icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Simpozij se održava na splitskom Filozofskom fakultetu od 8. do 10. svibnja, a svečano je otvoren prvoga dana ujutro u katedrali u Splitu

phpThumb_cache_ktabkbih.net__src19e03a4a2c356d4512a013c200cd9ab1_par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378_dat1746703332.jpeg​​​​​​​Foto: IKA / Skup je otvorio splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić

U Splitu je u četvrtak 8. svibnja počeo Međunarodni znanstveni simpozij „Počeci Kraljevstva: Splitski crkveni sabori, Tomislav i njegovo doba o 1100. obljetnici“. Simpozij se održava na splitskom Filozofskom fakultetu od 8. do 10. svibnja, a svečano je otvoren prvoga dana ujutro u katedrali u Splitu, objavila je IKA.

U znanstvenome djelu skupa prijavljeno je 52 sudionika iz deset zemalja, a skup se održava pod visokim pokroviteljstvom Hrvatske biskupske konferencije, Papinskog odbora za povijesne znanosti i Vlade Republike Hrvatske. Glavni organizatori su Hrvatsko katoličko sveučilište i Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, uz više od desetak akademskih, znanstvenih i kulturnih institucija i ustanova koje su suorganizatori skupa.

Ovo je središnja znanstvena manifestacija u godini u kojoj se u Republici Hrvatskoj obilježava 1100. godišnjice Hrvatskog kraljevstva.

Svečani početak u splitskoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije okupio je veći dio hrvatskih biskupa i nadbiskupa, koji su dan ranije, 6. svibnja, sudjelovali i u liturgijskoj proslavi svetkovine sv. Dujma, zaštitnika Splita, a otvorenju su nazočili i brojni gosti, predavači na skupu, te predstavnici državnih i gradskih vlasti.

Pozdravnu riječ je uputio domaćin, splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić, koji je na samom kraju svečanosti u splitskoj prvostolnici skup i otvorio, te je među ostalim naglasio: „Iako je minulo 11. stoljeća od prvih naših nacionalnih crkvenih sabora, oni nedvojbeno predstavljaju onu baštinu na koju se vrijedi iznova vraćati i kojoj se u ovom svečanom času i mi vraćamo. Jer oni su – dobro je to znano – u crkvenom smislu udarili smjer crkveno područnoga ustroja naših prostora, povezavši ga s korijenima naših prvih kršćanskih početaka, a nacionalno-politički gledano, zaokružili su i uokvirili ondašnji hrvatski prostor pod kraljevskom vlašću Tomislava, kralja Hrvata, 'rex croatorum' kako ga se dva puta titulira u papinim pismima”, rekao je nadbiskup Križić.

 

image0lll01.jpg

 

 

U ime Hrvatske biskupske konferencije – čiji je predsjednik zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša također nazočio svečanosti – govorio je predsjednik Odbora HBK za jubilejske proslave vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj Jure Bogdan. I on je ponovio da u splitskoj katedrali povijest nije šutjela, a napominjući da su u pristupu simpoziju željeli biti profesionalno otvoreni prema svima kojima je ovaj veliki jubilej isto jako važan, istaknuo je kako su htjeli da se temeljito pripravi te održi ovakav znanstveni skup „jer iako je minulo 11. stoljeća od ovih naših prvih nacionalnih sabora održanih ovdje u Splitu, želimo im se iznova vraćati kao baštini koja trajno nadahnjuje i koja je oblikovala našu povijest, razvoj i usmjerenje – duhovno i narodno, crkveno i političko – davši joj ona obilježja i sadržaje po kojima smo bili i ostali prepoznatljivima”.

U ime jednog od visokih pokrovitelja, Vlade Republike Hrvatske, govorila je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek koja je pak rekla da su „rijetke prigode kad se na jednom mjestu, i u zajedničkom ozračju, okupe tako raznolike institucije; duhovne, znanstvene i državne, pri čemu svi prepoznajemo zajedničku odgovornost prema njegovanju identiteta i sjećanja na uporišne točke naše povijesti”.

„Ministarstvo kao supokrovitelj i financijski podupiratelj ovog projekta” – rekla je također ministrica Obuljen Koržinek – „od samih je početaka uključeno, te s velikim zanimanjem prati skup od prve inicijative do njegove današnje realizacije”.

U tom smislu izrazila je zahvalu svima koji su dali svoj doprinos; za uspješno organiziranje i održavanja ove iznimno respektabilne znanstvene konferencije, rekla je, dok je govor predsjednika Papinskoga odbora za povijesne znanosti Mareka Andrzeja Inglota pročitan, jer je bio spriječen doći na svečano otvaranje. Pozdravne je riječi izrekao i rektor Sveučilišta u Splitu Dragan Ljutić, a nastupili su Vokalisti salone, Crkveni kantači iz Kaštel Kambelovca, te sopranistica Ida Bilić Katić i orguljaš Mirko Jankov.

Okupljeni su u ovoj prilici imali vrlo rijetku priliku vidjeti izloženu – na središnjem oltaru – jedinstvenu dragocjenost koju posjeduje nadbiskupija ‘Splitski evangeliar’ koji je nastao između 6. i 8. stoljeća, a čuva se u Kaptolskom arhivu. O njemu je kratko govorio arhivist Nadbiskupskog i Kaptolskog arhiva Ivan Bolta.

 

zuzzz.jpg

 

Na simpoziju – koji kroz tri dana traje na splitskome Filozofskom fakultetu – izlagati će se i raspravljati o historiografskim spoznajama vezanim za razdoblje vladavine kralja Tomislava prije 11. stoljeća i za središnji politički događaja Tomislavove vladavine; splitskim crkvenim saborima održanim 925. i 928. godine.

Prijavljena su 52 sudionika – iz Hrvatske, Australije, Belgije, Bosne i Hercegovine, Italije, Mađarske, Njemačke, Rusije, Srbije i Velike Britanije – prvenstveno povjesničari, ponajviše medievalisti, ali i crkveni povjesničari, te arheolozi, povjesničari umjetnosti, filolozi i jezikoslovci.

Izvor: IKA
Objavljeno: 08. 05. 2025.

Program

15:30 Molitvene nakane - Međugorje
16:00 Vijesti iz života Crkve HKR-a
16:15 Sveta Krunica (radosna otajstva) - Međugorje
17:00 Najave i obavijesti večernjeg programa
17:10 Informativne minute
17:30 Božanski časoslov - Večernja
17:55 Himan Duhu Svetom
18:00 Misa - župa sv.Juraja. Vitez
18:50 Vijesti radio Vatikan
19:30 Rubrika: U dječjoj mašti/Nina Bandić
20:00 Emisija: Da progledam, Gospodine/Krešimir Stjepan Pećar
21:00 Gospina krunica

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu