Euharistijsko slavlje proslave nebeskoga zaštitnika i obljetnice posvete crkve u mostarskoj župi Sv. Mateja 21. rujna predvodio je don Krešo Puljić, župnik župe Sv. Tome u Mostaru.
U koncelebraciji, uz župnika don Tomislava Ljubana, bilo je još 15 svećenika.
Nakon svetopisamskih čitanja i Evanđelja kojeg je navijestio mladomisnik iz ove župe don Branimir Bevanda, don Krešo je uputio prigodnu propovijed.
Spomenuo je tako četiri umjetnička djela koja su se urezala u njegovo sjećanje a koje bi svaki hodočasnik u Rimu trebao vidjeti: Michelangelova Pieta u Bazilici Sv. Petra, Mojsije u crkvi Sv. Petra u Okovima, Stvaranje Adama u Sikstinskoj kapeli te u crkvi Sv. Luja Caravaggiov Božji poziv Svetom Mateju. „Na slici Stvaranje Adama Michelangelo je prikazao Boga kako pruža ruku prema Adamu. Praznina između njihovih nedodirnutih prstiju prikazuje nepremostivost između božanskoga i ljudskoga i mjesto gdje struji božanska ljubav prema čovjeku Adamu. Prikazao je grješna, lijena, aljkava čovjeka, ranjena grijehom. U tome Adamu možemo vidjeti svakoga od nas, u svome sadašnjem stanju, a posebno u grješnome stanju. Mala je razlika između Michelangelove i Caravaggiove slike, između ruku Boga i Adama i Isusa i Mateja. Nepremostiv jaz između Boga i čovjeka donekle je skratio Isus na drugoj slici. Postao je čovjekom, i ne samo to, nego je otišao u carinarnicu. U židovsko vrijeme nije bilo gorega mjesta od carinarnice, tu su radile prodane duše. Isus ulazi u carinarnicu, pruža ruku Mateju i kaže mu hajde za mnom. On usta i pođe za njim. Bog u Isusu Kristu premošćuje naše provalije, naše razlike, i vraća nas u svoj zagrljaj“, posvijestio je propovjednik, prenosi cnak.ba.
Podsjetio je kako su carinici su u ono vrijeme bili i grabežljivci, i nepravednici i preljubnici. „Nisu li grabežljivci svi oni koji nezasluženo dobiju svoje radno mjesto i s toga mjesta ne služe narodu nego samo sebi te dalje stvaraju svoje strukture koje djeluju protiv naroda, protiv vjere i Boga. Grabežljivci smo i mi ako grabimo radna mjesta koja nam ne pripadaju. Nije li grabežljivost svako radno mjesto koje dobijemo preko očeva i stričeva. I mi u svome društvu imamo mnoge Mateje i Zakeje ali evo sada je prilika da po zagovoru Sv. Mateja molimo za takve ljude (…) Nije li i u našemu društvu slična slika kada pojedinci imaju samo svoje kružoke – carinarnice gdje ubiru, gdje žive i gdje se druže sa sebi jednakima bez dodira s narodom (…) Danas nam je prilika zapitati se jesmo li i mi spremni poput Sv. Mateja ustati i poći za Isusom. Od glagola ustati dolazi i riječ uskrsnuti. Zar nije Matej uskrsnuo kada je ustao i krenuo za Isusom, kada je propovijedao po cijelome svijetu, kada je napisao Evanđelje? Matej je ostavio kruh ovoga svijeta da bi slijedio onaj Kruh koji je s neba sišao. Hajdemo i mi svoj 'nepošteni kruh', zemaljski kruh, zamijeniti nebeskim. Tek kada stavimo Isusa na prvo mjesto, imat ćemo kruha u izobilju“, poručio je, među ostalim, dok Krešo.
Na kraju svete mise vjernicima se obratio don Ivo Šutalo, bivši župnik ove župe, a sada župnik u Čeljevu odakle je došao don Tomislav. Pozdravio je okupljene te istaknuo kako su iz Čeljeva na proslavu blagdana Sv. Mateja stigla dva autobusa vjernika kao i kulturno-umjetničko društvo. Zahvalio je bivšemu župniku don Tomislavu i zaželio mu uspješan duhovni i pastoralni rad u ovoj novoj župi.
Don Tomislav je uzvratio pozdrave i zahvale te pozvao u kriptu na druženje.
Spomenimo kako je uoči proslave patrona upriličena trodnevnica, kada su mise predvodili don Rajko Marković, župnik župe Potoci; don Josip Galić, katedralni župnik i don Ivan Turudić, župnik župe Sv. Ivana apostola i evanđelista u Mostaru.
Donosi: J.P., KT
Objavljeno: 23. rujna 2021