Gostujući u emisiji „Habemus papam“ u četvrtak, 8. svibnja na Hrvatskoj televiziji, rektor Hrvatskoga katoličkog sveučilišta prof. dr. Željko Tanjić izjavio je da je upravo kardinal Robert Francis Prevost bio njegov favorit za papu jer se radi o osobi koja u sebi objedinjuje mnoštvo različitih darova, vrlina i kvaliteta.
FOTO: Angelina Tadić
Rektor Tanjić rekao je da je u njegovoj molitvi i razmišljanju bilo prisutno ime kardinala Prevosta, objavila je IKA. „U ovom trenutku smo dobili, reći ću kolokvijalno, najbolji mogući dar Duha Božjega po kardinalima za Crkvu. Najbolji mogući izbor“, smatra dr. Tanjić.
Istaknuo je da je novi Papa osoba koja objedinjuje mnoštvo kvaliteta.
„On je matematičar, teolog, crkveni pravnik, redovnik. Rođen je u Sjedinjenim Američkim Državama, ali je veći dio svoje službe proveo u Južnoj Americi gdje je bio obljubljen kao biskup. Imao sam priliku čuti svjedočanstvo njegovih svećenika. Djelovao je u Rimskoj kuriji, dakle ima i to iskustvo. Bio je general svoga reda. Govori različite jezike. On je jedan od najljepših darova koje smo mogli dobiti. Došao je na Petrovu stolicu s porukom mira, s porukom Krista uskrsloga. U prvom govoru spomenuo je i papu Franju, govorio je o misionarskoj Crkvi, o Crkvi koja treba ići u susret svima. Novi Papa objedinjuje poniznost, jednostavnost i otvorenost, ali s dubokom tradicijom Crkve“, rekao je dr. Tanjić.
Ocijenio je da je Lav XIV. prihvatio svoju službu s ljudskom poniznošću, spremnošću i otvorenošću da djeluje dalje na jedinstvu Crkve.
Dr. Tanjić smatra da će biti zanimljivo čuti od njega na koga je mislio kad je uzeo ime Lav. Puno je bilo papa toga imena u povijesti, najbliži nam je papa Lav XIII. poznat po socijalnoj enciklici „Rerum novarum“. Dr. Tanjić je podsjetio i na Lava Velikoga iz 5. stoljeća koji je bio važan za odnos s Istokom i za ekumensku dimenziju. Osim toga, Huni su u to vrijeme bili prodrli u Rim, a njegovom odlučnom akcijom Crkva je tadaučvršćena i ojačana.
Dr. Tanjić primijetio je da se novi Papa, premda Amerikanac, nije u prvom govoru obratio na engleskom koji je danas najmoćniji jezik. Odabrao je talijanski, prvenstveno jer je on rimski biskup. Govorio je i španjolski jer je bio misionar i biskup u Peruu, a i najviše katolika u svijetu govori španjolski.
„Premda neki kažu da je neobično da je novi papa Amerikanac, kardinali su brzo našli konsenzus i izabrali ga u četvrtom krugu glasanja, što je dobar znak jedinstva Crkve“, rekao je rektor Tanjić.
Istaknuo je da glavne poruke novoga Pape idu u smjeru nastavka pontifikata pape Franje, ali s njegovom osobnom dimenzijom. „Vidljivo je to po vanjskim obilježjima, po stilu i načinu. Više puta je u inauguracijskom govoru spomenuo ime pape Franje, što nije bio slučaj kod prethodnih izbora da su se toliko referirali na prethodnike. Smatram da će onu intuiciju koju je imao papa Franjo sada trebati staviti u institucionalni okvir i dati im jednu drugu dimenziju i značenje. Mislim da će u tom smjeru ići pontifikat“, prokomentirao je dr. Tanjić.
Ocijenio je da će nama u Hrvatskoj biti zanimljivo kako će se novi poglavar Katoličke Crkve odnositi prema Europi. Spomenuo je da je jedan od dosadašnjih najbližih Papinih suradnika u Dikasteriju za biskupe podtajnik mons. Ivan Kovač, Hrvat iz Mostarsko-duvanjske biskupije, stoga dr. Tanjić smatra da je on dobro upoznat i sa situacijom u Hrvatskoj i BiH i to ne samo kroz imenovanje biskupa.
Naveo je i jednu zanimljivost. Svake godine za svetkovinu Majke Božje od Kamenitih vrata zagrebački nadbiskup pozove jednog kardinala i on obično održi i Lectio magistralis na Hrvatskome katoličkom sveučilištu. U 2026. godini upravo je kardinal Prevost trebao slaviti misu za svetkovinu zaštitnice grada Zagreba i održati predavanje na HKS-u.
„Možemo se nadati da će, kad nije kao kardinal, a onda kao Papa posjetiti Hrvatsku“, zaključio je dr. Tanjić.
Izvor: IKA
Objavljeno: 10. 05. 2025.