Tako se recimo muškarci okupljaju na trgu u Derryju u Sjevernoj Irskoj kako bi molili krunicu kao naknadu za uvrede Bezgrešnog Srca Marijina.Katolički mediji diljem svijeta, međutim, javljaju kako se slične molitvene inicijative javljaju i u SAD-u, Kanadi, Francuskoj, Italiji, Hrvatskoj, Australiji…Oni koji se okupljaju na ove javne krunice čine to u različite nakane: zaštitu života i tradicionalne obitelji, obnovu vjere u sve sekulariziranijim društvima, iscjeljenje društvenih podjela i prestanak pandemije COVID-19.
Sve je počelo u Poljskoj
No, trend je započeo u katoličkoj Poljskoj.
Maciej Maleszyk, s Instituta Piotra Skargi u Varšavi, rekao je da je institut organizirao javnu krunicu još 2009. godine u vrijeme homoseksualne parade.
Zatim, 2017., povodom 100. obljetnice ukazanja Djevice Marije u Fatimi, ovaj Institut koji je povezan s konzervativnim pokretom Tradicija, obitelj i vlasništvo, ponovno je organizirao javne krunice.
Otac Marius O’Reilly, svećenik u Corku u Irskoj, okupio je tim i pokrenuo sličnu inicijativu ‘Krunica na obali’. Ljudi su bili potaknuti da odu u obalna područja, ili ako su predaleko od mora, do jezera ili rijeka, i, na neki način, okruže Irsku krunicom, moleći Boga da zaštiti zemlju od sila sekularizacije.
Zatim je prošle jeseni Patrick McCrystal, direktor Human Life Internationala (HLI) u Irskoj, inspiriran fotografijama na društvenim mrežama stotina muškaraca u Poljskoj koji javno mole krunicu, započeo projekt pod nazivom Muška javna krunica odštete i pokajanja.
‘Kada bi muškarci u Irskoj u početku preuzeli odgovarajuću odgovornost za žene u svojim životima, ne bi bilo krize s pobačajem’, rekao je McCrystal za Angelus. ‘Abortus je u jednom smislu manifestacija muške neodgovornosti. Zato samo muškarci mogu ispravno učiniti odštetu i pokajanje. Žene to ne mogu učiniti umjesto nas.’
‘Dio našeg problema u društvu je to što muškarci ne obraćaju pažnju na svoj molitveni život ili uključenost u crkvene aktivnosti ili duhovni život”, rekao je pokretač krunice muškaraca u američkom Teksasu, koji je inače maronitski kršćanin.
U Libanonu, koji ima najveći udio kršćana na Bliskom istoku, sada postoji oko 100 mjesta na kojima se moli krunica srijedom, obično ispred kuća, a ne na javnim prostorima poput trgova.
Australska krunica muškaraca
U australskom Sydneyu 4. lipnja grupa hrvatskih katoličkih muškaraca iz udruge Vitezova Predragocjene Krvi Kristove predmolila je krunicu ispred tamošnje katedrale.
‘Ova naša šesta krunica je dosad najposjećenija, riječ je o možda i dvjesto molitelja, a potaknuti našim primjerom u krunicu ovoga tipa pridružit će se i šest zemalja iz Južne Amerike. Također rečeno nam je da su tri slike s našeg zadnjeg moljenja krunice od 7. svibnja koje je sydneyska nadbiskupija objavila na svom službenom Facebook profilu najgledanija objava katoličkih medija u Australiji uopće ikada’, rekao je Ivica Kovač, jedan od organizatora molitve u Sydneyju za portal domovina.info.
‘Također hrvatske zajednice u Melbourneu, Perthu i Brisbane su također održale, potaknuti našim primjerom, takve molitve po prvi put u svojim gradovima. Također dobili smo upite i iz biskupije u Canberri te vjerujemo da će se i oni uključiti u molitvu…Htio bih još jednom podsjetiti da ova naša molitva nije nikakav protest ili vrsta prosvjeda. Ovo je naše mogao bih to tako reći, javno ‘izlaženje iz ormara’, tj. ohrabrenje, poziv i podsjetnik svim katolicima u Australiji – da je molitva uz post jedini način i put kojim idemo i vodimo naše obitelji u svijetu kojem živimo’, zaključno poručuje Kovač.
Izvor: NAROD.HR
Objavljeno: 22.lipnja 2022.