Papa Lav XIV. susreo se u ponedjeljak 12. svibnja u Dvorani Pavla VI. s medijskim djelatnicima iz cijeloga svijeta
Izvor: Vatican Media
Papa Lav XIV. susreo se u ponedjeljak 12. svibnja u Dvorani Pavla VI. s medijskim djelatnicima iz cijeloga svijeta, ponajviše onima koji su u Rimu pratili obrede Velikoga tjedna, preminuće i sprovodne obrede pape Franje, tijek konklave i prve nastupe novoga Svetoga oca, piše Informativna katolička agencija.
U pozdravnom je govoru Papa zahvalio na svemu što su medijski djelatnici činili proteklih dana i što čine u ovom vremenu milosti. Spominjući Isusov Govor na gori i Isusov poziv “Blago mirotvorcima”, Papa je naglasio: „To blaženstvo izaziva sve, a posebno dotiče novinare, jer poziva na promicanje drukčije komunikacije – one koja ne traži pod svaku cijenu odobravanje, koja se ne služi agresivnim riječima, koja ne pristaje uz logiku natjecanja i koja nikada ne odvaja istinu od ljubavi s kojom je, u poniznosti, trebamo tražiti. Mir započinje u svakome od nas: u načinu na koji gledamo druge, kako ih slušamo i kako o njima govorimo. Upravo zato, način na koji komuniciramo od presudne je važnosti: moramo reći ‘ne’ ratu riječi i slika i odbaciti ratni način razmišljanja.“
Foto: RM Italija
Ponovno je izrazio solidarnost Crkve s novinarima zatočenima zbog potrage za istinom i njezina prenošenja, i zatražio njihovo oslobađanje.
Crkva u njima – osobito u onima koji svjedoče o ratovima, i to nerijetko po cijenu vlastitoga života – prepoznaje hrabrost onih koji brane dostojanstvo, pravdu i pravo naroda na informaciju. Jer samo informirani narodi mogu donositi slobodne odluke. Patnja zatočenih novinara apel je savjesti narodima i međunarodnoj zajednici, podsjećajući sve nas na važnost očuvanja dragocjene slobode izražavanja i slobode medija, poručio je
Foto: RM Italija
„Hvala vam, dragi prijatelji, na vašem služenju istini, posebno kada ste izvještavali o boli zbog smrti pape Franje – smrti koja se ipak dogodila u svjetlu Uskrsa. Ta nas je uskrsna vjera uvela u duh Konklave, u kojoj ste i vi bili posebno angažirani tijekom napornih dana. I tada ste uspjeli prenijeti ljepotu Kristove ljubavi koja nas sve ujedinjuje i čini jednim narodom, vođenim Dobrim Pastirom“, dodao je Lav XIV. i nastavio: „Živimo u zahtjevnim vremenima – kako za življenje, tako i za pripovijedanje. Ta vremena izazov su za sve nas i ne smijemo ih izbjegavati. Naprotiv, ona nas pozivaju da, u svojim različitim ulogama i službama, nikada ne pristanemo na prosječnost. Crkva mora prihvatiti izazov vremena, a isto tako ni komunikacija ni novinarstvo ne smiju biti izvan vremena i povijesti. Sveti Augustin nas podsjeća: ‘Živimo li dobro, vremena će biti dobra. Mi smo vremena.’ Hvala vam što ste u svom radu nastojali izaći izvan stereotipa i klišeja kojima se često pristupa kršćanskom životu i životu Crkve. I hvala vam što ste uspjeli prepoznati ono bitno u onome što Crkva jest, i prenijeti to svijetu – svim dostupnim sredstvima.“
Foto: RM Italija
“Danas je jedna od najvažnijih zadaća promicati komunikaciju koja nas može izvesti iz ‘babilonske kule’ u kojoj se ponekad nalazimo – iz zbrke jezika lišenih ljubavi, često obojenih ideologijom i pristranošću”, naglasio je potom Sveti otac i nastavio: „Upravo zato vaš je rad – riječi koje birate i stil kojim ih oblikujete – od velike važnosti. Jer komunikacija nije samo prijenos informacija, nego oblikovanje kulture, stvaranje ljudskih i digitalnih prostora koji postaju mjesta dijaloga i susreta. Promatrajući brzi tehnološki razvoj, ta misija postaje još potrebnija. Posebno se to odnosi na umjetnu inteligenciju, čiji golemi potencijal sa sobom nosi i veliku odgovornost: potrebna su razboritost i jasno usmjerenje kako bi se ti alati upotrebljavali za opće dobro i na korist cijelom čovječanstvu. Ova odgovornost tiče se svih nas – u skladu s našom životnom dobi i društvenim ulogama.“
Okupljene novinare podsjetio je na poziv pape Franje iz njegove posljednje poruke za Svjetski dan sredstava društvene komunikacije: „Razoružajmo komunikaciju – oslobodimo je predrasuda, ogorčenosti, fanatizma i mržnje. Očistimo je od agresivnosti. Nije nam potrebna buka i snaga u riječima, nego komunikacija koja zna slušati i čuti glas onih koji nemaju glasa. Razoružajmo riječi – i time ćemo pridonijeti razoružavanju svijeta. Komunikacija koja je razoružana i koja razoružava otvara pogled na svijet iz nove perspektive i potiče nas na djelovanje u skladu s našim ljudskim dostojanstvom.“
“Vi ste u prvim redovima kada treba izvijestiti o sukobima, o nadama u mir, o nepravdama i siromaštvu, kao i o tihom, svakodnevnom radu mnogih koji grade bolji svijet. Zato vas molim: birajte, s punom sviješću i hrabrošću, put komunikacije koja gradi mir”, zaključio je Sveti otac.
Izvor: IKA
Objavljeno: 12. 05. 2025.