Priopćenje
Biskupi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, na blagdan sv. Ćirila i Metodija 5. srpnja 2022. u prostorijama Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa u Sarajevu (VBS) održali su Drugi Susret s profesorima Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (KBF) i odgojiteljima bogoslovne zajednice. Prije susreta biskupi i profesori su u sjemenišnoj crkvi, posvećenoj spomenutim slavenskim apostolima, sudjelovali na svečanom Euharistijskom slavlju na početku kojeg je nadbiskup metropolit vrhbosanski u miru, kardinal Vinko Puljić, predstavnik pape Franje, na ramena mons. Tome Vukšića, nadbiskupa metropolita vrhbosanskog i apostolskog upravitelju Vojnog ordinarijata u BiH, stavio znak metropolitske vlasti – palij, koji je primio od Svetog Oca Franje na svetkovinu sv. Petra i Pavla, 29. lipnja 2022. pod Misom u bazilici sv. Petra u Vatikanu.
Susretom je predsjedao nadbiskup Vukšić, predsjednik Biskupske konferencije BiH i veliki kancelar KBF-a, a sudjelovali su biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić i pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren.
Na susretu je također sudjelovalo 13 profesora KBF-a među kojima i oba poglavara VBS-a.
U uvodnoj riječi nadbiskup Vukšić je zahvalio svima za odaziv i za molitvenu i svaku drugu podršku ističući da biskupi na ovogodišnjem susretu žele čuti i razmišljati zajedno s profesorima i odgojiteljima o onome što je vezano uz život i djelovanje ovog filozofsko-teološkog učilišta i bogoslovne zajednice.
Dekan preč. Darko Tomašević prikazao je trenutno stanje na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu te ukazao na sve manji broj studenata i spomenuo pojedine korake koje poduzimaju na planu promocije. Progovorio je i o master studiju Međureligijskog studija i izgradnje mira, razmjeni studenata, osoblju, financijskim pitanjima, znanstvenoj djelatnosti, međunarodnoj suradnji i drugim aktivnostima. Iznio je pojedine prijedloge i sugestije posebno na planu prevladavanja poteškoća sa sve manjim brojem studenata.
Rektor preč. Zdenko Spajić prikazao je trenutno stanje Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa i života bogoslovne zajednice u kojoj također najveću poteškoću predstavlja smanjenje broja svećeničkih kandidata. Ukratko je prikazao tijek obnove bogoslovnog zdanja ukazujući i na potrebu obnove sjemenišne crkve sv. Ćirila i Metodija oštećene tijekom ratnih godina i zubom vremena. Zahvalio je svim bivšim i sadašnjim biskupima za brigu oko života i djelovanja ove institucije prevažne za budućnost biskupijskih zajednica u Bosni i Hercegovini.
Tijekom diskusije bilo je riječi o propedeutskoj godini koja će na jesen 2022. godine biti pokrenuta na razini svih biskupija Crkve u Hrvata kao priprava za mladiće koji žele postati svećenici. Pošto su konstatirali da ne mogu bitno utjecati na brojna kretanja u društvu u kojem su sve prisutnije poteškoće vezane uz odlazak mladih ljudi i sve manji natalitet, razmišljali su o onome što mogu učiniti u skladu sa svojom službom i svojim poslanjem.
Bilo je riječi i o povezanosti Katoličkog bogoslovnog fakulteta i Teološko-katehetskog instituta u Mostaru.
Konstatirana je pozitivna činjenica da ovaj KBF po životnoj dobi profesora spada među najmlađe među fakultetima Crkve u Hrvata za što su ponajprije zaslužni biskupi koji su slali i šalju mlade svećenike ili podupiru vjernike laike da završe poslijediplomski studij i potom uče mlade naraštaje budućih svećenika, kateheta... na ovom učilištu. Istaknuto je također da diplomirani teolozi mogu obavljati i brojne druge službe ne samo u Crkvi nego i u društvu uopće.
Sarajevo, 06.srpnja 2022.
Tajništvo BK BiH
Izvor: KTA
Objavljeno: 07.srpnja 2022.