Nakon radnog dijela Skupštine Europske akademije znanosti i umjetnosti, održane u Salzburgu 1. i 2. srpnja 2022., uslijedio je svečani dio na kojem su uručene diplome novim akademicima, koji su izabrani na sjednici Senata 21. svibnja 2021.
Prof. dr. Franjo Topić (Izvor: snimka zaslona // YouTube))
U Salzburgu je 1. i 2. srpnja 2022. održana Generalna skupština Europske akademije znanosti i umjetnosti (Academia Scientiarum et Artium Europaea). Nakon radnog dijela Skupštine uslijedio je svečani dio skupštine na kojem su uručene diplome novim akademicima izabranim na sjednici Senata, 21. svibnja 2021.
Iz Bosne i Hercegovine, diplomu akademika iz razreda svjetskih religija dobio je akademik prof. dr. Franjo Topić, umirovljeni profesor Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, počasni predsjednik Paneuropske unije BiH i počasni predsjednik HKD Napredak.
Diplome Akademije u razredu medicinskih znanosti dobili su: prof. dr. Izet Mašić, prof. dr. Aida Kulo Ćesić i prof. dr. Almir Badnjević, iz BiH, a iz Hrvatske: prof. dr. Pavo Barišić, prof. dr. Dejan Jović, prof. dr. Miomir Žužul, prof. dr. Srećko Gajović i prof. dr. Marin Milković te još neki kandidati iz Srbije.
Zbog pandemije koronavirusa Skupština nije održana 2021. godine. Na skupštini je prijašnji predsjednik prof. dr. Felix Unger (Salzburg), koji je predsjedao od osnivanja Akademije 1990., predao predsjednički mandat prof. dr. Klausu Mainzeru izabranom 2020. godine. Prof. Mainzer je profesor filozofije i filozofije znanosti u Augsburgu. Novi predsjednik je podnio izvještaj o radu i iznio neke ideje iz programa novog predsjedništva. Moto mu je održiva inovacija i želja da Akademija bude djelatna te da se posebno bavi ljudskim pravima. Predložio je da se Akademija bavi programom Ujedinjenih naroda koji ima 17 točaka.
Akademija je osnovana u Salzburgu 1990. godine, inicijativom kardiokirurga Felixa Ungera iz Salzburga, bečkog nadbiskupa kardinala Franza Königa, te politologa i filozofa Nikolausa Lobkowicza, rektora više sveučilišta. Riječ je o međunarodnoj interdisciplinarnoj akademskoj organizaciji u koju je uključeno oko dvije tisuće vrhunskih naučnika i umjetnika zauzetih pitanjima s kojima se suočavaju Europa i svijet. Uz ovu skupštinu upriličeno je više znanstvenih skupova. U sklopu skupštine održao je predavanje o očuvanju okoliša poznati profesor Ernst Ulrich von Weizsaeker koji je dobio i posebno priznanje Akademije.
Među njenim članovima nalazi se i 35 nobelovaca kao i papa Benedikt XVI. Akademiju čine vodeći znanstvenici, umjetnici, koji su posvećeni inovativnom istraživanju, interdisciplinarnoj i transnacionalnoj suradnji, kao i razmjeni i širenju znanja.
Članovi nominira i bira Senat Akademije na temelju zasluga na području znanstvenih istraživanja i drugih dostignuća. Primanje u EAZU je priznanje i nagrada za stručni i znanstveni rad kao i doprinos razvoju društva. Članovi Akademije su organizirani u sedam znanstvenih razreda: humanističke znanosti, medicina, umjetnost, prirodne znanosti, društvene znanosti, pravo i ekonomija, tehničke znanosti i znanosti o okolišu te svjetske religije.
Izvor: KTA
Objavljeno: 06.srpnja 2022.