Pod geslom „Ti si ljubav“ u Rimu je, od 9. do 17. studenog održan XVII. generalni kapitul Franjevačkog svjetovnog reda (OFS)
Na Kapitulu su, uz članove Međunarodnog predsjedništva OFS-a predvođene generalnim ministrom Tiborom Kauserom, sudjelovali međunarodni vijećnici, predstavnici 54 nacionalna bratstava OFS-a iz cijelog svijeta. Prisutni su bili i generalni duhovni asistenti franjevci Prvog reda i TOR-a. Nacionalno bratstvo OFS-a BiH predstavljala je međunarodna vijećnica Ivana Vidović, javlja portal Nedjelja.
Osim poticajnog razmišljanja i razmjene iskustava na glavnu temu, sudionici su promišljali i donosili odluke o drugim važnim temama za sadašnjost i budućnost Reda. Između ostalog, usvojen je novi Internacionalni statut, na kojem se radilo posljednjih šest godina, a koji je na prošlom kapitulu 2021. usvojen ad experimentum te je kroz tri godine bio predmet primjene i revizije unutar nacionalnih bratstava širom svijeta. Novi Statut je koncizniji, određeni članovi su bolje i jasnije definirani te je dopunjen s novim članovima u skladu s potrebama bratstava u današnjem vremenu.
U svjetlu 800. obljetnice Rana Sv. Franje koju franjevačka obitelj obilježava ove godine, jedan dan bio je izdvojen za hodočašće na La Vernu. Poticajna i ohrabrujuća je bila i prisutnost generalnih ministara Prvog reda i TOR-a, fra Massima Fussarelija OFM, fra Roberta Genuina OFMCap, fra Carlosa Alberta Trovarellija OFMConv te fra Amanda Trujillo Cano TOR, koji su tijekom kapitula predvodili sveta misna slavlja te sudjelovali na određenim točkama programa.
Član Međunarodnog vijeća OFS-a i međunarodni koordinator Franjevačke mladeži - Frame, Felix Chocojay koji je također, zajedno s koordinacijskim timom Frame, bio prisutan na samom kapitulu govorio je i o stvarnosti u kojoj žive i djeluju framaši širom svijeta. Frama je prisutna u 21 zemlji širom svijeta kroz konstituirana bratstva, u 13 zemalja su bratstva u osnutku te su u mnogim zemljama prisutne skupine simpatizera. Kao važna stavka istaknuta je potreba zajedničkih susreta Frame i OFS-a, dvostruke pripadnosti tj. prisustvo članova Frame sa zavjetima u OFS-u te zajednička formacija.
Na kraju Kapitula usvojen je proračun za naredne tri godine te završni dokument s prioritetima na kojima će se, ponajprije na internacionalnoj razini, a potom i na nacionalnim razinama intenzivnije raditi u naredne tri godine. Definirani prioriteti su: formacija, obitelj te promocija zvanja.
Kapitul je zaključen sv. misom, u nedjelju 17. studenoga na spomendan Sv. Elizabete Ugarske, zaštitnice Franjevačkog svjetovnog reda. Upućena je i završna poruka svoj braći i sestrama širom svijeta u kojoj posebno odjekuju sljedeće riječi: „Jedina želja našeg serafskog oca Sv. Franje bila je da svi ljudi odgovore na milost koju su primili u Sinu kao djeca Božja i uistinu postanu braća i sestre. U svjetlu našeg Pravila i načina života, uvijek budimo svjesni važnosti svakodnevnog obraćenja. Zadržimo duh ljubavi u našim bratstvima kako bi u svakome mogli prepoznati osobe pune dostojanstva. Dijeleći franjevačku duhovnost, sve naše snage usmjerimo ka obnovi naših bratstava, kako bismo mogli postati relevantni i vidljivi u Crkvi i u društvu“, poručeno je.
Franjevački svjetovni red u svijetu je prisutan na svim naseljenim kontinentima, sa 70 konstituiranih bratstava i oko 20 bratstava u procesu osnivanja, sa više od 200 000 članova. Također, u mnogim zemljama bilježi se prisutnost skupina zainteresiranih za franjevačku duhovnost i nasljedovanje Sv. Franje u svjetovnim prilikama.
Izvor: Nedjelja
Objavljeno: 18. 11. 2024.