icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Na Prvu korizmenu nedjelju, 9. ožujka, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić predslavio je misno slavlje u Bijelom Polju pokraj Mostara, a nakon mise održao u crkvi predavanje za 50 bračnih parova.

imagekuzkzukk002.jpgIzvor: Župa Presvetog Srca Isusova Potoci

Na Prvu korizmenu nedjelju, 9. ožujka, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić predslavio je misno slavlje u župi Presvetog Srca Isusova Potoci u Bijelom Polju pokraj Mostara, a nakon mise održao u crkvi predavanje za 50 bračnih parova. Uz biskupa su koncelebrirali župnik don Rajko Marković i don Antonio Zirdum, biskupov tajnik.

Na početku svete mise, župnik je u ime okupljenog puka srdačno pozdravio biskupa i zahvalio mu na dolasku istaknuvši kako je ovakav susret bio iznimno dobro prihvaćen i prošle godine.

Nedjeljna čitanja i molitvu vjernika pročitali su bjelopoljski mladi, a evanđelje biskupov tajnik don Antonio Zirdum.

Na početku svoje homilije biskup Palić je istaknuo da na euharistijskim slavljima čitamo odnosno slušamo Božju riječ kako bismo bolje razumjeli samo vrijeme korizme, ali pokušavamo otkriti i putokaz za svoj vjernički život. Korizma je razdoblje koje prethodi Uskrsu, ali postoji razlika u tome kako je doživljavamo. Za neke može biti vrijeme kao i svako drugo ili može biti trenutak milosti što nas istinski priprema da ponovno proživimo uskrsnuće Isusa Krista, a time i svoje osobno uskrsnuće.

Govoreći o biblijskim čitanjima biskup Palić je rekao da iz knjige Ponovljenog zakona izvodimo poveznicu prema našem Uskrsu: sjećati se naše prošlosti i naše povijesti, kao što Mojsije podsjeća narod Izraela. Povijest naroda ne može se izbrisati, već samo poštivati i oslobađati od bilo kakvog političkog, kulturnog ili vjerskog iskorištavanja. Sveti Pavao u poslanici kršćanima Rima potiče vjernike da budu jaki u vjeri, iako su, kao i mnogi kršćani našeg vremena, izloženi nasilju, ubijanju, fizičkom i moralnom uništenju.

Govoreći o evanđeoskom izvješću o Isusovoj kušnji, biskup Palić je posvijestio da Isus Božjom riječju odgovara na tri velike kušnje koje izražavaju svu tajnu i slabost života svakog čovjeka: kušnja materijalnih stvari, kušnja prestiža i moći i kušnja praznovjerja, odnosno neispravnog i nepravednog odnosa s Gospodinom.

 

uuj67uhzttu.jpg

 

Govoreći o kušnji materijalnih stvari biskup je rekao da smo i mi često u iskušenju graditi svoj život samo na materijalnim stvarima, na hrani, odjeći, poslu, novcu i svemu ostalom što želimo. To nisu stvari koje izgrađuju, koje život hrane smislom. Riječ Božja i njegova istina naše su svjetlo, naša snaga.

Isusov odgovor na drugu kušnju, kušnju prestiža i moći, da se samo Bogu treba klanjati i njemu jedinome služiti, doziva svima nama u svijest pitanje: tko je velik u mome životu, ja ili On? Što je važno: moj život, u mojoj sebičnosti, u mojoj zatvorenosti ili Bog prisutan u svoj braći? Jer gdje je brat kojeg nastojim voljeti, gdje su ljudi u potrebi, tu je i Bog, kazao je biskup.

Govoreći o posljednjoj kušnji, praznovjerja, biskup Palić je podsjetio na riječi pape Franje da se ova kušnja očituje zapravo u iskorištavanju Boga u svoju korist, a to nije pravi odnos s Bogom. Pravi odnos s Bogom je onaj kojemu nas Isus uči posebno kad dođe trenutak najveće kušnje u Maslinskom vrtu: „Oče, otkloni ovaj kalež od mene…“ Molim te, vapijem ti, oslobodi me od ovog problema, od ove patnje, „ali ne moja volja, nego tvoja volja neka bude“.

Želimo živjeti ovaj dan na početku korizme s ljubavlju prema Bogu i dubokom ljubavlju prema bližnjemu, dubokom solidarnošću srca, molitve i našeg života, sa svom braćom i sestrama u potrebi, zaključio je svoju propovijed biskup Petar.

Nakon biskupovog blagoslova u crkvi su ostali bračni parovi koje je župnik pozvao nedjelju prije da se okupe na korizmeno predavanje koje će im imati biskup. Odazvalo se pedesetak parova, od 5. do 55. godina bračnog života.

 

 

hgffjtuzrtzuuzzu.jpg

U svom promišljanju biskup Petar je govorio o molitvi, kao važnom činu i znaku ovog korizmenog vremena, ali i uopće kršćanskog života. Naglasio je kako je iskustvo molitve duhovno iskustvo koje dolazi od Duha Svetoga koji je pravi učitelj i animator molitve.

Biskup Palić je, među ostalim, u svom razmišljanju progovorio i o važnosti zajedničke molitve, kako obiteljske, tako i one molitve u zajednici vjernika. Molitva je osobno iskustvo ako uključuje našu savjest i slobodu, ali ona je u isto vrijeme i iskustvo zajednice. Kršćanska molitva mora biti i dio Crkve, nadahnuta životom Crkve, liturgije i nadasve Euharistije, naglasio je biskup.

U društvu u kojemu živimo gdje nema baš sluha za molitvu i gdje postoji puno toga što otežava molitvu, važno je ostati ustrajan u molitvi. Molitva mijenja ljude. Molitva nas treba promijeniti da shvatimo da ne treba željeti nešto mijenjati neizbježno, nego da možemo pogledati stvarnosti u oči i prepoznati svoju nemoć u odnosu na nju i izraziti svoje povjerenje u Boga.

Kršćanin u neprestanoj molitvi postaje drukčiji, ta se molitva reflektira na njegov život i mijenja ga, okreće ga prema Bogu, rekao je biskup Petar Palić i poželio okupljenima da ovo korizmeno vrijeme provedu upravo vježbajući se u molitvi i pobožnosti, postu i djelima ljubavi.

Izvor: KTA
Objavljeno: 10. 03. 2025.

Program

05:30 Rubrika: Svetac dana i Imendan
06:00 Zvona + Kraljice neba
06:15 Nakane apostolata molitve + sveta krunica/slavna otajstva
06:45 Komentar dnevnog Evanđelja
07:00 Misa - župa sv. Ante Padovanskog - Humac
07:30 Božanski časoslov/jutarnja molitva
07:50 Najave i obavijesti (do 12:30), vremenska prognoza, stanje na cestama
08:00 Rubrika: Svetac dana i Imendan
08:15 Rubrika: Zanimljivosti
08:30 Rubrika: Upoznajmo Bibliju
08:50 Duhovna misao
09:00 Krunica - nakana (za domovinu Bosnu i Hercegovinu)

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu