Nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić, na blagdan sv. Josipa Radnika 1. svibnja, svečanom svetom misom otvorio je svibanjsku pobožnost u Svetištu Gospe Olovske
Svibanjska pobožnost u Olovu (snimka zaslona)
Nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić, na blagdan sv. Josipa Radnika 1. svibnja, svečanom svetom misom otvorio je svibanjsku pobožnost u Svetištu Gospe Olovske, objavila je Nedjelja.ba, portal Katoličkog tjednika.
Prema višegodišnjoj tradiciji, misno slavlje započelo je nakon vremena za svetu ispovijed, blagoslova pristiglih vjernika i hodočasnika te procesije s čudotvornom slikom Gospe Olovske uz molitvu krunice.
Opredjeljenje za Gospu
Uz nadbiskupa Vukšića koncelebrirali su: provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić, čuvar olovskog svetišta fra Ilija Božić te čak 80-ak svećenika. Euharistija je okupila veliki broj redovnica, bogoslova i hodočasnika iz okolnih župa, ali i cijele BiH.
Okupljene je prije početka euharistije pozdravio i riječi dobrodošlice, posebice nadbiskupu Vukšiću, provincijalu Dadiću i pristiglim redovnicima, uputio upravitelj Svetišta Gospe Olovske fra Ilija.
Riječ je uzeo potom provincijal Dadić koji je zahvalio hodočasnicima koji su u velikom broju ponovno došli u Olovo. Istaknuo je kako „kršćanin ne može biti siroče jer ima duhovnu majku u Mariji“ što je nazvao posebnom vrednotom, ali je podcrtao kako i Gospina djeca imaju zadaću živjeti u vidu, također, posebnih vrednota. „Ovo je mjesto na kojemu posebice razmišljamo o našem kršćanskom poslanju, o našim životnim vrednotama“, podcrtao je fra Zdravko te posvijestio da kad god se odvija provincijski Kapitul nazočni kapitularci pohode Olovo, pokazujući tako svoje kršćansko opredjeljenje i životni ideal, a to je štovanje Gospe posebice tijekom svibnja.
Kršćanska nada
Prigodnu propovijed pod naslovom „Majko nade, moli za nas, da nasljedujemo nadu našu, Krista Gospodina, i da budemo svjedoci nade među ljudima“ imao je nadbiskup Vukšić. Na početku je citirao što je Drugi vatikanski koncil (LG 68) rekao o Gospi, a to je da je Ona znak nade. Potom je naglasio kako se nalazimo u Jubilarnoj 2025. godini od Isusova rođenja, koju cijela Crkva sa zahvalnošću proslavlja kao vrijeme u kojemu se prepušta vodstvu misli upravo o kršćanskoj nadi. Na tome tragu je podsjetio kako Majka Božja svojim primjerom „svijetli putujućem Božjem Narodu kao znak pouzdane nade i utjehe“ i da je, po tomu što je tijelom i dušom već proslavljena u nebu, Marija „slika i početak Crkve kakva ima biti u budućnosti“.
„Među mnoštvom zaziva, kojima se kršćanska pobožnost u Loretskim litanijama obraća Majci Božjoj, što su tamo uvrštavani usporedno s razvitkom razumijevanja Marijine uloge u povijesti spasenja, odlukom Crkve od 20. lipnja 2020. vjernici je zazivaju i s 'Majko nade'. Nastavak je to i plod istraživanja Crkve u dubokom rudniku duhovnoga blaga kreposti i sazrijevanja zajednice u razumijevanju kraljevstva nebeskoga u vjeri kojom, poput brižnoga čovjeka domaćina, iz svoje riznice iznosi novo i staro (usp. Mt 13,52). Marija je majka Isusa Krista, koji je, kako nas uči apostol Pavao, nada naša (usp. 1 Tim 1,1). Samim time Gospa je majka Nade. I dok s ovoga svetog mjesta zahvaljujemo Gospodinu Bogu za dar Majke nade, pridružujući se brojnim povorkama hodočasnika koji su tijekom povijesti odavde put nebesa upućivali svoje pobožne molitve, riječima istog apostola, na sve ljude ponajprije zazivamo 'milost, milosrđe i mir od Boga Oca i Krista Isusa, Gospodina našega' (1 Tim 1,2)“, kazao je nadbiskup podcrtavajući kako „Bogorodica svoje materinstvo nastavlja vršiti sve do konačne proslave svih koji budu hodili putom Kristove ljubavi“.
„Marijino se ime oduvijek veže uz kršćansku nadu, ali je u naše vrijeme posebice važno isticati tu poveznicu također kao nadahnuće kršćanima da, slijedeći Isusa Krista i oplemenjeni Njime, nadom našom, po Marijinu zagovoru budemo izvor nade za druge ljude. To je jedna od najvažnijih uloga Crkve i kršćanskih vjernika u ovom trenutku. Sastoji u tomu da svjedoče nadu, da budu njezini djelatni pronositelji i prepoznatljivi znakovi, da pozivaju na nadu. Da, poput Marije, drugim ljudima daruju nadu, to jest naviještaju Isusa Krista, i da na osnovu toga grade ljudsko društvo u kojemu će ljudi imati razloga za nadu u svakodnevnom životu.
Doba u kojemu živimo nazvano je vrijeme poli-krize. Ona je mnogostruka po broju područja na kojima se istovremeno očituje: ekonomsko, političko, ekološko, duhovno, kulturno, socijalno, identitetsko, etičko. Višestruka je ta ugroza također po snazi i različita u svojim načinima. Negdje je suptilna, a na drugim stranama djeluje kao neka vrsta koncentrirane paljbe protiv čovjeka na području života, mira, sigurnosti, dostojanstva, manipulacija, dominacije, bio-inženjeringa, ljudskih prava, siromaštva, prosvjete, migracija, društvene pravde i općega dobra“, rekao je mons. Vukšić podcrtavajući kako „vraćati nadu među ljude i biti njezini svjedoci, i tako nasljedovati Marijin primjer, uvijek je u službi čovjekova života i njegova dostojanstva i radi traženja pravednih rješenja“.
Zvijezda vodilja
Potom je posvijestio kako se za Mariju kao majku nade u kršćanskoj pobožnosti vrlo često koristi slika zvijezde mora. „Zvijezda je, posebice u prošlosti kad nije bilo suvremenih tehničkih sredstava za navigaciju, mornarima služila za orijentaciju i izbor prave putanje u plovidbi prema luci. Odnosno, budući da se ljudski život može usporediti s dugim putovanjem, izloženim brojnim izazovima, potrebno je imati orijentir u toj plovidbi prema konačnoj luci, odnosno nebeskoj slavi u vječnom životu“, rekao je i dodao da je Marija također zvijezda vodilja Isusovih učenika prema nebeskoj domovini u nadi da sigurno plove prema cilju po morima povijesti i vlastitih života, što je zahtjevno putovanje, puno izazova i nepredvidivih situacija.
„Kršćanstvo je sigurno u vjeri da lađa Crkve ima vrlo svijetlu i prepoznatljivu Zvijezdu mora koja, kao zvijezda nade, svojim primjerom posluha i vršenja volje Božje obasjava putovanje također cijele ljudske obitelji. Svojim svetim životom ona je odbljesak Božje svetosti koja je na njoj prepoznatljiva i koja ljudima pokazuje pravi put tako što ga obasjava te postaje svima vidljiv“, dodao je i u posljednjem dijelu svoje homilije ustvrdio kako je povijest Crkve puna osoba koje su ispravo živjele i nazivamo ih blaženicima i svecima. „Kao takvi oni su primjeri za nasljedovanje i zato su naše zvijezde vodilje koje s duhovnih nebesa obasjavaju život u podnebesju i ljudima pokazuju put dobrote i svetosti“, ustvrdio je i naglasio kako u pozivu na svetost i pristajanje uz Isusa Krista kao izvor svjetla apostol Petar potiče: „Vjerom osigurajte krepost, krepošću spoznanje, spoznanjem suzdržljivost, suzdržljivošću postojanost, postojanošću pobožnost, pobožnošću bratoljublje, bratoljubljem ljubav. (…) A tko toga nema, slijep je, kratkovidan; zaboravio je da je očišćen od svojih prijašnjih grijeha“ (2 Pt 1,5-9).
„Jedini izvor svake svetosti i svake čovjekove nade u osvjetljavanju putovanja je trojedini Bog: nebeski Otac, te Svjetlo svijeta, Isus Gospodin, spasitelj naš, i Duh životvorac. No među svim duhovnim svjetlilima, koje su odbljesak svetosti trojedinoga Boga, svakako je najjasnija i Bogu najbliža Isusova majka, za nas zvijezda mora i majka nade. Ona je u vremenu bila prije drugih kršćanskih svetaca i svima njima je osvjetljavala i pokazivala pravi put te prva od svih svetaca osvjetljava plovidbu Crkve“, kazao je na kraju i Majci nade u zagovor preporučio sve hodočasnike, njihove molitve nakane, cijelu Vrhbosanbsku nadbiskupiju i sve njezine članove, a među njima posebice članove kapitula Provincije Bosne srebrene na čelu s provincijalom Dadićem. Homiliju je završio riječima: „Moli za nas i za svu ostalu braću i sestre tvoga Sina, da nasljedujemo nadu našu, Krista Gospodina, i da budemo svjedoci nade nadu među ljudima!“
Pred kraj mise upravitelj svetišta fra Ilija zahvalio je svim hodočasnicima koji su stigli iz različitih dijelova BiH
Liturgijsko slavlje animirao je Zbor bogoslova Franjevačke teologije u Sarajevu „Fra Nenad Dujić“ pod ravnanjem fra Emanuela Josića.
Euharistijsko slavlje, i ove godine, izravno je prenosio Radio Bobovac Vareš kako na svojim valovima tako i na Youtube kanalu. Misu je izravno prenosila i RTV Herceg-Bosne te Radio Marija BiH.
Izvor: Nedjelja.ba
Objavljeno: 01. 05. 2025.