Župa Sv. Ilije u Čemernom kod Ilijaša proslavila je na lokalitetu Taračin Do svoj patron. Misno slavlje ispred zavjetne crkve predvodio je kancelar Vrhbosanske nadbiskupije preč. Mladen Kalfić koji je obavio i blagoslov zvona.
Foto: nedjelja.ba
Uz kancelara suslavila su četiri svećenika, a nazočno vjerničko mnoštvo na početku pozdravio je župnik vlč. Ivo Jezidžić. Potom je preč. Kalfić blagoslovio zvono koje su darovali Jerko i Jasminko Matić. Zvono je izliveno u Italiji i prvi je put na ovom mjestu zazvonilo nakon 30 godina, a postavljeno je uz obljetnicu 140 ljeta župe koja je nekoć sjedište imala u Taračin Dolu, lokalitetu na 1020 m/nv, u kojemu danas nitko zastalno ne živi.
U prigodnoj propovijedi preč. Kalfić je najprije ukazao na dominantne odlika društva koje više voli laž nego istinu te uputio na aktualnost proročkoga lika Sv. Ilije. Povukao je potom paralelu između današnjega i vremena u kojem je djelovao ovaj Jahvin prorok istaknuvši kako ga odlikuju politička i ekonomska kriza te, ponajviše, kriza morala i otpada od Boga. U tom kontekstu ukazao je potrebu čvrstine i postojanosti po primjeru Sv. Ilije. "Ilija nas uči da je snaga u svakodnevnim djelima služenja Bogu. On se uči strpljivosti i smirenosti te time dobiva novi zamah za svoj život. Prepoznaje Boga koji ne želi vanjski spektakl, nego susret u tišini i srcu čovjekova bića", rekao je kancelar Mladen te ukazao na dvostruku važnost čašćenja svetaca: molitvu za zagovor i primjer za nasljedovanje. "Potrebna nam je dugotrajna duhovna obnova koja će ponovno rasplamsati vjeru koja nam treba da se ne bojimo biti svoji na svome; da se ne bojimo biti Kristovi ma gdje živjeli", poručio je preč. Kalfić te podsjetio kako se na ovdašnjim prostorima "vjera sačuvala na ledini": "fratar donese sa sobom svetu sliku, objesi je na gradu i slavi svetu misu". "Čovjek se ponekad upita gdje smo izgubili te blagoslove koje su nam namrli naši stari koji su bili puni vjere, nade i ljubavi... Onda se odgovor sam dadne. Može li blagoslov Božji sići i ostati u obitelji u kojoj: je Bog i vjera po važnosti na zadnjem mjestu; muž i otac rijetko ili nikada ne odlazi u crkvu; žena bježi od majčinstva, a muž joj u tome pomaže; djecu se ne šalje na vjeronauk niti na misu; psovka i proklinjanje svagdanji razgovor između ukućana; nema Biblije, ni jednog molitvenika, knjige ili vjerskog tiska ili ako ima ne čitaju se; djeca idu gdje hoće i ostaju dokle hoće, a pravda se nedjeljni izostanak s mise kao da se treba odmoriti; osim vode najviše se pije alkohol; sramota češće ići na ispovijed i pričest; nema zajedničke molitve", upozorio je kancelar te završno potaknuo: "Zato vratimo vjeru i ljubav u obitelj; vratimo komunikaciju jedni s drugima; vratimo molitvu koja će biti izvor blagoslova i životne snage svima!"
Svetu je misu, na kojoj je sudjelovao i načelnik Vareša Zdravko Marošević, sviranjem i pjevanjem animirao p. Ante Topić, župnik na Grbavici u Sarajevu, a čitali su bogoslovi Nadbiskupijskog misijskog međunarodnog sjemeništa Redemptoris Mater u Vogošći.
Poslije misnoga slavlja nazočni su nastavili druženje uz obiteljski stol i neizostavno narodno kolo.
Spomenimo da je župa Čemerno dobila je ime po Čemerskoj planini, a osnovao ju je i pod zaštitu Sv. Ilije stavio prvi vrhbosanski nadbiskup Josip Stadler 1882. odvojivši pojedina naselja od župe Sarajevo. Sjedište te župe bilo je u Taračin Dolu i tamo je bila izgrađena crkva posvećena zaštitniku zemlje Bosne. No, kako su ljudi migrirali s brda u ravan tako je i Taračin Do ostao pust. Tu crkvu srušili su srpski ekstremisti u svibnju 1993. Poslije rata župljani su podigli crkvu u Ljubini, uz magistralnu prometnicu Sarajevo – Tuzla te je posvećena Bl. Ivanu Merzu. U Taračin Dolu obnovljena je crkva Sv. Ilije te se misa slavi o blagdanu ovoga svetca i prigodno.
Izvor: KT
Objavljeno: 20.srpnja 2022.