U nekadašnjoj na svijetu najvećoj Opatiji trapista u Delibašinom Selu kod Banje Luke u utorak, 3. prosinca 2024., svečano je otvoren muzejsko-galerijski prostor „Marija Zvijezda“
Izvor: TABB
U nekadašnjoj na svijetu najvećoj Opatiji trapista u Delibašinom Selu kod Banje Luke u utorak, 3. prosinca 2024., svečano je otvoren muzejsko-galerijski prostor „Marija Zvijezda“ u nazočnosti velikog broja uzvanika iz crkvenog, političkog, kulturnog i društvenoga života, izvijestila je Tiskovna agencija banjolučke biskupije.
Uz banjolučkog biskupa mons. Željka Majića na svečanom otvaranju bili su: banjolučki biskup u miru mons. Franjo Komarica, brojni svećenici, redovnici i redovnice te vjernici laici. Također, nazočili su i: predsjednik Vlade RH gosp. Andrej Plenković, ministar vanjskih i europskih poslova gosp. Gordan Grlić Radman, ministrica kulture i medija gđa Nina Obuljen Koržinek, savjetnik gosp. Dino Mihanović, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH gosp. Zvonko Milas, veleposlanik RH u BiH gosp. Ivan Sabolić, generalni konzul RH u Banjoj Luci gosp. Zoran Piličić, predsjedateljica Vijeća ministara BiH gđa Borjana Krišto, predsjednik RS gosp. Milorad Dodik, predsjednica FBiH gđa Lidija Bradara, ministrica prosvjete i kulture RS gđa Željka Stojičić, gradonačelnik Banje Luke gosp. Draško Stanivuković, u ime muftije banjolučkog ef. Smajlovića direktor banjolučke Medrese Muris ef. Spahić i drugi visoki dužnosnici iz civilne i zakonodavne vlasti te predstavnici kulturnog, znanstvenog, zdravstvenog i vojnog života Grada, entiteta i države BiH.
U glazbenom dijelu programa nastupili su sopranistica Elena Ćurić uz klavirsku pratnju Stefana Lopandića.
Na početku svim nazočnima obratio se domaćin mons. Željko Majić, biskup banjolučki. U svom pozdravnom govoru istaknuo je da su trapisti „ostavili neizbrisiv trag ne samo u Banjoj Luci nego i na području Bosne i Hercegovine i Europe“. „Budući da su bili ljudi kulta – duboke vjere, unatoč tomu što više nema prvoga samostana ni crkve; nema sirotišta, internata, škola; nema prve elektrane, sirane, pivovare, tolikih zanatskih radionica i pogona; što je Opatija ostala bez tolikih posjeda, mi smo ipak i danas ovdje jer Marija Zvijezda nad crkvom Trapista i danas sjaji“, naglasio je biskup.
Gradonačelnik Banje Luke gosp. Draško Stanivuković naglasio je da se Banja Luka otvaranjem ovog galerijskog prostora vraća svom korijenu. „Ovdje je Banja Luka nastala, ovdje je stasavala u grad, bez ovog nema Banje Luke“, zaključio je gradonačelnik.
Predsjednik RS gosp. Milorad Dodik čestitavši otvaranje muzejsko-galerijskog prostora istaknuo je da je to poklon gradu Banjoj Luci. Podsjetio je na doprinos Trapista i na sve ono što je napravljeno u Trapistima tijekom stoljeća te zaželio da jednog dana sve to ponovno oživi. „Republika Srpska i ja ću učiniti sve da se samostan Marije Zvijezde u Banjoj Luci potpuno rehabilitira“, naglasio je predsjednik RS, gosp. Dodik.
Predsjedateljica Vijeća ministara BiH gđa Borjana Krišto u svom obraćanju istaknula je da otvaranje ovoga galerijskog prostora ima ne samo povijesni, već i duhovni značaj te da „doprinosi bogaćenju tradicije cijelog banjolučkog kraja, širenju poruka mira i izgradnji suživota“.
Nazočnima se obratio i predsjednik Vlade RH gosp. Andrej Plenković. On je u svom obraćanju istaknuo da su „trapisti neraskidivi dio identiteta ovog kraja, koji je i kršćanski i katolički, univerzalni i europski i hrvatski“. „Ta zajednica daje vam veliku zadaću da održite hrvatski narod na području RS i u BiH“, naglasio je predsjednik Vlade RH. Obećao je pomoć te istaknuo da je Vlada RH ovaj projekt proglasila „projektom od strateškog interesa za Hrvate izvan Hrvatske“.
Na kraju su svi nazočni mogli razgledati dopunjenu muzejsku postavku, kao i izložbu „S Biblijom kroz stoljeća“.
U pripremanju muzejsko-galerijskog prostora „Marija Zvijezda“ zdušno su radili mladi arhitekti gđa Ivana Marjanac i gosp. Dario Pleša te u početku i gđa Ivana Ribić Lazarević uz svesrdnu pomoć mons. Ivice Božinovića, biskupijskog povjerenika za kulturna dobra Banjolučke biskupije. Izložbeni postav zorno je svjedočanstvo jednog vremena i događaj od neprocjenjive vrijednosti, koji ovaj kraj želi sačuvati od zaborava i upaliti malo svjetlo nade koje je zasjalo davne 1869. dolaskom otaca trapista u ove krajeve BiH, a danas ostaje baština koju treba čuvati i sačuvati. Banjolučka biskupija zahvalna je svim donatorima koji joj pomažu da se ta baština sačuva te će i dalje činiti sve kako bi Marija Zvijezda još zadugo imala komu svijetliti.
Izvor: biskupija-banjaluka.org
Objavljeno: 07. 12. 2024.