icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Teološko-pastoralni tjedan s temom „Kršćanska nada u vremenu beznađa“ u organizaciji Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu svečano je otvoren u utorak, 21. siječnja u dvorani "Vijenac" Nadbiskupijskog pastoralnog instituta u Zagrebu

phpThumb_cache_ktabkbih.net__srccb1c6b338693848fe9b1bbda987733d0_par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378_dat1737460446.jpeg

Foto: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

Teološko-pastoralni tjedan s temom „Kršćanska nada u vremenu beznađa“ u organizaciji Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu svečano je otvoren u utorak, 21. siječnja 2025. u dvorani "Vijenac" Nadbiskupijskog pastoralnog instituta u Zagrebu, izvijestio je Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije.

Na početku susreta okupljene je pozdravio moderator susreta izv. prof. dr. sc. Tomislav Kovač, pročelnik Katedre fundamentalne teologije i predstavio temu susreta povezavši ju s temom godine Jubileja.

Zagrebački nadbiskup i Veliki kancelar Katoličkog bogoslovnog fakulteta mons. Dražen Kutleša nakon pozdravnih riječi istaknuo je da je "naše vrijeme obilježeno beznađem koje proizlazi iz pretjeranog oslanjanja na materijalni napredak i vanjske čimbenike - tehnologiju, znanost i društvene strukture - koji, unatoč svojim postignućima, nisu uspjeli ukloniti duboku ljudsku tjeskobu, neizvjesnost i strah. Beznađe je, u svojoj srži, duhovno stanje koje nastaje ondje gdje nedostaje Božje prisutnosti. Čovjek bez Boga često ostaje prazan i nesiguran, suočen s neizvjesnom budućnošću."

"Kršćanska nada nije puko iščekivanje boljeg sutra. Ona je dar Duha Svetoga, čvrsto povjerenje u Božju vjernost i vječni plan ljubavi. U svijetu koji često ostavlja dojam da su radost i mir nedostižni kršćanska nada nudi djelotvornu snagu, ukorijenjenu u Kristovoj pobjedi nad smrću, snagu koja nas poziva na aktivno svjedočenje Božje ljubavi. Ovih ćemo dana zasigurno čuti mnoge vrijedne misli i promišljanja o nadi. Neka ovaj skup bude prilika da bogoslovnu krepost nade približimo svakom vjerniku", naglasio je nadbiskup Kutleša.

 

imffffffffffffffage05.jpg

 

Apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Giorgio Lingua u svom obraćanju istaknuo je da "živimo u vremenu u kojem se čini da izazovi koji nas okružuju nadilaze svaku izvjesnost, no kršćanin je ipak pozvan biti svjedokom nade koja ne razočarava, ukorijenjene u obećanju Uskrsloga“ te nadodao da kršćanska nada nikad ne razočarava „jer to nije ideja, stanje duha, ne temelji se na okolnostima već na nepokolebljivom povjerenju u ljubav i Božje obećanje čak i u najtežim i naizgled beznadnim trenucima. Kršćanska nada je osoba, ima lice i ime to je sam Isus, Uskrsli kad Sunce sja, razapet kad je tama svuda oko nas, ali uvijek je isti Isus."

Govoreći o hodočasnicima nade mons. Lingua rekao je da je "hodočasnik onaj koji unatoč poteškoćama i neizvjesnostima putovanja svoj pogled drži čvrsto usmjeren prema odredištu potaknut vjerom i potkrijepljen povjerenjem u Boga. I mi smo kao Crkva pozvani živjeti i svjedočiti ovu dinamiku - biti hodočasnici nade očiju usmjerenih prema Sjevernjači - Isusu u svijetu koji često gubi svoj put."

U ime rektora Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepana Lakušića, obratio se prorektor za inovacije, transfer tehnologije i suradnju s gospodarstvom prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić istaknuvši zadovoljstvo sudjelovanjem na skupu koji "već desetljećima doprinosi akademskoj i duhovnoj kulturi Sveučilišta i širem društvenom razvoju te koji pruža priliku da dublje promišljamo o važnim temama koje oblikuju suvremeno društvo."

Sudionici 65. TPT-a uputili su brzojav papi Franji, koji je pročitao profesor na Katedri za fundamentalnu teologiju doc. dr. sc. Jakov Rađa u kojem ističu: "Nastojat ćemo kao pravi hodočasnici nade osvijetliti važnost ove bogoslovne kreposti u današnjem vremenu. Želja nam je osvijetliti različite oblike nade i ponuditi pastoralne smjernice za promicanje i oživotvorenje istinske kršćanske nade u našim mjesnim Crkvama i župnim zajednicama."

Obnašatelj dužnosti dekana KBF-a Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Mario Cifrak u prigodnom govoru povezao je kršćansku nadu i ljubav naglasivši da je "izlaz iz zla, prije svega, promjena gledišta, radikalna promjena u Božjoj slici i nasljedovanje raspetog Boga koji je ranjiv i ponizuje se da bi uzvisio drugoga. Ne postoji Bog u sebi koji nije Bog za nas, nema vječnosti ljubavi bez ljubavne priče o Isusu Kristu prema ljudima (u čovječanstvu). To je bolja nada po kojoj se približavamo Bogu."

 

ikjkjjkjmage10.jpg

 

Na otvorenju je nastupio zbor Instituta za crkvenu glazbu KBF-a u Zagrebu pod ravnanjem prof. Danijele Župančić uz glazbenu pratnju doc. art. Milana Hibšera.

Uvodno izlaganje pod naslovom „Kršćanska nada i ambivalentnost nade u današnjem svijetu“ održao je profesor na Katoličkome bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu dr. sc. Ante Vučković.

Teološko-pastoralni tjedan održavat će se u tri dana tijekom kojih će biti održano 11 predavanja, rasprave te rad u skupinama.Program je dostupan ovdje.

Izvbor: zg-nadbiskupija.hr
Objavljeno: 21. 01. 2025.

Program

12:30 Najave i obavijesti (do 17:00 sati)
12:45 Komentar dnevnog Evanđelja
13:05 Rubrika: Dogodilo se na današnji dan /Dražen Janko
13:30 Emisija: Radost mladosti/NCM
14:30 Meditacija: Uskrs/Krešimir Stjepan Pećar
14:50 Rubrika: Riječi za tebe/Zajednica Molitva i Riječ
15:00 Krunica Božjeg Milosrđa/s.Milosrdnog Isusa, N.Travnik
15:30 Zajednička poslanica četvorice aktivnih biskupa BK-a BiH
16:00 Vijesti iz života crkve /HKR
16:15 Gospina krunica -radosna otajstva
17:00 Najave i obavijesti (do 23:00)
17:10 Rubrika: Marijanska svetišta u svijetu/Marija Garić

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu