icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Katolički školski centar "Petar Barbarić" u Travniku, u ponedjeljak 19. svibnja 2025., proslavio je 27 godina djelovanja i postojanja

phpThumb_cache_ktabkbih.net__srce0e8cbd91bb50d022c15010e16cb8565_par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378_dat1747676654.jpegIzvor: KŠC "Petar Barbarić" u Travniku

Katolički školski centar "Petar Barbarić" u Travniku, u ponedjeljak 19. svibnja 2025., proslavio je 27 godina djelovanja i postojanja, objavljeno je na mrežnoj stranici KŠC-a, prenosi KTA.

Proslava Dana Centra, koja je započela 13. svibnja prigodnom priredbom učenika razredne nastave, završena je misnim slavljem i prigodnom akademijom na temu “To je moja zemlja”.

Misu je u sjemenišnoj crkvi sv. Alojzija Gonzage predvodio je mons. Ivica Božinović, ravnatelj KŠC-a „Bl. Ivan Merz“ u Banjoj Luci, uz koncelebraciju više svećenika i ravnatelja KŠC-ova u BiH.

U prigodnoj homiliji je progovorio o putovima kojima se Bog obraća vjernicima te okupljenima poručio: “Trebamo biti otvoreni Božjem govoru da bismo ga mogli čuti. Blagdani su uvijek prigoda da zastanemo, zahvalimo Bogu, na neki način, oni su inventura života. Neka nam Bog otvori srce da čujemo Božji govor oko nas i stavimo se Bogu na raspolaganje.”

Program svečane akademije osmišljen je da kroz pjesme vrtićke skupine „Pčelice“ i mješovitog zbora, zatim scenske prikaze dramskih sekcija Osnovne škole i Gimnazije Centra, kao i glazbene nastupe učenika i djelatnice Ivane Janko Stupar sa kćerkom Petrom prikaže povijest čovjekovog bivanja u Travniku, kojega je o. Anton Puntigam (1859.-1926.), austrijski isusovac koji je 27 godina proveo u Travniku i Sarajevu, opisao kao čovjeka s “nepokvarenom bosanskom narodnom dušom i njenim originalnim načinom mišljenja i izražavanja”.

 

image003jf.jpg

 

Na akademiji su pročitana imena učenica i učenika koji su osvojili prva tri mjesta u obje kategorije likovno-literarnog natječaja “Stazama Petra Barbarića” kojim se, kako ističu iz ovog KŠC-a, od 2018. godine nastoji učenike osnovnih škola poticati na razmišljanje o Petru Barbariću koji je svojim životom postao uzor mnogim mladim ljudima.

Akademija je bila i prigoda da mons. Božinović, koji je i predsjedatelj Pedagoškog vijeća Sustava katoličkih škola za Europu, uruči Godišnju nagradu “Lukić-Dlouhi” na nivou Sustava katoličkih škola za Europu učenici 9. razreda ovog KŠC-a Lari Augustinović. Pročitana su i imena učenica i učenika koji su se tijekom školske godine istaknuli u natjecanjima u znanju i sportu u školi i izvanškolskim aktivnostima, kao i u umjetničkom izrazu u kojem su se ove godine istaknule tri učenice: Emela Moranjačkić, Petra Kapetan i Antonija Martinović.

 

seft4rehtthh.jpg

 

Kao i prethodnih godina i ove su dodijeljena priznanja profesorici razredne nastave Ivanki Baltić, profesorici likovne umjetnosti Kristini Vidak i knjižničarki Mariji Matić za doprinos u radu Centra.

 

image002hhhhj.jpg

 

Proslava je završila ugodnim druženjem u blagovaoni KŠC-a.

Kako se navodi na stranici Centra, Katolički školski centar “Petar Barbarić” u Travniku ima dugu i značajnu povijest, ukorijenjenu u osnivanju Nadbiskupske gimnazije i sjemeništa davne 1882. godine. Nadbiskup Josip Stadler prepoznao je važnost obrazovanja katoličke mladeži te je Travnik odabrao kao sjedište ove ključne institucije.

Tijekom burnih vremena 20. stoljeća Nadbiskupska je gimnazija prolazila kroz različite faze, međutim, s demokratskim promjenama u Bosni i Hercegovini osniva se KŠC “Petar Barbarić” kao dio Sustava katoličkih škola za Europu, a ideja nadbiskupa Stadlera ponovno je zasjala svojim sjajem. Danas se rad Centra ogleda u djelovanju vrtića “O. Ante Gabrić”, osnovne škole s produženim boravkom za djecu i gimnazije sa sjemeništem i muškim i ženskim internatom, nudeći kvalitetno obrazovanje utemeljeno na kršćanskim vrijednostima.

Centar nosi ime časnog sluge Božjega Petra Barbarića koji je rođen 19. svibnja 1874. te se na Petrov rođendan obilježava i Dan Centra

Izvor: ksc-travnik.net
Objavljeno: 20. 05. 2025.

Program

05:00 Rubrika: Čitamo knjigu: Kako me je Bog vodio/Anton Puntigam/narator Noa Strinić/R
05:30 Rubrika: Svetac dana i Imendan
06:00 Zvona + Kraljice neba
06:15 Nakane apostolata molitve + Sveta Krunica (žalosna)
06:45 Komentar dnevnog evanđelja
07:00 Misa - župa sv. Ante Padovanskog - Humac
07:30 Jutarnja molitva - Božanski časoslov
07:50 Najave i obavijesti, vremenska prognoza, stanje na cestama
08:00 Rubrika: Svetac dana i Imendan
08:15 Rubrika: Zanimljivosti
08:30 Rubrika: Upoznajmo Bibliju
08:50 Duhovna misao

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu