U povodu Europskog dana sjećanja na žrtve totalitarnih režima, fašizma, nacizma i komunizma, a koji se obilježava 23. kolovoza, na Groblju mira na Bilima, kod Mostara, 20. kolovoza služena je misa.
U organizaciji Odjela za Drugi svjetski rat i poraće HNS-a i Udruge Mir International te pod pokroviteljstvom Hrvatskog narodnog sabora BiH služena je euharistija za sve stradale koju je predslavio definitor Bosne Srebrene i duhovnik bogoslova u Franjevačkoj bogosloviji u sarajevskom naselju Nedžarići fra Miro Relota. Koncelebriralo je nekoliko svećenika među kojima je bio povjerenik Komisije Hrvatske biskupske konferencije i BK-a BiH za hrvatski martirologij u Mostarsko-duvanjskoj i Trebinjsko-mrkanskoj biskupiji te član Odjela za Drugi svjetski rat i poraće HNS-a i vicepostulator postupka mučeništva Fra Leo Petrović i 65 subraće fra Miljenko Stojić.
U prigodnoj homiliji fra Miro je, promišljajući najprije o misnim čitanjima, rekao kako su «ovdje u ovome groblju kosti mnogih naših očeva i braće, kojima se za grob nije znalo pa su ovdje pokopani». «Mnogi će još sigurno biti pronađeni i ovdje će smiraj pronaći. Nažalost, većini nikada nećemo znati mjesto stradanja i pokapanja. Pune su jame i vrtače naših razasutih kostiju, koje neće biti ovdje donesene. Za sve njih ovo je groblje pomirenja i iščekivanja konačnog dana uskrsnuća», kazao je propovjednik, javlja grobljemira.info.
Na kraju mise nazočnima se obratio fra Miljenko rekavši kako je poštivanje mrtvih i njihovih grobova već je u temeljima antičkoga rimskoga prava od 450. pr. Krista te je zapisano u Zakonima 12 tablica. «Nakon toga dolazi kršćanstvo, posebno u odnosu prema mučeništvu. A suvremena zapadna uljudba govori o kulturi sjećanja. Ničega od ovoga nije se držao jugokomunizam koji je zatirao grobove poraženih protivnika zbog čega je prosvjedovao i nadbiskup Stepinac. Europski parlament, znamo to, u posljednje vrijeme izjednačio je nacionalsocijalizam, fašizam i komunizam”, istaknuo je fra Miljenko posebno se osvrnuvši na župu Krnjeušu u Banjolučkoj biskupiji za koju su podignuti križevi na Groblju mira. Također, napomenuo je kako će spomenik Pieta ili Oplakivanje Krista biti postavljen i blagoslovljen 1. studenoga, na svetkovinu Svih svetih. Fra Miljenko je na kraju zahvalio svima, posebno fra Miri i društvenim predstavnicima okupljenim oko HNS-a BiH. Kao znak zahvale propovjedniku je predao prigodni dar, sliku koja je uslikana prije nekoliko godina na Groblju mira.
Pjevanje na misi, koju je izravno prenosila Radio Televizija Herceg-Bosne, predvodio je Veliki župni zbor franjevačkog samostana i župe Marijina Uznesenja sa Širokog Brijega.
Obilježavanju obljetnice nazočili su predstavnici Crkve u Hrvata, dužnosnici Hrvatskog narodnog sabora, izaslanstvo Republike Hrvatske, izaslanstva udruga i hrvatskih zajednica iz inozemstva, predstavnici društvenog, kulturnog, političkog i gospodarskog života BiH, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata i brojni drugi gosti.
Nakon prigodnih govora, izaslanstva HNS-a, Republike Hrvatske, Udruge Bleiburški vod i Macelj 45, Hrvatskog žrtvoslovnog društva te Ministarstva obrane i Oružanih snaga BiH su položila vijenac i svijeće svim žrtvama. Voditelj programa bio je Marinko Karačić.
Izvor: KT
Objavljeno: 21.kolovoza 2022.