icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Jedan od najpristupačnijih i najefikasnijih načina za pojedince i zajednice da postanu prosumeri je projektiranje solarne elektrane za vlastite potrebe.

krovv

Piše: Gabrijela Šunjić, studentica elektrotehnike

 

Energetski sektor doživljava transformaciju koja se temelji na prelasku sa tradicionalnih, centraliziranih modela proizvodnje i distribucije energije ka decentraliziranim, održivim sustavima. U središtu ove promjene nalaze se energetski prosumeri (eng. prosumers), novi akteri na energetskom tržištu koji istovremeno proizvode i troše energiju. Termin prosumer je spoj riječi
producer (proizvođač) i consumer (potrošač), i upravo ovaj spoj reflektira njihovu dvostruku
ulogu u suvremenim energetskim sustavima.

Prosumerski modeli imaju potencijal značajno transformirati način na koji proizvodimo, distribuiramo i konzumiramo energiju. Oni omogućavaju potrošačima da aktivno učestvuju u energetskom tržištu, prelazeći iz pasivne uloge potrošača u aktivnu ulogu proizvođača. Ova transformacija donosi brojne ekološke, ekonomske i tehnološke benefite, kao i izazove koji zahtijevaju pažljivo razmatranje.

S jedne strane, prosumeri koriste obnovljive izvore energije, poput solarnih panela i vjetroturbina, doprinoseći smanjenju emisija ugljik-dioksida i drugih štetnih plinova. Ova ekološka dimenzija je ključna za borbu protiv klimatskih promjena i zaštitu životne sredine. S druge strane, ekonomski aspekti prosumer modela omogućavaju pojedincima i zajednicama da smanje troškove električne energije i ostvare dodatne prihode kroz prodaju viška proizvedene energije nazad u mrežu.

Tehnološki napredak igra kritičnu ulogu u omogućavanju i podržavanju prosumer modela. Pametne mreže, napredni sistemi za skladištenje energije, te napredne mjerne tehnologije omogućavaju efikasnije upravljanje proizvodnjom i potrošnjom energije. Pored toga, odgovarajući regulatorni okvir i politike su od suštinskog značaja za poticanje razvoja i integracije prosumera u šire energetske sustave.

Jedan od najpristupačnijih i najefikasnijih načina za pojedince i zajednice da postanu prosumeri je projektiranje solarne elektrane za vlastite potrebe. Solarne elektrane pružaju mogućnost korištenja sunčeve energije za proizvodnju električne energije, što je ekološki prihvatljiv i ekonomski isplativ način za smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima. Projektiranje solarne elektrane uključuje niz tehničkih, ekonomskih i regulatornih aspekata koje treba razmotriti kako bi se osigurala maksimalna efikasnost i održivost.

Snaga postrojenja predstavlja jedan od ključnih parametara prilikom projektiranja bilo koje elektrane, uključujući solarnu elektranu za vlastite potrebe. Ovaj pojam se koristi za opisivanje kapaciteta elektrane da proizvodi električnu energiju i često se izražava u vatima (W), kilovatima (kW), megavatima (MW) ili gigavatima (GW), zavisno od veličine postrojenja.

Solarne elektrane koriste solarnu energiju za proizvodnju električne energije putem fotonaponskih (PV) panela. Efikasnost i proizvodnja energije solarne elektrane zavise od nekoliko
faktora, uključujući geografsku lokaciju, orijentaciju i nagib panela, klimatske uslove i tehničke karakteristike samih panela i invertera.

 

Članak je nastao u okviru natječaja za Prvi broj Časopisa Hrvatske zajednice Pleter.

Izvor: Hrvatska zajednica Pleter

Objavljeno: 8. studenog 2024

Program

03:00 Kraljice neba + Litanije Božjem Milosrđu
03:45 Rubrika: Riječi za tebe/Zajednica Molitva i Riječ
04:00 Emisija: Biti mala Marija/Ljilja Soldo/R
05:00 Rubrika: Čitamo knjigu: Kako me je Bog vodio/Anton Puntigam/narator Noa Strinić/R
05:30 Rubrika: Svetac dana i Imendan
06:00 Zvona + Kraljice neba
06:15 Nakane apostolata molitve + sveta krunica/slavna otajstva
06:45 Komentar dnevnog evanđelja
07:00 Misa - župa sv. Ante Padovanskog - Humac
07:30 Božanski časoslov/jutarnja molitva
07:50 Najave i obavijesti (do 12:30), vremenska prognoza, stanje na cestama
08:00 Rubrika: Svetac dana i Imendan

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu