icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Biskupska konferencija Bosne i Hercegovine, u jutarnjim satima 4. studenog u prostorijama Nadbiskupske rezidencije u Sarajevu započela je svoje 91. redovito zasjedanje pod predsjedanjem predsjednika mons. Tome Vukšića, nadbiskupa metropolita vrhbosanskog  i apostolskog upravitelja Vojnog ordinarijata u BiH.

phpThumb_cache_ktabkbih.net__srcba0a828ad14fe6ee2b596010d919cf04_par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378_dat1730711033.jpeg

Foto: KTA

 

Biskupska konferencija Bosne i Hercegovine, u jutarnjim satima 4. studenog 2024. u prostorijama Nadbiskupske rezidencije u Sarajevu započela je svoje 91. redovito zasjedanje pod predsjedanjem nadbiskupa metropolita vrhbosanskog i apostolskog upravitelja Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tome Vukšića, predsjednika BK BiH, te uz sudjelovanje članova Biskupske konferencije BiH i delegata Hrvatske i Austrijske biskupske konferencije i Međunarodne biskupske konferencije sv. Ćirila i Metodija, javlja KTA.

 

image001jfjfjjjjj.jpg

 

 

Otvarajući zasjedanje nadbiskup Vukšić je pozdravio najprije članove BK BiH: dopredsjednika Konferencije mostarsko-duvanjskoga biskupa i apostolskog upravitelja trebinjsko-mrkanskoga mons. Petra Palića, banjolučkoga biskupa mons. Željka Majića, kojemu je izrazio sućut zbog iznenadne smrti svećenika Banjolučke biskupije Vlade Lukende. Podsjetio je da će se biskupima u drugom dijelu zasjedanja pridružiti i apostolski vizitator za župu Međugorje mons. Aldo Cavalli i kardinal Vinko Puljić, umirovljeni nadbiskup vrhbosanski, kojima je ovom prigodom također uputio pozdrav. Pozdravio je i apostolskog nuncija u BiH nadbiskupa Francisa Assisija Chullikatta, mons. Klausa Künga, umirovljenoga biskupa iz Sankt Pöltena i delegata Austrijske biskupske konferencije, mons. Roka Glasnovića, dubrovačkog biskupa i delegata HBK, mons. Rroka Gjonlleshaja, nadbiskupa barskog i delegata Međunarodne biskupske konferencije sv. Ćirila i Metodija, kojima je zahvalio za dolazak i sudjelovanje u zasjedanju.

 

image004jjjjjj.jpg

 

Osvrćući se na dnevni red zasjedanja, kazao da će analizirati najprije provedba zaključaka 90. redovitog zasjedanja održanog u Banjoj Luci u mjesecu srpnju te razgovarati o pripravama za obilježavanje jubilarne 2025. godine na mjesnoj razini, saslušati i izvješća među kojima i svoga delegata na 16. općoj redovitoj skupštini Biskupske sinode te razmatrati druga pitanja važna za život i djelovanje biskupijskih zajednica u Bosni i Hercegovini. Izvijestio je i da će biskupi usuglasiti neke predstojeće termine važnih pastoralnih događanja, kao što su obilježavanje 1100. obljetnice splitskih crkvenih sabora i šesti susret svećenika iz Bosne i Hercegovine, koji bi trebao biti održan u lipnju naredne godine u Tomislavgradu. U ime svih biskupa još jednom je izrazio sućut svima koji su u zbog nedavnih vremenskih nepogoda izgubili članove obitelji i prijatelje i solidarnost onima koji su pretrpjeli materijalne štete. Isto tako, zahvalio je brojnim dobrim ljudima i ustanovama, domaćim i stranim, državnim i privatnim, koji su pomogli i još uvijek pomažu stradalim krajevima i ljudima. „Među njima, naravno, ponajprije mislim na sve crkvene karitativne djelatnike koji su među prvima priskočili i pomoć te učinili i nastavljaju činiti sve što im je moguće“, kazao je nadbiskup Tomo. Pohvalio je usvajanje zakona o neradnoj nedjelji u Federaciji Bosne i Hercegovine, ističući da se radi o „zaštiti dostojanstva radnika, osnovnoga čovjekova prava na odmor i prava obitelji“. Izrazio je zabrinutost „zbog sve češćih slučajeva nasilja nad ženama, koji se događaju u našemu društvu“. „Brinu nas isto tako pojave vršnjačkoga nasilja u školama i drugim mjestima te povremene pojave terorizma. Stoga pozivamo odgovorne da učini sve kako bi se zaštitilo dostojanstvo i sigurnost svih ljudi te omogućio miran život i odgoj“, rekao je pastir Crkve vrhbosanske koji je pozdrav zaključio riječima: „Mi kršćanski vjernici smo hodočasnici nade i poslani smo tamo gdje živimo unositi kršćansku radost i optimizam te, naspram svih izazova i opasnosti, graditi slogu i mir među ljudima i narodima i pozivati sve druge da isto čine. Upravo tomu bit će posvećena cijela jubilarna 2025. godina od Isusova rođenja, koja će se odvijati upravo pod geslom 'Hodočasnici nade' i time nas još jednom podsjetiti da je naše poslanje u svijetu biti svjedoci Isusa Krista koji je nada naša (usp. 1 Tim 1,1)“.

