Župa Sv. Ivana Krstitelja u Jelahu bila je u četvrtak, 13. ožujka domaćin susreta svećenika koji djeluju u Plehanskom arhiđakonatu, a koji se sastoji od tri dekanata: Tuzlanskog, Derventskog i Usorskog
Foto: Nedjelja
Prema već ustaljenom programu najprije je u župnoj crkvi slavljena sv. misa koju je predslavio vrhbosanski nadbiskup metropolita mons. Tomo Vukšić u zajedništvu s 24 svećenika, među kojima su bili: generalni vikar VN-a mons. Slađan Ćosić, sudski vikar VN-a fra Šimo Ivelj, plehanski arhiđakon mons. Luka Tunjić, tuzlanski dekan preč. Ivo Paradžik, usorski dekan preč. Juro Babić te župnik domaćin vlč. Anto Dominković, javlja portal Katoličkog tjednika - Nedjelja.
Znak nade u BiH
Započinjući svoju propovijedi, nakon naviještenih misnih čitanja, vrhbosanski nadbiskup najprije je zahvalio svećenicima koji djeluju na području Plehanskog arhiđakonata na njihovom vjernom služenju i ustrajnosti u često u nezahvalnim uvjetima i s nemalim poteškoćama. Osobito im je odao priznanje što su vidljivi znakovi nade i njezini svjedoci i što svoje snage stavljaju u tu službu. „Neka i sveukupno vaše buduće služenje, a posebice kroz jubilarnu godinu, bude vrijeme i prilika za vaš živ i osoban susret s našim Gospodinom Isusom Kristom, a vaš svaki susret s braćom i sestrama neka bude svjedočenje svećenikova poslanja da Crkva uvijek, posvuda i svima mora ponizno naviještati Spasitelja Isusa Krista kao nadu našu“, poručio im je mons. Vukšić te ih je u nastavku podsjetio na časnu zadaću biti slika Dobroga pastira te ljudima pokazivati, propovijedanjem i primjerom, put u vječni život. „Nada je vrlo prepoznatljiva oznaka čovjekova života. Dio je njegove naravi. Živeći u nadi, posebice čovjek želi da život nema kraja. Nada je i važan pokretač njegova djelovanja i zdrava hrana njegovih osjećanja“, pojasnio je propovjednik te je podsjetio na riječi pape Franje koji je istaknuo kako je Jubilej prigoda za oživljavanje nade.
Zatim je, pozivajući se na apostola Pavla, protumačio što je to krepostan život. „Prvenstveno da služe Gospodinu tako što će im ljubav biti nehinjena, prianjati uz dobro, a zazirati od zla, ljubiti se pravim bratoljubljem, pretjecati jedni druge poštovanjem, u revnosti biti hitri a u duhu gorljivi, te dodaje: 'U nadi budite radosni, u nevolji strpljivi, u molitvi postojani!' (Rim 12,12)“, istaknuo je propovjednik uz pojašnjenje kako Pavlova preporuka o potrebi postojane molitve nalazi primjenu i konkretan primjer u korizmenom bogoslužju Riječi od toga dana. „ Nadahnuti primjerom kraljice Estere, u kušnjama sadašnjega trenutka u našoj zemlji, molimo za svakoga čovjeka, za svoj hrvatski narod i jednako za sve druge narode, i za mir među njima. I potaknuti primjerom svetoga pisca psalma unaprijed zahvaljujemo Gospodinu za sve uslišane molitve. A osim molitve koja se izriče riječima, prema Isusovu nauku, u neraskidivoj vezi s njom treba biti njezin vidljiv oblik, konkretna primjena u svijetu, kojeg u današnjem odlomku Isus, kao zlatno pravilo za ponašanje svakoga čovjeka i naroda, iskazuje pozivom na ljubav koji glasi: 'Sve, dakle, što želite da ljudi vama čine, činite i vi njima' (Mt 7,12). To ustrajno propovijedati i dosljedno vršiti znači biti hodočasnici nade u ovim danima. To jesmo i to hoćemo biti. Znak i primjer nade u Bosni i Hercegovini!“, zaključio je mons. Vukšić.
Aktualna crkvena pitanja
Poslije sv. mise uslijedio je radni dio susreta u župnoj dvorani kojega je moderirao plehanski arhiđakon mons. Tunjić. Nakon njegova uvoda o aktualnim crkveno-pravnim pitanjima prigodno predavanje održao je sudski vikar VN-a fra Šimo. On je progovorio o propisima koji se tiču svetih misa te je dao konkretne upute o: upisivanju i spominjanju imena pokojnika za vrijeme mise; pravilima binacija i trinacija; tzv. zbirnim misama koje su na području Vrhbosanske nadbiskupije zabranjene zatim o darovima vjernika povezanih uz misne nakane. Također je dao konkretnije upute koje se tiču gregorijanskih misa te se dotaknuo pitanja treba li svećenik svakodnevno slaviti euharistiju i u onim župama gdje nema vjernika i gdje je svećenik sam. Na osnovu odredaba Zakonika crkvenog prava istaknuo je kako se svećenicima savjetuje slavljenje sv. misa i na takvim župama kako bi sačuvali vlastitu pobožnost i svijest o sakramentalnoj stvarnosti euharistije.
Sljedeće predavanje imao je generalni vikar VN-a mons. Ćosić koji je predstavio nove odredbe o uvjetima, kriterijima i postupcima za odobrenje gradnje i obnove crkava, kapela i crkvenih objekata koje bi na snagu trebala stupiti od 1. travnja 2025.
Zatim su, tuzlanski i usorski dekan u odsutnosti derventskog, iznijeli pastoralne prakse koje su tiču prije svega obreda ukopa. Ujedno su predstavili i načine održavanja grobalja te su progovorili o spomenicima i spomen obilježjima na prostorima njihovih dekanata to jest pojedinih župa.
Nakon svih predavanja prisutni svećenici imali prigodu iznijeti vlastita opažanja i mišljenja koja se tiču obrađenih tema te postaviti pitanja kako bi se razriješile nedoumice.
Susretom u Jelahu završeni su ovogodišnji Arhiđakonatski susreti za svećenike koji pastoralno djeluju u Vrhbosanskoj nadbiskupiji.
Izvor: Nedjelja
Objavljeno: 14. 03. 2025.