icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Župa Glavosjeka Ivan Krstitelja u Odžaku bila je u četvrtak 6. ožujka domaćin susreta svećenika koji djeluju u Toliškom arhiđakonatu, a koji se sastoji od tri dekanata: Brčanskog, Šamačkog i Doborskog

phpThumb_cache_ktabkbih.net__srcb11616a18a19e2e474da05e557d1b4a6_par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378_dat1741267995.jpegIzvor: Nedjelja

Župa Glavosjeka Ivan Krstitelja u Odžaku bila je u četvrtak 6. ožujka domaćin susreta svećenika koji djeluju u Toliškom arhiđakonatu, a koji se sastoji od tri dekanata: Brčanskog, Šamačkog i Doborskog.

Prema ustaljenom rasporedu najprije je slavljena sv. misa koju je predslavio vrhbosanski nadbiskup metropolita mons. Tomo Vukšić u koncelebraciji s 50-ak svećenika među kojima su bili: generalni vikar Vrbosanske nadbiskupije mons. Slađan Ćosić, sudski vikar VN-a fra Šimo Ivelj, toliški arhiđakon preč. Darko Tomašević te župnik domaći i dekan preč. Ilija Orkić.

U prigodnoj propovijedi mons. Vukšić je najprije podsjetio kako se ovogodišnji susret svećenika Toliškog dekanata održava u korizmenom vremenu, kroz koje se cijela zajednica Isusovih vjernika pripravlja za svetkovinu Uskrsa. „To je razdoblje, kao što nam je svima vrlo dobro poznato, u kojemu svi kršćani preispituju svoju dosljednost i moralnu vjernost Krist Gospodinu i njegovim pravilima. Oni mole blagoslov kako bi mogli sretno nastaviti i napredovati u svemu što je bilo dobro u dosadašnjem životu. Kroz te dane ištu također oprost za vlastite slabosti, posrtaje, nedosljednosti i nevjerstva pravilima Isusova puta i mole za blagoslov obraćenja i duhovnoga povratka na staze života“, napomenuo je propovjednik uz poruku kako sve ono što vrijedi za vjernike još se više odnosi i na same svećenike. „Vrijedi korizmeni poziv za svećenika prije negoli za druge vjernike jer je svećenik, po Božjem izabranju i daru, slobodno prihvatio biti predvodnik svojih vjernika te je, po naravi svoje službe, poslan u svakom smislu biti ispred, u stvarnom i vremenskom smislu. Vrijedi zov korizme također više za svećenike negoli da druge vjernike, jer se radi o potrebnoj autentičnosti navjestitelja i učitelja, što su dijelovi svećeničke službe. Naime, po naravi stvari, pretpostavlja se da osobno i predano teži za obraćenjem onaj koji drugima naviješta potrebu njihova obraćenja. U protivnom nedostaje vjerodostojnost. To jest, autentičan je onaj svećenik koji je već obraćeni propovjednik obraćenja drugih. I pretpostavlja se da je sām svećenik istovremeno, ponizno i ustrajno na putu svog osobnog posvećenja prije negoli druge poziva da to isto čine“, pojasnio je vrhbosanski nadbiskup, piše portal Nedjelja.

 

odzak_3.jpg

 

U drugom dijelu propovijedi osvrnuo se na svetopisamska čitanja koja su se čitala u liturgiji toga dana iz Knjige ponovljenog zakona, a u kojemu je bilo riječi o savezu s Bogom. „Naravno, i narod i pojedinac su pozvani ući u takav savez, no na čovjekovoj strani preduvjet za njegov ulazak u savez s Bogom je napuštanje neposluha Gospodu, povratak Bogu i nastojanje da živi blizu Božje riječi. Nakon sklapanja saveza, međutim, nisu čovjeku zauvijek otklonjeni izazovi i mogućnost otpada niti riješena sva pitanja. I nakon sklopljenog saveza, naime, ostala je mogućnost čovjekova dvostrukog puta. To je vrijedilo jednako za sve članove izabranoga naroda Božjega, kojemu se u davna doba obraćao Mojsije. No to važi također za sve članove novog izabranog naroda, Crkve Božje, za svećenike kao i za ostale Kristove vjernike“, poručio je mons. Vukšić uz napomenu kako je pripadnost narodu Božjemu uvijek izazovna i zahtjevna jer očekuje od pojedinca vjernost. Završno je podsjetio kako je svaki dan čovjekova života sličan situaciji u kojoj se nalazi putnik na raskrsnici s koje vode dva puta u različitim pravcima. „Pri tomu su jasno ispisani smjerokazi i čovjek zna koji od ta dva puta vodi do pravoga cilja, u život i sreću, te je na njemu samo da izabere i odluči se“, istaknuo je nadbiskup Tomo te zaključio: „Božji prijedlog je vrlo svečan, posvema jasan i od najveće važnosti. Radi se o donošenju odluka i zauzimanju stanovišta, koje imaju konačno značenje i vrijednost u čovjekovu životu. Odluka je između dviju posvema različitih, čak suprotstavljenih, stvarnosti, kao što su život i smrt ili sreća i nesreća.“

 

odzak_4.jpg

 

Poslije sv. mise uslijedio je radni dio susreta u obnovljenoj župnoj dvorani kojega je moderirao toliški arhiđakon preč. Tomašević. Nakon njegova uvoda o aktualnim crkveno-pravnim pitanjima prigodno predavanje održao je sudski vikar VN-a fra Šimo Ivelj. On je progovorio o propisima koji se tiču svetih misa te je dao konkretne upute o: upisivanju i spominjanju imena pokojnika za vrijeme mise; pravilima binacija i trinacija; tzv. zbirnim misama koje su na području Vrhbosanske nadbiskupije zabranjene zatim o darovima vjernika povezanih uz misne nakane. Također je dao konkretnije upute koje se tiču gregorijanskih misa te se dotaknuo pitanja treba li svećenik svakodnevno slaviti euharistiju i u onim župama gdje nema vjernika i gdje je svećenik sam. Na osnovu odredaba Zakonika crkvenog prava istaknuo je kako se svećenicima savjetuje slavljenje sv. misa i na takvim župama kako bi sačuvali vlastitu pobožnost i svijest o sakramentalnoj stvarnosti euharistije.

Sljedeće predavanje imao je generalni vikar VN-a mons. Ćosić koji je predstavio nove odredbe o uvjetima, kriterijima i postupcima za odobrenje gradnje i obnove crkava, kapela i crkvenih objekata koje bi na snagu trebala stupiti od 1. travnja 2025.

Zatim su trojica dekana: preč. Damir Ivanović (brčanski), preč. Ilija Orkić (doborski) i fra Anto Pušeljić (šamački) iznijeli pastoralne prakse koje su tiču prije svega obreda ukopa. Ujedno su predstavili i načine održavanja grobalja te su progovorili o spomenicima i spomen obilježjima na prostorima njihovih dekanata to jest pojedinih župa.

odzak_5.jpg

 

Nakon svih predavanja prisutni svećenici imali prigodu iznijeti vlastita opažanja i mišljenja koja se tiču obrađenih tema te postaviti pitanja kako bi se razriješile nedoumice.

Na kraju vrijedi podsjetiti kako je posljednji ovogodišnji Arhiđakonatski susret za svećenike Plehanskog arhiđakonata planiran za četvrtak, 13. ožujka u Jelahu prema istom programu.

Izvor: nedjelja.ba
Objavljeno: 07. 03. 2025.

Program

01:00 Emisija: Stvaramo mostove/RM BiH&RM RH&RM Srbije/R
02:00 Rubrika: Upoznajmo Bibliju/R
02:30 Komentar dnevnog evanđelja
03:00 Krunica Božjeg Milosrđa + Litanije Božjem Milosrđu
03:45 Rubrika: Riječi za tebe/Zajednica Molitva i Riječ
04:00 Duhovne vježbe – 8. razmatranje: „Kontemplacija o Utjelovljenju i Rođenju Isusovom“/p.Hrvoje Mravak/R
05:00 Rubrika: Čitamo knjigu: Kako me je Bog vodio/Anton Puntigam/narator Noa Strinić/R
05:30 Rubrika: Svetac dana i Imendan
06:00 Zvona + Anđeo Gospodnji
06:15 Nakane apostolata molitve + sveta krunica
06:45 Komentar dnevnog evanđelja
07:00 Misa - župa sv. Ante Padovanskog - Humac

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu