icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

U svijesti o sve razornijim posljedicama porasta govora mržnje Centar za mirovno obrazovanje – CMO odlučio se prvi trodnevni modul 7. ciklusa projekta Škola mira posvetiti upravo prevenciji i suzbijanju govora mržnje uz financijsku potporu Ureda Vijeća Europe u Sarajevu pruženu kroz projekt Borba protiv diskriminacije, mržnje i rasizma u Bosni i Hercegovini spomenutog Ureda. U novi projektni ciklus Škole mira uključeno je 15 osnovnih škola iz Srednjobosanskog kantona. Kreator projekta Škola mira je Alen Kristić, programski direktor CMO-a, a voditeljica novog ciklusa Selvira Sadiković Mašnić. U realizaciji samog modula od 18. do 20. listopada 2024. na Ilidži sudjelovala su 24 učenika u pratnji 6 nastavnica iz 6 partnerskih škola iz Srednjobosanskog kantona, i to OŠ Kiseljak 1 – Bilalovac, OŠ Kiseljak 1 – Zabrđe, OŠ Edhem Mulabdić – Novi Travnik, OŠ Vitez – Vitez, OŠ Muhsin Rizvić – Fojnica i OŠ Ivan Goran Kovačić – Gojevići / Fojnica. Neposredno po okončanju modula u 6 spomenutih i 9 preostalih partnerskih škola – OŠ Brestovsko – Kiseljak, OŠ Kaćuni – Brestovsko, OŠ Dubravica – Vitez, OŠ Dubravica – Preočica / Vitez, OŠ Guča Gora – Travnik, OŠ Bila – Vitez, OŠ 13. rujan – Jajce, OŠ Berta Kučera – Jajce, OŠ Busovača – Busovača – proglašen je Mjesec borbe protiv govora mržnje tijekom kojeg će učenici okupljeni u Mirovnim sekcijama u pratnji nastavnika i asistenciju tima CMO-a realizirati oko 50 aktivnosti edukativnog, umjetničkog, aktivističkog i humanitarnog karaktera.

thumbnail_f5fbbcd8-458c-4ee6-b8c6-ce52fe504711.jpg

 

Na početku samog modula, u okviru predavanja Alena Kristića, posvećenog svjetskom etosu, učenici su se upoznali s porijeklom i važnošću sveopće primjene zlatnog pravila kao temeljnog etičkog načela. Promatranje zlatnog pravila kao zipovane verzije sveukupne etičke baštine čovječanstva ili najvažnijeg božanskog sms-a upućenog čovječanstvu učenicima je pomoglo da shvate jednostavnost, ali i zahtjevnost tog etičkog načela nazočnog u svim svjetskim religijama i kulturama. Propitujući religijske i nereligijske koncepcije ljudskog dostojanstva, njihovu komplementarnost, učenici su prihvatili maksimu: Najbolji način obrane vlastitog, pa čak i Božjeg dostojanstava predstavlja obrana dostojanstva ugroženog pojedinca i/ili skupine!

 

thumbnail_d1be7468-f9a4-4da0-9000-5b3cd1bfd27a.jpg

 

U predavanju i popratnoj radionici Selvire Mašnić Sadiković učenici su se upoznali s različitim vrstama i posljedicama stereotipa i predrasuda, korova iz kojeg niču otrovni cvjetovi govora mržnje. Učenike je najviše oduševila prigoda da uz pomoć likovno-edukativnih plakata koje su sami izradili izlože nadahnjujuće životne priče osoba koje su razbile okove stereotipa i predrasuda karakterističnih za kulturni milje i/ili društvene grupe iz kojih dolaze. To je učenicima pomoglo da shvate da stereotipi i predrasude ne sputavanju samo sazrijevanje i rast jednog pojedinca ili jedne skupine nego čitavog društva.

 

thumbnail_99c39c5e-2d66-4f98-8993-8a789acf2678.jpg

 

Samoj problematici govora mržnje bilo je posvećeno predavanje i popratna radionica Marije Lučić-Ćatić, prof. dr. Kroz veoma domišljate i dinamične vježbe učenici su postupno shvatili što je to govor mržnje, koje su njegove posljedice, kako na njega reagirati i kako ga razlikovati od drugih mrzilačkih i/ili diskriminirajućih narativa. Najveći dojam na učenike je ostavila vježba kroz koju su shvatili da je svatko od nas splet mnoštva pripadnosti i da nijedna od njih ne smije postati predmet etiketiranja, a kamoli govora mržnje, tim više jer mnoge od njih uopće ili teško možemo promijeniti. Umjesto toga, ples različitih pripadnosti u nama i oko nas je poziv da gradimo društvo različitosti. Na važan doprinos religija u eliminaciji stereotipa, predrasuda i govora mržnje učenicima je u svom predavanju i popratnoj radionici ukazao Rasim Ibrović. Kroz zajedničko propitivanje odabranih scena iz njihovog života, učenici su shvatili da su i utemeljitelj islama i utemeljitelj kršćanstva često bili žrtve stereotipa, predrasuda i govora mržnje, ali i da su se odvažno borili protiv njih. Naprosto, život vjere je nespojiv s predrasudama i stereotipima, koji su znak lijenosti duha, a pogotovo s govorom mržnje. Izrada likovnih radova o susretima kršćana i muslimana kroz povijest, koji su rušili njihove uzajamne predrasude i govor mržnje, kao što je to susret sv. Franje Asiškog i egipatskog sultana Malik al–Kamila, učenike je uvjerio da je susret ponajbolji eliksir protiv stereotipa, predrasuda i govora mržnje.

Na samom koncu prvog modula novog ciklusa Škole mira svi su učenici osmislili svoje poruke protiv govora mržnje. Nakon što su ih ispisali i ukrasili, s njima su se fotografirali da bi sudjelovali u digitalnoj kampanji protiv govora mržnje koju će CMO pokrenuti na svojoj Facebook stranici. Cjelokupan program upotpunio je posjet učenika Vrelu Bosne i večer zabavnih igara, a za realizaciju obje spomenute programske točke bio je zadužen Miroslav Bagara. Na posvećenom i kreativnom sudjelovanju u programu prvog modula novog ciklusa Škole mira učenicima, ali i njihovim nastavnicama – Fatimi Pašić, Adisi Barić, Amri Karač Saldum, Amberi Marušić, Borki Matić i Moniki Kovač – na koncu je zahvalila Maja Lukić-Shade, predstavnica Ureda Vijeća Europe u Sarajevu, i Zdravko Kujundžija, izvršni direktor CMO-a.

Izvor: Centar za mirovno obrazovanje – CMO
Objavljeno: 30. 10. 2024.

Program

01:00 Emisija: Prorok, svećenik i kralj/Darko Anđelić&Josip Sivrić/R
02:00 Rubrika: Upoznajmo Bibliju/R
02:30 Komentar dnevnog evanđelja
03:00 Krunica Božjeg Milosrđa + Litanije Božjem Milosrđu
03:45 Rubrika: 365 dana s Padre Piom/Maja Rotim
04:00 Emisija: Biti mala Marija/Ljilja Soldo/R
05:00 Rubrika: Čitamo knjigu: Međugorje - prvih sedam dana/Darko Pavičić/naratorica Ljilja Soldo/R
05:30 Rubrika: Svetac dana i Imendan
06:00 Zvona + Anđeo Gospodnji
06:15 Nakane apostolata molitve + sveta krunica
06:45 Komentar dnevnog evanđelja
07:00 Božanski časoslov/jutarnja molitva

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu