icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Euharistijskim slavljem ispred župne crkve Sv. Nikole Tavelića u Tomislavgradu, 5. srpnja obilježena je Jubilejska godina i 1100. obljetnica Hrvatskoga Kraljevstva i povijesnih Splitskih crkvenih sabora.

phpThumb_cache_nedjelja.ba__srcfa8441d448818dde4f8e1051b18f841b_par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378_dat1751718670.jpegFoto: Miroslav Gracić

Euharistijsko slavlje predvodio je vrhbosanski nadbiskup i predsjednik Biskupske konferencije BiH mons. Tomo Vukšić u zajedništvo s vrhbosanskim nadbiskupom u miru Vinkom kard. Puljićem, brojnim hrvatskim biskupima, apostolskim nuncijima, provincijalima i provincijalkama iz BiH i Hrvatske te brojnim svećenicima, izvijestio je portal Katoličkog tjednika - Nedjelja.ba. Propovjedao je zagrebački nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije mons. Dražen Kutleša.

Na početku misnoga slavlja, nadbiskup je Vukšić, u pozdravnom slovu, naglasio kako se evo nalazimo usred zahvalnih slavlja Jubilarne 2025. godine od rođenja Spasitelja svijeta, Krista Gospodina, a kao današnji potomci svojih slavnih predaka naroda Hrvata, sa zahvalnošću i ponosom ove iste godine sjećamo se također njihovih mudrih i hrabrih odluka kojima su, nakon dolaska na ove prostore, izabrali vjeru u Isusa Krista i, kao članovi Katoličke Crkve, organizirali svoj crkveni i društveni život.

 

1100_obljetnica_Hrvatskog_Kraljevstva_17.jpg

 

Zlatna prigoda za sjećanje na slavno stoljeće

„Naime, radi uspostave i provedbe što bolje crkvene organizacije u krajevima čije središte je bila Salona, i u skladu s već ustaljenom crkvenom tradicijom da se sazivaju pokrajinski koncili radi rješavanja otvorenih pitanja na nekom konkretnom području, godine 925., s blagoslovom pape Ivana X., sazvan je prvi splitski crkveni sabor. Iste godine, također radi sazivanja sabora i uređenja crkvenih pitanja u hrvatskim krajevima, papa Ivan X. pisao je pismo, kako veli u prvoj rečenici, ljubljenom sinu Tomislavu, kralju Hrvata, i Mihajlu, izvrsnom knezu Humljana, prepoštovanom Ivanu, nadbiskupu crkve salonitanske, svim podložnim biskupima, svim županima i svim svećenicima i čitavu narodu koji je boravio u Slavoniji i Dalmaciji, predragim svojim sinovima“, kazao je nadbiskup Tomo, podsjetivši i kako je iste godine, kad je napisano Papino pismo, održan prvi splitski sabor, a na njemu su, osim biskupa, sudjelovala također obojica spomenutih prvaka, kralj i knez.

"Bilo je to ravno prije 1 100 godina i to je razlog našega današnjeg hrvatskog narodnog i crkvenoga katoličkog okupljanja na zahvalno euharistijsko slavlje u Tomislavu Gradu. Stoga je ovo zlatna prigoda za sjećanje na ono slavno stoljeće hrvatskoga naroda, ali i vrijeme za zahvalnu molitvu za zaslužne osobe iz crkvenog i društvenog života Naroda i Crkve onoga doba", potaknuo je vrhbosanski nadbiskup te osobito zahvalio biskupu Petru, ocu gvardijanu i svim njihovim suradnicima za uloženi napor radi pripreme ovoga misnog slavlja te civilnim vlastima i brojnim kulturnim i znanstvenim djelatnicima, ovdje i u Hrvatskoj, jer su svojim sudjelovanjem i doprinosima uvelike pomogli da se ova važna obljetnica hrvatskoga naroda i naših dviju biskupskih konferencija tijekom ove godine obilježava i proslavlja na dostojanstven način.

Nakon Liturgije riječi i čitanja Evanđelja, u homiliji naslovljenoj Očuvati ukorijenjenost (Pnz 6,4-13, Heb 13,7–8.15–16, Mt 5,13-16), nadbiskup Kutleša podsjetio je vjernički puk kako danas stojimo na svetom mjestu, pokraj spomen-crkve koju je hrvatski narod odlučio podići u povodu tisućite obljetnice krunidbe kralja Tomislava kao vidljiv znak i trajan zalog nade svoje budućnosti.

 

1100_obljetnica_Hrvatskog_Kraljevstva_20.jpg

 

Ostaje (samo) ono u što smo duboko ukorijenjeni

„Taj čin nije bio tek simboličan ni protokolaran; bio je to duhovni čin pamćenja, prisjećanje na ukorijenjenost hrvatskoga naroda u kršćansku vjeru koja je srce kulture, u baštinu koja nas je oblikovala tijekom stoljeća. To je bio spomen-čin naroda koji je svoju budućnost odlučio povjeriti Bogu i Crkvi; Naroda koji je tada, kao što to činimo i mi danas, svjesno izabrao živjeti ne samo u zemaljskoj slobodi, nego u svjetlu Božje istine koja oslobađa i daje smisao svemu“, posvijestio je te naglasio kako je naša ukorijenjenost u kršćansku baštinu koja se očitovala u domoljublju, jeziku, kulturnom stvaralaštvu i državotvornosti žestoko napadana tijekom naše hrvatske povijesti.

„Ovo svečano euharistijsko slavlje jest i zahvala i obveza: zahvaljujemo Bogu na povijesti milosti, ali se ujedno pitamo kakva je naša odgovornost danas. Ova obljetnica također je čin domoljublja, a domoljublje nije puka emocija ili politički slogan. Domoljublje je izraz ljubavi prema konkretnom narodu, njegovu jeziku, njegovim svetinjama, njegovim ranama, njegovoj povijesti i budućnosti. Stoga kad danas govorimo o Hrvatima, o jedinstvu našega naroda i o vjernosti Kristu, govorimo o ukorijenjenosti u kršćansku civilizaciju. Ukorijenjenost je jedna od najvažnijih, a ujedno i najmanje prepoznatih potreba ljudske duše – kako pojedinca, tako i naroda. Ako čovjek ili narod izgube korijene, oni gube svoju dušu. Bez duše, čovjek postaje stroj; Narod postaje tek mnoštvo kojim drugi mogu upravljati i manipulirati. U svijetu u kojem je sve vidljivo prolazno, gdje su i granice i vrijednosti podložne promjeni, postavlja se temeljno pitanje: što ostaje kad sve drugo prođe? Odgovor je jasan: ostaje ono što je dublje od promjena, trajnije od vremena, svetije od političkih interesa i kalkulacija – ostaje ono u što smo duboko ukorijenjeni“, tumačio je propovjednik.

 

1100_obljetnica_Hrvatskog_Kraljevstva_13.jpg

 

Govoreći nadalje o ukorijenjenosti, mons. Kutleša je naglasio kako se ona snažno očitovala i kroz žrtve branitelja u Domovinskom ratu, koji nisu ustali u obranu ideologije, nego u obranu vjere, domovine, doma, jezika i budućnosti vlastitoga naroda. „U njima se ponovo pokazala teologija ukorijenjenosti – istina da ljubiti Boga, obitelj, narod i domovinu nije politički čin, nego sveta obveza. To je ljubav koja gradi, a ne ruši; Koja blagoslivlja, a ne isključuje“, potaknuo je.

Nadbiskup je pojasnio kako se domoljublje iskorjenjivalo pokušajima prekrajanja povijesnih činjenica, a pravo na vlastitu domovinu fizičkim iskorjenjivanjem naroda: od oduzimanja zemlje, prisilnih migracija i političkih zatvaranja do žrtava Domovinskoga rata.