 

image003hfjjkkkk.jpg

 

Biskup Glasnović sve je rado i srdačno pozdravio u ime Hrvatske biskupske konferencije na čelu s predsjednikom mons. Draženom Kutlešom. Ukratko je izvijestio o važnijim događajima u Hrvatskoj biskupskoj konferenciji u proteklom razdoblju te podsjetio da se, 10. srpnja 2024. Komisija HBK-a Iustitia et pax priopćenjem pod naslovom „Neprihvatljivost ideologije roda i rodnih teorija u svrhu zaštite dostojanstva ljudske osobe“ oglasila u povodu najave uvođenja Rodnih studija na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Spomenuo je da je u subotu, 14. rujna obilježen Dan hrvatskih mučenika svečanim euharistijskim slavljem koje je predvodio porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja u Crkvi hrvatskih mučenika na Udbini. Priopćio je da je Deveti susret katolika iz Hrvatske i Slovenije održan je u subotu 28. rujna u Svetvinčetu kao i da je na spomendan BDM od Krunice, 7. listopada Apostolska nuncijatura u RH objavila da je papa Franjo imenovao mons. Marka Medu gospićko-senjskim biskupom, čije će biskupsko ređenje biti će u subotu, 14. prosinca 2024. u Gospiću. Izvijestio je da je, nakon saznanja vijesti o razmjerima ljudskih i materijalnih šteta nastalih uslijed razornih poplava u središnjoj Bosni, HBK odmah pomogla preko Hrvatskog Caritasa sa 100.000 € iz Interventnog fonda, te je Hrvatski Caritas pokrenuo 4. listopada humanitarnu akciju pomoći koja je naišla na veliki odjek i uključenost mnogih čime je sveukupno dosad putem Hrvatskog Caritasa prikupljeno i upućeno 330 tisuća € financijske pomoći. Spomenuo je da je u organizaciji Nacionalnog ureda za katoličke škole, 1. listopada održan jesenski susret ravnatelja katoličkih škola u RH te da je apostolski nuncij u RH nadbiskup Giorgio Lingua, pod misnim slavljem 26. listopada u katedrali sv. Dujma u Splitu, na ramena splitsko-makarskoga nadbiskupa i metropolita Zdenka Križića stavio metropolitanski palij.

 

imnvnnnnage007.jpg

 

Biskup Gjonlleshaj je prenio pozdrave svih članova Međunarodne biskupske konferencije sv. Ćirila i Metodija iz Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Kosova izvijestivši da je u protekloj godini MBK usmjerila svoje aktivnosti na jačanje ekumenskog i međureligijskog dijaloga, s ciljem izgradnje međusobnog razumijevanja i zajedničkog doprinosa miru i stabilnosti u regiji, zatim na pastoralnu skrb i formaciju mladih te na zaštitu i podršku obiteljima koje se suočavaju s ekonomskim poteškoćama, migracijama i izazovima suvremenog društva. Primijetivši da se nastavlja trend iseljavanja, posebno među mladima, ukazao je na odgovornost osiguravanja potrebne pastoralne skrbi za one koji ostaju, kao i pružanja podrške iseljenim zajednicama u dijaspori. Govoreći o sekularizaciji i opadanju interesa za vjeru među mladima kao i o socijalnim problemima poput nezaposlenosti, kazao je da biskupi nastavljaju podržavati projekte koji pružaju socijalnu pomoć i pomažu u razvoju lokalnih zajednica. Izvijestio je da se u 2025. godini planira nastaviti s programima započetima u prethodnom razdoblju, uz proširenje poduzetih inicijativa. Istaknuo je da okolnosti u državama regije koje obuhvaća MBK sv. Ćirila i Metoda imaju veliki utjecaj na katoličke zajednice, a naročito na međureligijske odnose, ekonomsku stabilnost i društvenu koheziju. S tim u vidu iznio je pregled trenutne situacije ističući da katolička zajednica, iako često malobrojna na spomenutim područjima, „ima važnu ulogu u promicanju dijaloga među etničkim skupinama i jačanju društvene kohezije“. Dodao je da nestabilnost i socijalni izazovi u ovim državama traže „snažan odgovor svih vjerskih zajednica, uključujući i katoličku“. Podsjetio je na brojna organizirana dešavanja poput: Sinodalnog hoda, 100. obljetnice Beogradske nadbiskupije, 325. obljetnice u Srijemu, biskupska ređenja među kojima i ređenje novog kotorskog biskupa mons. Mladena Vukšića, koje će biti 23. studenoga ove godine.

Biskup Küng prenio je pozdrave i izraze zajedništva biskupa Austrijske biskupske konferencije biskupa te ukratko izvijestio o projektima i životu Crkve u Austriji.

Izvor: KTA
Objavljeno: 4. 11. 2024.

Program

18:50 Vijesti radio Vatikan
19:15 Rubrika: Priča iz dječje Biblije/Martina Zovko
19:30 Emisija: Biti mala Marija/Ljilja Soldo
21:00 Obiteljska krunica
21:45 Božanski časosolov - Povečerje
22:00 Vijesti radio Vatikan /R/
22:30 Rubrika: Dogodilo se na današnji dan /Dražen Janko/R
22:45 Rubrika: Čitamo knjigu: Međugorje - prvih sedam dana/Darko Pavičić/naratorica Ljilja Soldo
23:00 Najava noćnog programa
23:05 Emisija: Na proputovanju života/ Ivana Knezović/R
00:00 Anđeo Gospodnji + Pjesma Rajska Djevo, Kraljice Hrvata
00:05 Rubrika: Zaljubljeni zrakama ljubavi/ Phil Bosmans

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu