U samostanskoj crkvi Bezgrešne Kraljice Karmela u sarajevskom naselju i župi Stup, sestre milosrdnice proslavile su 50 godina postojanja svoje Provincije Majke Božje Divne – Sarajevo
U samostanskoj crkvi Bezgrešne Kraljice Karmela u sarajevskom naselju i župi Stup, sestre milosrdnice proslavile su 50 godina postojanja svoje Provincije Majke Božje Divne – Sarajevo, piše portal Nedjelja.
Misno slavlje tom prigodom predvodio je provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić. Koncelebrirali su: definitor i ekonom Bosne Srebrene fra Vinko Sičaja, župnik na Stupu i sarajevski dekan preč. Miroslav Ćavar te župnik u Briješću i urednik Katoličkog tjednika vlč. Josip Vajdner. Sudjelovao je i 30-ak sestara milosrdnica predvođenih provincijalnom glavaricom s. Vinkom Bilješko.
Riječi pozdrava i dobrodošlice uputila je priorica sarajevskog Karmela s. M. Jelena od Krista Kralja (Lipić) čestitavši sestrama milosrdnicama pola stoljeća provincije.
Uvodeći u misno slavlje provincijal Dadić potaknuo je sve na zahvalu Bogu za plodonosno djelovanje „bijelih sestara“ istaknuvši kako su one nebrojeno mnogo dobra učinile u Bosni i Hercegovini i prije uspostave provincije 1974., s obzirom da su u ovu zemlju došle još za vrijeme osmanlijske uprave.
Život u službi čovjeku
Tu je misao nastavio u prigodnoj homiliji podsjetivši najprije na lik njihova utemeljitelja Sv. Vinka Paulskog. „Ovaj veliki svetac aktivnoga i apostolskog života pokazao nam je kako služiti čovjeku u njegovim tjelesnim i duhovnim potrebama. Pružio je konkretan primjer te pozvao: Idite pa i vi činite tako“, posvijestio je fra Zdravko naglasivši kako su ovaj program provodile i sestre vinkovke kroz cijelu povijest družbe u BiH. „Hvala sestrama što su ovdje kao i na svim drugim mjestima nastojale živjeti poslanje svoga utemeljitelja te biti na raspolaganju potrebitima, osamljenima, zanemarenima i napuštenima“, rekao je provincijal i potaknuo milosrdnice da i u buduće nastave to poslanje. Na tom tragu upozorio je na opasnosti koje nosi život u zajednici istaknuvši na osobit način: individualizam kao oblik sebičnosti; korištenje društvenih mreža i prostora digitalnoga svijeta koji može voditi u ovisnost i postati važnijim od osoba s kojima se živi; ateizam očitovan u praktičnim odnosima; bijeg od obraćenja; nepoznavanje vrijednosti ljudi iz vlastite zajednice; neprepoznavanje svetosti u sestrama te neodgovorno korištenje riječi i jeftini način upoznavanja druge osobe.
„Ostaje nam još jedno upozorenje na ovaj dan: Isus traži od svojih učenika da uzmu svoju križ i svakodnevno idu za njim… To je križ života, križ nevolja, neprihvaćenosti, nezadovoljstva, bolesti, neimaštine, progonstva, žalosti, križ koji nam nameću drugi, ali i križ koji namećemo sami sebi. Moći nositi taj križ i u takvom stanju davati svome životu smisao znači biti Isusov učenik“, upozorio je fra Zdravko te poručio kako se po križu dolazi do svjetla – što su i sestre kroz svoju povijest potvrđivale životom.
Put osnutka Provincije
Po završetku misnoga slavlja koje je sviranjem animirala s. Blanka Jeličić, nazočni su napravili zajedničku fotografiju, a slavlje zlatnoga jubileja Provincije Majke Božje Divne – Sarajevo nastavljeno je u prostorijama samostana Sv. Vinka Paulskog u Sarajevu, gdje je i provincijalat.
Spomenimo i to da su na misi sudjelovale četiri od pet živućih nekadašnjih provincijalki – osim aktualne s. Vinke to su: s. Vitomira Biljaka, s. Korona Cigić i s. Julijana Djaković.
Inače, sestre milosrdnice Sv. Vinka Paulskog došle su 1871. u Sarajevo, a odatle se razgranale po cijeloj BiH. Tijekom vremena rođena je ideja o osnivanju vlastite provincije, koja nije mogla biti realizirana prije zbog izbijanja Drugog svjetskog rata i tegobnoga poraća kada je komunistički režim protjerivao sestre oduzimajući im svu imovinu. Zbog toga je tek nakon zamolbe iz 1969. Vrhovno vijeće ove družbe na sjednici održanoj 8. kolovoza 1974. donijelo odluku da se na području BiH osnuje provincija pod nazivom: Bosansko-hrvatska provincija Sv. Vinka Paulskog, čije će sjedište biti u Sarajevu. U međuvremenu je mijenjano ime, a današnji naziv je od 2005. odlukom XV. redovite Glavne skupštine Družbe. Tijekom protekloga razdoblja izmijenilo se deset provincijskih uprava. Trenutačno Provincija Majke Divne – Sarajevo ima 56 zavjetovanih sestra. Između ostalih velikih imena, na misi proslave jubileja spomenuto je ime s. Cecilije Grgić koja je, zajedno sa župnikom vlč. Filipom Lukendom, ubijena i zapaljena u Presnačama 12. svibnja 1995.
Izvor: Nedjelja.ba
Objavljeno: 20. 10. 2024.