Cilj je bio - iščupati korijene hrvatskom narodu

„Doista, od osmanlijskih osvajanja do agresora Domovinskog rata; od komunističke diktature do suvremene indoktrinacije – cilj je bio uvijek isti: iščupati korijen i dušu hrvatskoga naroda. Onemogućiti pamćenje. Zabraniti svetinje. Ali nismo pokleknuli. Preživjeli smo jer smo znali u što smo ukorijenjeni. Odoljeli smo tim pokušajima ponajprije krvlju mučenika: počevši od prvog mučenika na ovim našim prostorima, Svetoga Venancija, potom Nikole Tavelića, Drinskih mučenica, Bl. Miroslava Bulešića te Bl. Alojzija Stepinca. Oni su znak da se Krist ne izdaje i ne prodaje ni kad boli, ni kad prijeti smrt, i da se vjera ne može ušutkati ondje gdje srce gori za Istinu“, kazao je mons. Kutleša te upozorio kako smo i danas izloženi novim pokušajima iskorjenjivanja, koji su nerijetko zaogrnuta ruhom novih ljudskih i „naprednih“ prava u pozadini kojih su nove ideologije, poput rodne i njoj srodnih.

 

1100_obljetnica_Hrvatskog_Kraljevstva_32.jpg

 

„One živote ne oduzimaju na bojnom polju, nego u majčinoj utrobi. Iskorjenjujuće ideologije se provlače i kroz zakone koji reguliraju gospodarstvo i tržište rada, obitelj i školski sustav. Njihove plodove vidimo u odlascima mladih, sveprisutnoj korupciji, moralnoj otupjelosti i razjedinjenosti. Iskorjenjivanje današnje globalizacije nudi čovjeku svijet, a oduzima mu zdravu obitelj. Daje mu informacije, a oduzima mudrost. Otvara granice, a zatvara srce. Globalizacija želi narod bez pamćenja, Crkvu bez proroštva i pod kontrolom, obitelj bez svetosti i djece, želi kontrolu nad svima i nad svime. Iskorijenjenost postaje nova norma. Sve je relativno. Sve je zamjenjivo. Čovjek više nije osoba, nego funkcija. Savjest više nije Božji glas, nego osjećaj. Dijete nije dar, nego izbor. Narod nije zajednica, nego statistika. U takvome svijetu zajedništvo se svjesno i namjerno rastače – kako u narodu, tako i u Crkvi. No poslanica Hebrejima nas podsjeća: 'Dobrotvornosti i zajedništva ne zaboravljajte, jer takve su žrtve mile Bogu' (Heb 13,16). Pravo zajedništvo temelji se na žrtvi, ne na kompromisu. Na ljubavi, ne na korupciji. Na prihvaćanju, a ne na interesu“, posvijestio je propovjednik.

Bogoljublje, čovjekoljublje i domoljublje

Naglašavajući potom kako je hravtski narod tijekom stoljeća opstajao jer je znao čuvati svoje vrijednosti, znao je da se ono što je sveto ne prodaje, nego da se mora čuvati i kad je teško i opasno – pa i po cijenu života.

„Tko ne zna za što vrijedi umrijeti, ne zna ni za što vrijedi živjeti. Bez smisla za žrtvu, gubi se i smisao za život. Ono pak za što vrijedi i umrijeti – jesu Bog, obitelj i domovina. To je bogoljublje, čovjekoljublje i domoljublje. To troje jesu ona ljubav koja nas je očuvala kroz ratove, progonstva, režime i nevremena – i koje nas i danas jedino može očuvati“, zaključio je nadbiskup Kutleša.

 

1100_obljetnica_Hrvatskog_Kraljevstva_19.jpg

 

Na kraju misnoga slavlja pozdravne riječi misnicima i vjerničkom mnoštvu uputio je apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini mons. Francis Assisi Chullikatt, kazavši kako se danas u Tomislavgradu susreću prošlost i sadašnjost kao dvije ruke sklopljene u molitvu. Nakon čega je mostarsko-duvanjski biskup i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski Petar Palić, u ulozi domaćina, uputio riječi zahvale svima koji su na bilo koji način doprinijeli ljepoti i dostojanstvenosti današnjega slavlja.

Misno slavlje pjevanjem su animirali Župni zbor i Frama župe Tomislavgrad i Klapa Sv. Juraj Hrvatske ratne mornarice, uz orgulje don Ivana Marčića i ravnanje dirigenta Pere Tokića.

Na euharistiji su sudjelovali i predstavnici civilne vlasti svih razina iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, među kojima: predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, predsjedatelj Doma naroda Parlamenta BiH Tomislav Martinović te izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, ministar inozemnih poslova Gordan Grlić Radman.

 

1100_obljetnica_Hrvatskog_Kraljevstva_49.jpg

 

Misnici u Tomislavgradu

Na misnom slavlju u Tomislavgradu sudjelovali su nad/biskupi, provincijali i apostolski nunciji:

  • Uzoriti gospodin kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup u miru
  • Mostarsko-duvanjski biskup i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski Petar Palić
  • apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini Francis Assisi Chullikatt
  • apostolski nuncij u Italiji i San Marinu Petar Rajič
  • apostolski nuncij u Armeniji i Gruziji Ante Jozić
  • nadbiskup i metropolit splitsko-makarski Zdenko Križić
  • apostolski vizitator s ovlastima za župu Međugorje nadbiskup Aldo Cavalli
  • nadbiskup zadarski Milan Zgrablić
  • umirovljeni nadbiskup splitsko-makarski Marin Barišić
  • sisački biskup Vlado Košić
  • bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak
  • krčki biskup Ivica Petanjak
  • vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj biskup Jure Bogdan
  • šibenski biskup Tomislav Rogić
  • varaždinski biskup Bože Radoš
  • porečki i pulski biskup Ivan Štironja
  • dubrovački biskup Roko Glasnović
  • banjolučki biskup Željko Majić
  • požeški biskup Ivo Martinović
  • kotorski biskup Mladen Vukšić
  • gospićko-senjski biskup Marko Medo
  • pomoćni biskup zagrebački Mijo Gorski
  • pomoćni biskup zagrebački Ivan Šaško
  • pomoćni biskup đakovačko-osječki Ivan Ćurić
  • provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš, OFM
  • provincijal Provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić, OFM
  • provincijalni delegat Družbe misionara Krvi Kristove u Hrvatskoj p. Ilija Grgić, CPPS
  • provincijal Hrvatske franjevačke provincije Sv. Ćirila i Metoda fra Milan Krišto, OFM
  • provincijal Hrvatske salezijanske provincije Sv. Ivana Bosca don Milan Ivančević, SDB
  • kustod Franjevačke kustodije Sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri fra Tomislav Šanko, OFM


Izvor: Nedjelja.ba
Objavlljeno: 05. 07. 2025.

Program

22:30 Rubrika: Dogodilo se na današnji dan/Dražen Janko/R
23:00 Najava noćnog programa
23:05 Emisija: Svjetlo riječi/R
00:00 Anđeo Gospodnji + Pjesma Rajska Djevo, Kraljice Hrvata
00:05 Rubrika: Zaljubljeni zrakama ljubavi/ Phil Bosmans
00:15 Sveta Krunica (slavna otajstva)
01:00 Informativne minute/R
03:00 Krunica Božjeg Milosrđa + Litanije Božjem Milosrđu
03:45 Rubrika: Riječi za tebe/Zajednica Molitva i Riječ
04:00 Emisija: Poti - Putevi/Albin Škrabl/R
05:00 Rubrika: Čitamo knjigu: Bog je ljubav/s.Marija od Presvetog Srca/R
05:15 Rubrika: Svetac dana i Imendan

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu