U tradicionalnoj ili tzv. narodnoj medicini poznato je da se problemi sa štitnjačom, uglavnom kod žena, preveniraju ili čak i liječe ekstraktima zelenog mladog oraha.
Piše: Ana Lucija Bakula, studentica Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
Medicina i farmacija su kao najhumanije ljudske djelatnosti nerazdvojno, ovisno povezane i međusobno egzistiraju unatrag nekoliko tisuća godina. U to davno, povijesno vrijeme nije bilo mnogo elemenata, ni u teoriji niti u suvremenoj tehnološkoj praksi vezanoj za medicinu i farmaciju, ali je uvijek bilo znanja i iskustva koji su se primjenjivali u liječenju i prevenciji bolesti. To znanje i iskustvo vezani su za ono što je čovjek, liječnik imao oko sebe u prirodnom okruženju nadohvat ruke. To su bile biljke i plodovi biljaka. Jedna takva biljka jako važna za zdravlje je orah, a zeleni plodovi oraha su posebno vrijedni pozornosti i ovdje ćemo poredati niz činjenica koje će nam približiti farmaceutsko-medicinska svojstva zelenog oraha i njihovu primjenu u jednostavnim i dohvatljivim oblicima.
Orah (lat. juglans) je rasprostranjen diljem Europe, Azije i Sjeverne Amerike na područjima ispod planinskih nadmorskih visina, sa blagim klimama bez ili sa što manje nazočnosti mraza koji štetno djeluje na cvijet oraha. Uzgaja se u skoro svim krajevima Bosne i Hercegovine. Ima ih više vrsta podijeljenih obzirom na veličinu i kvalitetu ploda.
U različitim fazama razvoja ploda oraha, različita je prisutnost više vrsta kemijskih elemenata. U orahu možemo naći za zdravlje jako važne sljedeće elemente: 65 % masti (polinezasićene 72 %, mononezasićene 14%), 15 % proteina i 13,7 % ugljikohidrata; minerali: kalcij (98 mg), željezo (3 mg), magnezij (158 mg), fosfor (346 mg), cink (3 mg), bakar (1,6 mg), mangan (3,4 mg) i selen (5 mcg); vitamini: vitamini B kompleksa, tiamin (0,3 mg), riboflavin (0,15 mg), niacin (1,1 mg), folna kiselina (59 mcg), vitamin E (23 mg) i vitamin K (2,7 mcg). Fitonutrijenti: 72 mg fitosterola i 64 mg beta-sitosterola. 100 g oraha ekvivalent je 654 kcal/ 2738 kJ.
Zeleni orah i štitnjača
U tradicionalnoj ili tzv. narodnoj medicini poznato je da se problemi sa štitnjačom, uglavnom kod žena, preveniraju ili čak i liječe ekstraktima zelenog mladog oraha. Mladi zeleni orasi bogati su glavnim gradivnim elementima hormona štitne žlijezde – jodom i tirozinom. U kliničkim ispitivanjima je potvrđeno da ulje zelenog oraha značajno povećava razinu tiroksina. Ovaj pripravak od zelenih oraha jako je popularan u liječenju hipotireoze prirodnim putem. U jednakom omjeru pomiješajte mljevene zelene orahe (veličine lješnjaka), s medom. Ostavite na tamnom mjestu 30 dana. Ovaj proces ili postupak je u biti klasična maceracija (kasnolat. macerato – močenje) što nije ništa drugo nego ekstrakcija joda i tirozina iz mladog zelenog oraha da bi bio na raspolaganju štitnoj žlijezdi i doprinio da se ona oporavi i revitalizira. Doziranje: uzimajte jednu čajnu žličicu dnevno.
Zeleni orah i imunitet
Mladi zeleni orah koji je, između ostalog, u toj fazi razvoja ploda bogat vitaminom C, spojen s medom postaje dio nutritivne kombinacije koja pomaže boljem radu i otpornosti štitnjače, pročišćavanju jetre, želuca i krvi, te kod bolesti grla i respiratornog trakta. Pored toga, redovita konzumacija ovakvog pripravka u obliku mednog sirupa doprinijet će jačanju imuniteta kod djece i žena, ublažit će tegobe uzrokovane menopauzom te pomoći kod borbe s pretilosti. Također pomaže kod anemije.
Antiparazitna terapija i tinktura za detoksikaciju
Pored prethodno navedenih dviju najčešće primjenjivanih terapija na bazi ekstrakata mladog zelenog oraha važno je navesti još jednu također jako važnu primjenu sastojaka iz mladog zelenog oraha, a to je tinktura za detoksikaciju organizma i antiparazitna terapija. Tinktura od mladog zelenog oraha je još jača koncentracija aktivnih tvari iz zelenog oraha i njihova primjena je zato snažnija uz sva ograničenja koja se pri tome moraju poštivati.
Tinktura sadrži sljedeće sastojke: filtrirana voda (Aqua valde purificata), organski glicerin; aktivni sastojci: zeleni orah, (Juglans regia L., ljuska, ekstrakt), cink (cinkov citrat). Doziranje: Uzmite 1,4 ml (35 kapi) dva puta dnevno otopljeno u vodi. Ograničavajuće napomene: ne koristiti u slučaju upalnih bolesti želuca, bolesti štitnjače, individualne netolerancije. Nemojte prekoračiti preporučenu dozu. Ne koristiti kod djece mlađe od 18 godina, trudnica i dojilja. Ne koristiti kao zamjenu za raznoliku prehranu. Čuvati izvan dohvata djece. Čuvajte na hladnom i suhom mjestu daleko od izravne sunčeve svjetlosti.
Zaključak
Obzirom na svima nama poznate najviše domete koje je farmacija zadnjih desetljeća dosegnula, nema tog medicinskog problema ili bolesti, koje farmacija nije uspješno obuhvatila i taj trend će se sigurno i dalje jako uspješno nastaviti, ne treba zanemariti niti ovakva vrlo jednostavna i vrlo učinkovita rješenja koja nam mogu pomoći uz uvjet adekvatnog stručnog i kontroliranog pristupa terapijama „samopomoći” ili preporukama koje nisu strogo podložne službenim medicinskim tretmanima. U svakom slučaju dio su naše bogate kulturne i medicinske povijesti i baštine. Poželjno ih je poznavati kako bi se mogle koristiti u nekim, sada nepredviđenim, nepovoljnim ili negativnim okolnostima koje bi mogle rezultirati nedostatkom službenih i odobrenih medikamenata.
Članak je nastao u okviru natječaja za Prvi broj Časopisa Hrvatske zajednice Pleter.
Izvor: Hrvatska zajednica Pleter
Objavljeno: 11. studenog 2024