara apostole u svjedoke Uskrsloga sve do prolijevanja krvi, kao i brzo širenje Božje riječi prema istoku i zapadu. (…) U Jeruzalemu su apostoli, kojih je zbog izdaje Jude Iškariotskog ostalo jedanaest, okupljeni u kući na molitvi i upravo u molitvi očekuju dar Krista Uskrslog – Duha Svetoga.' (Kateheza, 14. ožujka 2012.)“, posvijestio je propovjednik te napomenuo kako dobri poznavatelji Svetog Pisma kažu da je evanđelista Luka u središte svog evanđelja stavio molitvu više negoli drugi evanđelisti te kako je to učinio posebice tako što se u središtu nalazi Isus koji moli i što pozornost posvećuje stavu koji kršćanski vjernik treba zauzeti dok moli.

biskup tomo

„U Lukinu evanđelju Isus se pripravlja za velike događaje tako što moli prije negoli donese važne odluke i često se povlači na osamljena mjesta da bi se pomolio Ocu nebeskomu. A kad opisuje Isusa koji moli, Luka misli i na kršćanskoga vjernika, jer za njega je molitva uvijek također način i vježba da se na Isusov način nadvladaju protivštine, zamke i kušnje ovoga svijeta. K tomu, opis trenutaka u kojima Isus moli također je neka vrsta škole molitve u koju Isus prima svoje učenike i ponajprije svojim primjerom poučava kako moliti te svima pokazuje da je molitva važna i da treba moliti. To vrijedi osobito u odlučnim trenucima života“, kazao je nadbiskup, dodavši kako se vrhunac Isusove molitve, njegove škole molitve i pouke učenicima nalazi u Lukinu opisu trenutaka neposredno prije Isusove osude i muke i osobito prije smrti dok je visio na križu.

Izvori teologije

„Vrhunac Isusove molitve, njegove škole molitve i pouke učenicima nalazi se u Lukinu opisu trenutaka neposredno prije Isusove osude i muke i osobito prije smrti dok je visio na križu. Veli Luka da se Isus po običaju zaputio na Maslinsku goru, a za njim i njegovi učenici. Pozvao ih je da mole kako ne pali u napast, a sam je na koljenima molio Oca nebeskoga, ako je to volja njegova, da otkloni od njega čašu bola (usp. Lk 22,39-42)“, istaknuo je mons. Vukšić.

Nadalje, propovjednik je rekao kako su prije svih ostalih teologa, to na svoj način bili Isus i apostoli te naglasio kako su oni objava Boga i izvor teologije te kako bez njih jednostavno nema kršćanske teologije.

„Oni su je iz molitve hranili i u molitvi primjenjivali, jer su bili svjesni da je teologija mnogo više vjera negoli znanje. Zato su, u narednom razdoblju kad je nastajala kršćanska znanstvena teologija i kad joj je davano usmjerenje za sva vremena, ponajbolji njezini tvorci govorili: „Ako si teolog, zaista ćeš moliti, i ako moliš, zaista si teolog“ (na primjer: Grgur Nazijanski, Evagrije Pontik). Odnosno, njihova je poruka: ili će Crkva svoju najbolju teologiju opet stvarati i živjeti na koljenima, ili će se zatvoriti u učene i dosadne rasprave o dalekomu Bogu, koje su redovito beskorisne i opasne jer ljude udaljavaju od Boga“, zaključio je vrhbosanski nadbiskup, poručivši  kako se mora učiti od Isusa i apostola te od velikih i svetih učitelja teologije, naših duhovnih predaka i uzora.

Misno slavlje animirao je Zbor bogoslova Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa pod ravnanjem profesora vlč. dr. sc. Ivana Rake.

Razvoj katehetske pouke

Nakon euharistije, u dvorani Pavla VI. uslijedio je akademski čin, a svečanost je započela pjevanjem himne Gaudemaus igitur u izvedbi Zbora bogoslova VBS-a. Na početku svoga obraćanja, dekan dr. Bernadić pozdravio je nazočne te potom predstavio rad KBF-a u protekloj godini, ističući pritom brojne različite projekte, znanstvene skupove te napose i objavljene tri važne knjige: Knjiga o Tobiju: prijevod i komentar, prof. dr. sc. Mate Zovkića, U službi Božjega naroda: vodič kroz župnu administraciju i krajevno pravo, izv. prof. dr. sc. Ilije Markovića, koju je KBF objavio u suizdanju s Vrhbosanskom nadbiskupijom te Neokalcedonska kristologija Leonicija Jeruzalemska, izv. prof. dr. sc. Josipa Kneževića. Objavljena su, također, i dva broja časopisa Vrhbosnensia.

Uslijedilo je kratko obraćanje mons. Vukšić, u ulozi velikog kancelara KBF-a te pozdravni govori rektora Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarika Zaimovića i ministrice za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo prof. dr. Adne Mesihović.

Poslije pozdravnih govora, prigodno predavanje naslovljeno Župna kateheza. Farbanje starih putokaza lošom bojom, održao je prepošt Stolnog kaptola Vrhbosanskog prof. dr. mons. Pavo Jurišić, profesor religijske pedagogije i misiologije na KBF-u, koji je, uz ino, podsjetio kako je razvoj katehetske pouke na našem području imao svoj put. "Nakon misionarskog oblika vjerske pouke, kojom je bilo obilježeno četristogodišnje razdoblje života pod otomanskom vlašću, a od austrougarske okupacije do konca Drugog svjetskog rata vjeronauk se predavo u školama - gdje su postojale škole - a na cijelom području naše Nadbiskupije katehetska pouka se provodila po župama i selima u obliku katehetskih propovijedi prema propisanim katekizmima. Nakon izbacivanja vjeronauka iz škola i zatvaranja crkvenog djelovanja u crkvene prostorije pod kumunističkim režimom, naša je Crkva u novoj društvenoj stvarnosti pokušala djelovati u župi kako bi osigurala predaju vjere, pazeći pritom da se uz sociokulturnu tzradiciju mladim generacijama preda uloga simbola kršćanske vjere, a pedagoškim obrazovnim metodama ono što je trebao svaki kršćanin naučiti i znati. U takvom je ozračju kod nas nastao jedan oblik predaje vjere koji bismo mogli danas označiti kao župnu katehezu", istaknuo je predavač.

Dodjela nagrada

Nakon predavanja i glazbene točke, uslijedila je promocija magistra teologije. Promovirani su: Marijana Rosan, Augustin Barković (opravdano odsutan) i Marin Petrović. U ime novopromoviranih magistara  profesorima i mentorima zahvalila je Marijana Rosan.

svi skupa

Nakon promocije novih magistara dodijeljene su nagrade: Nagradu Velikog kancelara dobio je Marin Petrović, koji je položio sve predmete studija s najboljim uspjehom od 9,3 utvrđenim zbrojem ocjena i ukupnim prosjekom 9,77 (svi predmeti, završni ispit, diplomski rad).Nagrada dekana za najbolji uspjeh dodijeljena je studentici Nikolini Jukić, koja je u protekloj akademskoj 2023./24. položila sve ispite iz III. godine studija postigavši uspjeh 9,77.Nagradom dekana za najbolji pisani rad pod nazivom Djelatno sudjelovanje u liturgiji: Otajstvo susreta u euharistijskom slavlju nagrađen je Marin Petrović, koji je završni rad napisao pod mentorstvom doc. dr. Ivana Rake.

Ove su godine dodijeljene i nagrade nenastavnom osoblju za iznimno zalaganje u radu. Nagrađeni su: Nikolina Tomšić, šefica studentske službe za kvalitetan rad na implementaciji EUNA sustava na KBF-u i zaposlenik Fakulteta Mario Jurišić, također, za kvalitetan i kreativan rad na implementaciji toga projekta.

Akademija je završila tradicionalnim zajedničkim fotografiranjem magistara teologije, velikog kancelara, rektora, ministrice, dekana i prodekana.

 

Donosi: J.Vr.,KT

Objavljeno: 18. listopada 2024

 

Program

10:00 Vijesti Herceg Bosne
10:15 Emisija: Svjetlo riječi
11:00 Misa: Biskupsko ređenje novoimenovanog kotorskog biskupa Mladena Vukšića u kotorskoj katedrali – bazilici sv. Tripuna
11:50 Podnevne molitve: Lauretanske litanije, molitva sv.Josipu
12:00 Anđeo Gospodnji, srednji čas, molitva sv. Mihaelu arkanđelu, posvetna molitva RM
12:30 Najave i obavjesti /dnevni program
12:45 Komentar dnevnog Evanđelja
13:05 Rubrika: Dogodilo se na današnji dan /Dražen Janko
13:30 Emisija: Sacro ritam/ Hrvatski katolički radio/ ur. i vod. Slavko Nedić
14:50 Rubrika: 365 dana s Padre Piom/Maja Rotim
15:00 Krunica Božjeg Milosrđa
15:30 Molitvene nakane - Međugorje

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu