U sklopu svečanosti „Dani kraljice Katarine“, koja se u župi Kraljeva Sutjeska obilježava 26. i 27. listopada u povodu 600. godišnjice rođenja kraljice Katarine Kotromanić Kosače, u nedjelju je provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić slavio misu u samostanskoj crkvi Sv. Ivana Krstitelja
Tijekom misnog slavlja propovijed je uputio generalni ministar Reda manje braće fra Massimo Fusarelli, koji je trenutno u pohodu provinciji Uzvišenja svetog Križa, a euharistijsko slavlje okupilo je i provincijale Južnoslavenske konferencije.
Važan dan
Najprije se na početku misnog slavlja nazočnima obratio provincijal Dadić. „Za nas, franjevačku obitelj, ovo je osobito važan dan, kao kršćani svjesni smo da smo putnici na ovoj zemlji i važno nam je kakav je naš život i hoće li nas on dovesti do onoga što želimo, do vječnog života u Bogu. Upravo je kraljica Katarina primjer na koji način trebamo živjeti da kad obnašamo i velike i važne dužnosti, kad s njih odemo ili kad preminemo, ljudima bude žao što takva osoba više nije tu. Danas živimo u svijetu u kojem se radujemo što se mijenjaju vlasti i oni koji upravljaju, očito je da više razmišljamo o ovozemaljskom, nego o nebeskom. Stoga, inspirirani životom kraljice Katarine, svjesni njezine silne boli, patnje, stradanja, otimanja djece – ona ostaje vjerna Bogu i Bosni. To je poziv nama, da ostanemo vjerni Bogu usprkos križevima, patnjama, da naša vjera bude snažnija, jer vjera koja nije prokušana nije vjera“, kazao je fra Zdravko.
Čuvari groba u srcu drevnog Rima
Generalni ministar fra Massimo u propovijedi je kazao kako je sretan što na današnji dan, u ovoj posebnoj prigodi, može biti i propovijedati u Kraljevoj Sutjesci. Mi fratri, u srcu drevnog Rima, čuvamo i grob i molitveno sjećanje na blaženu Katarinu Kotromanić. Zahvalan sam Gospodinu za ovaj dan i ovu priliku koja tako sretno povezuje naše franjevačke zajednice. Današnje evanđelje stavlja nas gotovo pred iskušenje Isusove slave, a kada mi kršćani čitamo Evanđelje, ne čitamo ga kao neku svetu priču koja je zaključana u prošlost. Vjerujemo da ona govori nama danas, ovdje i sada. U današnjem evanđelju i Franjo nam govori nešto slično, ne vidi i ne gleda se samo tjelesnim očima, gleda se srcem i vjerom, ide se naprijed s povjerenjem da onaj koji nas poziva i poznaje, da nas taj i ljubi“; kazao je fra Massimo, javlja Fena, prenosi avaz.ba.
Svatko od nas ima rane
Naglasio je kako svatko od nas ima rane, patnje i „sljepoće“. „I mi se ponekad teško snalazimo u svakodnevnom životu i ne uspijevamo vidjeti Boga, ali Gospodin nas poziva napraviti korak dalje slijedeći ga. Ako pogledamo Katarinin život, možemo pronaći izmiješanu patnju, vjeru i ustrajnost. Kao što znamo, 1463. Turci su okupirali BiH, među ostalim zarobili su i njezinu djecu i prisilili ih da napuste kršćanstvo. Kraljica je iste godine otišla u izbjeglištvo u Rim gdje ju je papa primio s počastima. Postala je franjevačka trećoredica i živjela svetim životom uživajući ugled i poštovanje svih... Ali, promislimo na trenutak kakva je to bol za jednu ženu i majku, ne moći vidjeti svoju djecu, ne znati njihovu sudbinu, ostati bez svoje zemlje i doma u tuđini. Takva bol čovjeka može oslijepiti, ali joj je njezina vjera pomogla da vidi dalje i nije se predala nego je pomagala drugima pronaći Boga. Kraljica Katarina uči nas da se ne zatvorimo, nego povjerujemo kako oči vjere i u tami patnje vide mogućnost za ljepotu i ljubav. To nije bajka nego može biti i jest naša stvarnost“, kazao je generalni ministar Fusarelli.
Nakon svete mise održana je 25. smotra folklornih društava Dani kraljice Katarine, a u 17 sati, u crkvi Sv. Ivana Krstitelja, bit će upriličena promocija knjige Snaga mentora, autora Mije Maroša.
Spomenimo još kako je u sklopu Dana kraljice Katarine 26. listopada, održan molitveni dan za domovinu na Bobovcu kada su vjernici sudjelovali u procesiji prema kraljevskom gradu gdje je nakon toga vrhbosanski nadbiskup mons. Tomo Vukšić slavio sv. misu.