"'Prozor života' je isključivo jedan od mogućih odgovora na problem čedomorstva. Taj odgovor možda nije savršen, ali ipak je odgovor. On možda neće donijeti sva rješenja i u svakom pogledu, ali možda ipak nekom djetetu spasi život – što je nemjerljiva radost i uspjeh", poručio je pater Glogović
Alberta Vrdoljak i p. Marko Glogović otvaraju 'Prozor života' na zagrebačkoj Trešnjevci. Foto: Iva Kraljević/Bitno.net
Udruga Betlehem Zagreb otvorila je u subotu 01. veljače 2025. Prozor života, mjesto gdje majke mogu anonimno ostaviti neželjenu djecu, javlja portal Bitno net.
Radi se o prvom prozoru života u Hrvatskoj, a napravljen je u sklopu Samostana Pohoda Marijina, uz kapelu Corpus Domini na zagrebačkoj Trešnjevci.
Sa strane Mošćeničke ulice nalazi se oslikani zid s prozorom iznad kojeg je postavljena nadstrešnica. S druge strane prozora je zasebna prostorija u kojoj se nalazi krevetić tj. inkubator s grijanim gelom.
„Majka može doći iz Mošćeničke ulice, otvoriti prozor i ostaviti dijete bez ikakvog straha da će joj se otkriti identitet. Prostorija je uređena po svim pravilima te opremljena videonadzorom, ali on ne gleda na ulicu, već isključivo na krevetić. U trenutku kada se u njega položi dijete aktivira se alarm redovnicama u samostanu i na mom mobitelu. Časne sestre potom provjeravaju videonadzor te odnose bebu u prostor samostana nakon čega je preuzimam ja i obavještavam sve nadležne službe”, poručila je za naš portal Alberta Vrdoljak, predsjednica udruge Betlehem Zagreb.
Osnivač Betlehema, pater Marko Glogović, poslao je izjavu za portal Bitno net uoči otvaranja Prozora života.
„Svjedoci smo povremene vijesti o čedomorstvu, kojemu ne ulazimo u razloge ali čiji nas ishod duboko boli, šokira, svakoga posebno i sve nas zajedno. Činjenica je da je moguće i da se za određeni broj čedomorstava i ne sazna. Stoga smo kao udruga koja na poseban način brine za majke i djecu odlučili učiniti nešto što je u našoj moći da posvjedočimo našu ljubav i zabrinutost za najmanje, kao i da pokušamo dati jedan kršćanski odgovor na ovaj fenomen. Dakle ‘prozor života’ je isključivo jedan od mogućih odgovora na problem čedomorstva. Taj odgovor možda nije savršen, ali ipak je odgovor. On možda neće donijeti sva rješenja i u svakom pogledu, ali možda ipak nekom djetetu spasi život – što je nemjerljiva radost i uspjeh. Mi bismo bili najsretniji kada se nijedno dijete ne bi našlo u ovomu prozoru, nikada! Kada bi taj prozor bio samo simbolična gesta brige i pomoći”, istaknuo je pavlinski svećenik, dodavši: “Mogli smo do unedogled raspravljati zašto se to i komu i kada događa, međutim, čini nam se kako je ovo nešto konkretno, važno i novo i da ima višestruke koristi: netko će se, vidjevši prozor, makar pomoliti za majke i očeve u nevoljama; netko će biti pažljiviji s trudnicama u nekom problemu; netko će se sjetiti priče koja je u pozadini izrade ovog prozora i možda spasiti sam djetešce od ubojstva. Ponavljam, važno je nešto konkretno ponuditi, to je jedino važno. Nadahnuti smo mnogim gradovima u svijetu koji imaju takve prozore života. Prvenstveno smo nadahnuti Poljskom u kojoj dugi niz godina, uglavnom pri crkvama i samostanima, kao nekad u prošlosti, postoji ova mogućnost da se spase djeca. I pozivamo svaku trudnicu kao i njenog partnera, sve koji su u bilo kakvoj nevolji, da potraže pomoć, da na vrijeme prepoznaju poteškoću, da znaju da se svaki problem može i hoće riješiti”, zaključio je u pisanoj izjavi za portal Bitno net p. Marko Glogović.
Izvor: Bitno net
Objavljeno: 02. 02. 2025.