U Katoličkom školskom centru „Don Bosco“ u Žepču u petak 20. ožujka održana je tradicionalna „Večer siromaha“ koju su organizirali djelatnici Centra i salezijanci suradnici
Foto: Salezijanski Oratorij "Don Bosco" Žepče
U Katoličkom školskom centru „Don Bosco“ u Žepču u petak 20. ožujka održana je tradicionalna „Večer siromaha“ koju su organizirali djelatnici Centra i salezijanci suradnici, a na kojoj su se prikupljala sredstva za dvije djevojčice iz Benina - sedmogodišnju Kevin i 12 godišnja Masuru. Njih su hrvatske misionarke iz Benina s. Doroteja Dunđer, rodom iz Žepča, i s. Ivančica Fulir, iz Zagreba, dovele u Hrvatsku na liječenje teških opeklina i ozljeda koje su djevojčice zadobile dok su prodavale krijumčareni benzin kako bi zaradile za hranu. Dvoje djece je tom prilikom poginulo. Dvije sestrične štićenice su hrvatskih misionarki u Beninu.

„Za malenu Kevin vidi se samo jedan dio opeklina na licu, koji je dosta izražen. Međutim, nije riječ samo o estetskom problemu - kada spava, ne može zatvoriti oči, kapci su stalno otvoreni, a ako se to ne sanira, dijete može ostati slijepo. Također, ruke u zglobu i laktu imaju oštećene tetive koje treba operirati. Kod starije djevojčice više je nastradala desna strana tijela - doslovce je jedan milimetar dijelio od sigurne smrti jer je bila ugrožena karotida,“ rekla je za HRT s. Ivančica Fulir.
„Večer siromaha“ okupila je brojne posjetitelje koji su podržali ovu akciju. Na susretu je predstavljena konkretna situacija djevojčica za koje su se prikupljala sredstva, Marijan Spajić i Nenad Perković su kratko izvijestili o prošlogodišnjem volontiranju u Ugandi kod misionara vlč. Gabrijela Jukića, a upriličene je i kviz o misijama. Za sve okupljene je pripremljena hrana koja je tradicionalna u misijskim područjima.

Akciju su uz okupljene pojedince podržale i pojedine tvrtke iz žepačkog kraja. Kroz korizmene nedjelje salezijanci suradnici su prodavali kolače, a sredstva od prodaje su također namijenili za liječenje ozlijeđenih djevojčica. I žepački župnik i dekan vlč. Predrag Stojčević je pozvao župljane da se uključe u ovu akciju. Kroz nabrojane aktivnosti prikupljeno je 13.000 KM za nastradale djevojčice.

„Večer siromaha“ prvi put je održana 2011. godine.
Izvor: KTA
Objavljeno: 23. 03. 2026.











