U četvrtak 14. studenog, svetište Sv. Nikole Tavelića na Kovačićima u Sarajevu proslavilo je spomendan svog nebeskog zaštitnika i prvog hrvatskog svetca.
Izvor: Katolički tjednik
U četvrtak 14. studenog, svetište Sv. Nikole Tavelića na Kovačićima u Sarajevu proslavilo je spomendan svog nebeskog zaštitnika i prvog hrvatskog svetca.
Misno slavlje predvodio je ravnatelj Radio Marije BiH p. Mato Anić uz koncelebraciju osmorice svećenika među kojima je bio i upravitelj svetišta, tajnik Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Damir Pavić, izvijestio je portal Nedjelja.
Na početku sv. mise p. Mato pozdravio je braću franjevce i nazočne vjernike, zahvalivši fra Damiru za poziv. Ukratko je progovorio o svom putu upoznavanja sa životom Sv. Nikole Tavelića te je napomenuo kako ovakva slavlja spomendana oživljuju svetce i posvješćuju vjernicima njihovu trajnu prisutnost.
Odreći se samoga sebe
U prigodnoj propovijedi progovorio je o svetčevu životu, uvjetu za učeništvo, o misijama i misionarstvu te o mučeništvu. Govoreći o životu Sv. Nikole ispripovjedio je kako je 12 godina proveo u Bosni, a zatim je prihvatio otići u Izrael jer je imao „nemiran i otvoren duh“.
„Otišao je gdje je najteže i na Kurban bajram kadiji naviještao Isusa Krista. Zbog toga je mučen i pogubljen, a njegovih ostataka danas nemamo. Vidite kako ništa nije trebalo kako bi ga Crkva proglasila svetim i kako bismo ga mi danas častili. Njegovo mučeništvo je to učinilo“, kazao je p. Mato.
Progovorio je zatim o uvjetima učeništva, a to su odreći se samoga sebe, osloboditi se od svega što nas priječi da budemo Isusovi i da idemo za njim. „A, za njim ne možemo poći dok se nismo svega odrekli i svega iznutra oslobodili. Čovjek danas ide za nečim drugim, slijedi mnoštvo, a tu je onda i mnoštvo ideja te hoda izgubljen. Trebamo se vratiti tom uvjetu – osloboditi se svega i staviti se na raspolaganje i tek u tom stanju mogu osluškivati što Bog hoće od mene. Sloboda nutarnja je uvjet skoro svega – dobre molitve, življenja dobra života, i Isus to naglašava. Bilo bi dobro da se vratimo tom uvjetu svih uvjeta“, potaknuo je propovjednik.
Misije i mučeništvo
Nadalje je govorio o misijama i misionarstvu, zamjećujući kako se čini da su se misije danas zamijenile riječju dijalog. Naglasio je kako treba voditi dijalog – u braku, obitelji, sa susjedima, drugim i drugačijim, ali kako dijalog ne bi smio zamijeniti vjerničku potrebu da idu u misije i naviještaju.
„Spomenut ću riječi pape Ratzingera zašto se danas više ne ide u misije – kukavičluk i pogodnost. Čovjek se ne želi boriti, nije hrabar. Drugo je naša tromost i misao da se misije mogu provoditi i ovdje. A Isusu o tome govori kao o zakopanom blagu. Druga stvar je istina. Nijedan čovjek nije oslobođen toga da traži istinu, nijedan narod i nijedna vjera nije oslobođena toga. Mi se uljuljamo u naviku i tradiciju. To je dobro ali nije dovoljno, ne možemo ostati zatvoreni u tradiciju. Treba tražiti i naviještati istinu, posebice ako smo doživjeli da nas je ta istina oslobodila okova, onda imam želju i potrebu svjedočiti“, rekao je p. Mato.
Zaključno je potaknuo na promišljanju o mučeništvu i o tomu kako se Isus želi suobličiti onome koga ljubi. „Ako ljubiš želiš biti sve sličniji onome koga ljubiš. Ljubav se ne vodi samo razboritošću, onaj tko voli ima drukčije kriterije. On ne želi pričati o dijalogu i miru, želi se suobličiti s Isusom. Mučeništvo je sjeme, vječno je i nikad ne umire“, istaknuo je na kraju zazvavši zagovor Sv. Nikole da prosvijetli vjernike da se daju voditi istinom, ljubavlju i onim komu su povjerovali.
Na kraju misnog slavlja zahvalu i pozdrave izrekao je fra Damir pozvavši vjernike na druženje poslije sv. mise.
Liturgijsko slavlje svojim pjevanjem i sviranjem animirali su franjevački bogoslovi.
Vrijedi spomenuti kako je prije sv. mise obavljena pobožnost Sv. Nikoli Taveliću, a bila je i prigoda za sv. ispovijed. Također, dan ranije slavljena je misa uočnica koju je predvodio upravitelj svetišta fra Damir.
Podsjetimo, 1939. franjevci su odlučili izgraditi novu Bogosloviju u Sarajevu i veliko zavjetno svetište tada blaženog Nikole Tavelića u naselju Kovačići – Grbavica. U tu svrhu kupili su nogometno igralište kluba SAŠK. Već u kolovozu 1940. blagoslovili su kamen temeljac. Dvije godine kasnije uselili su se u nedovršenu zgradu. Tek jednu akademsku godinu (1944./'45.) služila je i kao bogoslovija. Poslije Drugog svjetskog rata nove su vlasti oduzele zdanje. Više o tome, kao i problemima povrata zdanja i obnove, moguće je pročitati u reportaži Katoličkog tjednika.
Izvor: nedjelja.ba
Objavljeno: 15. 11. 2024.